معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

سامانه املاك شاید هفته آتی باز شود

سامانه املاك شاید هفته آتی باز شود

هم پیما: بنابر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، سامانه املاک و اسکان برای بارگذاری اطلاعات سکونتی خانوارها درحال بروزرسانی است و اگر نیاز به هماهنگی با دیگر دستگاهها نداشته باشد اواسط هفته آتی راه اندازی می شود؛ اتفاق جدید این که مقرر است اطلاعات تمامی افراد در سامانه بارگذاری شود و خانوارها آنرا ویرایش کنند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، پس از تمدید مهلت درج اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان به خانوارها شامل مالک و مستاجر تا اختتام شهریورماه فرصت داده شده تا نسبت به این مساله اقدام نمایند. اما سامانه از چند روز قبل درحال بروزرسانی است و امکان درج اطلاعات سکونتی در آن فراهم نیست.
در این خصوص محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اظهار داشت: تغییراتی را در نحوه ثبت نام مدنظر قرار داده ایم که نیاز به زمان داشتیم تا این اصلاحات صورت گیرد. هم اکنون توسط تیم اجرائی سامانه اطلاعات ۲۵ میلیون خانوار بارگذاری شده است. بدین ترتیب کسانی که به سایت مراجعه می کنند اطلاعات خودرا بطور کامل در آن می بینند و نیاز به ورود دیتاهای جدید نیست. در حقیقت خانوارها فقط تغییرات را اعمال خواهند کرد.
وی افزد: بطور مثال اگر ملکی در یک تاریخ مشخص فروخته شده باشد، در سامانه بارگذاری می شود. فرد خریدار ممکنست آنرا واگذار کرده باشد اما دیتایی از آن در دست نیست که این مساله را اصلاح و اسم نفر بعدی را درج خواهدنمود. سپس ما از نفر بعدی استعلام می گیریم.
محمودزاده با اعلان اینکه سامانه املاک و اسکان به خیلی از دستگاهها متصل شده است اظهار داشت: ثبت احوال، ثبت اسناد، دستگاههای خدمات رسان شامل آب و برق و گاز، وزارت تعاون و بسیاری دیگر دستگاههای در رابطه با سامانه هستند. در نظر داریم تا در آینده نزدیک شهرداریها را نیز لینک نماییم.
بدین سبب گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ شروع شده و تا اختتام شهریورماه ادامه خواهد داشت. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را در این سامانه درج کنند.
برمبنای بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مجلس، دستگاههای اجرائی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را فقط با دریافت کد ملی و برمبنای کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.
طبق آماری که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ ارائه کرد تا کنون ۳ میلیون خانوار در سامانه جامع املاک و اسکان ثبت نام کرده اند و این در حالیست که برآوردها از وجود ۲۸ میلیون واحد مسکونی در کشور حکایت دارد. البته از اواخر سال قبل وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که ۱.۳ میلیون خانه خالی را شناسایی و برای گرفتن مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده و مقرر است در مردادماه امسال مشمول مالیات واحدهای خالی از سکنه شوند.
منبع:

1400/04/31
14:28:12
5.0 / 5
260
تگهای خبر: بانك , خدمات , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما