مراسم افتتاح طرح های وزارت جهاد كشاورزی

روحانی: مردم هر چقدر ناراحت باشند حق دارند

روحانی: مردم هر چقدر ناراحت باشند حق دارند

رئیس جمهوری با اشاره به مصوبات روز گذشته دولت برای رفع اشکال کمبود آب در خوزستان، اظهار نمود: ما مصوبات خوبی در دولت داشتیم که این مشکل بطور موقت برای مردم این خطه حل شود و مردم بدانند اگر ما در ایام آخر کار دولت هستیم اینطور نیست که توجهی به وضعیت مردم نداشته باشیم، ما تا روز آخر که دولت را تحویل دهیم باید امور را پیگیری نماییم و یک لحظه نبوده است که به فکر مردم و مشکلات آنان نباشیم.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه این طرح ها با سرمایه گذاری ۱۱ هزار میلیارد تومانی انجام شد، اظهار نمود: مسئله آب و خاک برای ما خیلی مهم می باشد. مردم فکر می کنند فقط بحث آب مهم می باشد، در صورتیکه درست است آب مایه حیات و بقای ماست، اما حفظ خاک هم بسیار مهمست و ما نباید در امر کشاورزی با ساختمان سازی در مناطق حاصلخیز، زمین کشاورزی را از بین ببریم.
وی اضافه کرد: کوشش های بسیاری در این دولت در حوزه جنگل کاری و زراعت چوب انجام شده که بسیار مهم می باشد. مدیران کشاورزی ما در این دولت خدمات مهمی در حوزه کشاورزی انجام دادند چه زمان آقای حجتی که وزیر بسیار کوشایی بودند و به امر کشاورزی علاقه داشتند و حتی در زمانی که در دولت دوازدهم می خواست وزارت کشاورزی را قبول نکند، در دلیلهای نپذیرفتن آن می گفت می خواهم به خوزستان بروم و کار کاشت درختانی که برای جلوگیری از پخش ریزگردها کاشته ایم را پیگیری کنم.
رییس جمهوری با اشاره به خودکفایی کشور در بعضی محصولات کشاورزی اظهار نمود: در بعضی زمینه ها ما به خودکفایی رسیدیم و اگر شرایط نرمال باشد و گرفتار خشکسالی نشویم در بیشتر محصولات در یک سال نرمال خودکفا هستیم. در گندم خودکفا هستیم اگر شرایط آب و هوایی نرمال باشد
در برنج هم حدودا در این شرایط خودکفا هستیم و در شکر هم تا اندازه زیادی خودکفا هستیم، اگر که شرایط نرمال باشد.
روحانی با اشاره به افزایش گرمای هوا امسال و مشکلات به وجود آمده برای مردم شهرهای مختلف کشور در حوزه قطع برق یا آب، اشاره کرد: امسال شرایط ما در حوزه آب وهوایی سخت بوده است و همین شرایط سبب شد که مردم گاهی با قطع آب یا برق مواجه شوند.
وی تصریح کرد: مردم عزیز ما در خوزستان در وضعیت کم آبی گرفتار مشکل شدند، البته به رغم این که گفته شد در خوزستان برنج کاری متوقف شود اما مردم عزیز خوزستان برنج کاری هم می کنند که این امر نیز مزید بر علت شده است و مردم عزیز ما در این استان در سختی قرار گرفتند.
رییس جمهوری با اشاره به مصوبات روز گذشته دولت برای رفع اشکال کمبود آب در خوزستان، اظهار نمود: ما مصوبات خوبی در دولت داشتیم که این مشکل بطور موقت برای مردم این خطه حل شود و مردم بدانند اگر ما در ایام آخر کار دولت هستیم اینطور نیست که توجهی به وضعیت مردم نداشته باشیم، ما تا روز آخر که دولت را تحویل دهیم باید امور را پیگیری نماییم و یک لحظه نبوده است که به فکر مردم و مشکلات آنان نباشیم.
روحانی اشاره کرد: مردم هر چقدر ناراحت باشند حق دارند، آدم تا کشاورز و دامدار نباشد درک نمی کند که چه شرایطی برای این قشر در صورت کمبود آب ایجاد می شود، وقتی دام پیش چشم دامدار باشد و آبی نباشد به او بدهد یا درخت ها و نخلستان هایشان بی آب بماند این فقط سبب هزینه مادی برای آن کشاورزان عزیز نمی گردد، بلکه یک هزینه و بعد عاطفی هم دارد.
رییس جمهوری افزود: آنها گویی وقتی این محصولاتشان ضایع می شود و در خطر قرار می گیرد، جان شان و فرزندانشان دارد از دست می رود، آنقدر این تلاش و تلاش برای رسیدن به محصول برای آنان اهمیت دارد.
وی با اعلان اینکه ما در دولت به دنبال جبران خسارت مردم خوزستان هستیم، افزود: برمبنای مصوبات دولت جاهایی که باید آبرسانی شود، آبرسانی انجام می گیرد، باید تاکید کنم دولت لحظه ای نیست که به فکر مردم نباشد، اگر جایی خشکسالی مردم را در آزار قرار می دهد یا اگر جایی زلزله و سیل است، ما همه توانمان را به کار می گیریم.
روحانی تصریح کرد: البته گاهی وقت ها توان ما به اندازه خسارت های مردم نیست و گاهی با تأخیر انجام می شود ولی من خدمت مردم عزیز عرض می کنم که دولت با همه توان در خدمت مردم است.
رییس جمهوری با تاکید بر این که در وضعیت خشکسالی متاسفانه ما نمی توانیم خوداتکا باشیم، اظهار نمود: علتش این است که بخش بزرگی از زمینهای کشاورزی ما دیم است. اگر همه زمینهای کشاورزی ما آبی بود و سدهای ما هم به اندازه کافی آب داشت، شاید خیلی گرفتار تنش نمی شدیم اما وقتی که خیلی از زمینهای ما دیم است، دیم کاملا متکی به باران به اندازه کافی و بموقع است و هر دوی این که باران که در چه زمانی و چه مقداری است برای ما مهمست.
وی با اعلان اینکه متاسفانه امسال شرایط بسیار سختی را می گذرانیم، اظهار نمود: یعنی شرایط ما از لحاظ خشکسالی وضعیت خاصی است که در ۵۰ سال قبل چنین خشکسالی تقریباً کم نظیر است و امسال نسبت به سال قبل بیش از ۵۲ درصد کاهش بارندگی داریم.
روحانی اشاره کرد: البته در بخش کشاورزی بار آن بر دوش کشاورزان عزیز است و زحمت را آنها می کشند، مدیران ما هم تلاش می کنند و دولت هم برنامه ریزی و تلاش می کند.
رییس جمهوری با اشاره به کوشش های دولت در هشت سال اخیر، اضافه کرد: زمین هایی که امروز آبیاری قطره ای مدرن در آنها انجام می شود، حدودا دو برابر شده است. یعنی اگر بعنوان مثال قبلا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بوده در آبیاری نوین یک میلیون و ۲۰۰ هزار هم اضافه شده یعنی از این دو میلیون و ۵۰۰ هزار حدودا نصف آن در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: صنایع تبدیلی و غذایی برای ما مهم می باشد. وقتی به زنجیره های تولید مواد و محصولات کشاورزی تا مصرف نگاه می نماییم، زنجیره هایی برای حمل و نقل و نگهداری محصولات وجود دارد. حرکت خوبی دراین زمینه و همین طور بسته بندی محصولات انجام شده است.
روحانی اشاره کرد: البته یک گلایه ای دراین زمینه وجود دارد. مصرف کنندگان نسبت به رقمی که بسته بندی به قیمت ماده غذایی اضافه می کند گله مندند. همه بسته بندی ها یک مقدار گران تمام می شود. ما اگر بتوانیم بسته بندی ها را باید بگونه ای سامان دهیم تا با یک قیمت ارزانتری بسته بندی های مواد غذایی در اختیار مردم قرار بگیرد، این کار بسیار باارزش است.
رییس جمهوری اشاره کرد: من به وزرای مربوطه سفارش می کنم که در هفته های باقی مانده دراین زمینه تلاش کنند و ان شاءالله دولت بعدی هم دراین زمینه تلاش خواهدنمود تا ما بتوانیم مواد غذایی را با قیمت مناسب تر در اختیار مردم قرار دهیم.
وی با اشاره به افتتاح ۱۴ طرح پرورش ماهی و میگو و بندر صیادی اظهار نمود: خوشحالیم که شاهد توسعه ای در حوزه آبزیان هستیم. هنوز بیش از این باید تلاش شود تا مردم بتوانند با قیمت مناسب تر از ماهی و میگو استفاده کنند و هم زمینه صادرات این محصولات فراهم گردد.
روحانی اظهار داشت: در حوزه پرورش ماهیان در دریا یک کار بزرگی در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفت و این هم جزو کار بزرگی بود که در این دولت انجام شد و گسترش یافت و قبلا خیلی مرسوم نبود.
رییس جمهوری با اعلان اینکه ما ۹۷ میلیون تن محصول کشاورزی داشتیم و امروز حدود ۱۳۰، ۱۳۳ میلیون تن محصول کشاورزی داریم، تصریح کرد: البته دولت تلاش نموده کشاورزی را مکانیزه کند. ما نمی توانیم با کشاورزی سنتی غذای مورد نیاز مردم را در اختیار آنها قرار دهیم و کشاورزی باید از سنتی به صنعتی تبدیل گشته و با تکنولوژی های جدید همراه شوند.
وی اضافه کرد: یعنی آبیاری ما در زمین باید برمبنای فضای مجازی و سایبری انجام گیرد، یعنی اینترنت اشیا را در زمینهای کشاورزی و حتی در دامپروری و در آبزیان و در گلخانه ها نیاز داریم و این کار قدم به قدم مدرن می شود. شهرک های کشاورزی یکی از کارهای بسیار ارزشمندی است که این شهرک ها در دولت یازدهم و دوازدهم شروع شده و انجام گرفته و امروز شهرک های بسیاری را در استانهای مختلف افتتاح کردیم.
روحانی با اشاره به اقدامات دولت در راه اندازی کانال های پایاب سدها اظهار نمود: کانال های دسته اول و دوم را وزارت نیرو و کانال های دسته سوم و چهارم را وزارت جهاد کشاورزی اجرا می کند در کانال کشی، زهکشی و مدرن شدن آبیاری در مجموع ۶۱۸ هزار هکتار تحت پوشش قرار گرفته است.
رییس جمهوری با یادآوری سفر رهبری در ۱۸ سال پیش به خوزستان، اظهار داشت: رهبری دستور احیا و تجهیز ۵۵۰ هزار هکتار زمین را دادند که پیشرفتی آنچنانی نداشت و ما از دولت یازدهم آغاز به کار کردیم. ۲۹۵ هزار هکتار زمین در خوزستان و ایلام، ۴۶ هزار هکتار طرح در سیستان و بلوچستان و حدود صدهزار هکتار در گلستان و ۱۲۷ هزارهکتار در منطقه غرب کانال کشی و زهکشی و تجهیز شد که کار بسیار بزرگی انجام گرفته که کشاورزی صنعتی شود.
وی اظهار داشت: مردم بدانند دارایی کشاورزان افزوده شده است. ارزش و قیمت زمین آنها با کانال کشی و زهکشی که شده ۱۰ تا ۱۲ برابر شده، بدین سبب هم ثروت و هم محصولات آنها بیشتر شده و هم موجب صرفه جویی در آب شده است.
روحانی در آخر با تاکید بر اهمیت خودکفایی در محصولات کشاورزی اظهار نمود: در این دوران کرونا حس کردیم که ارزش محصولات کشاورزی بسیار بالا است. کشورهای صادرکننده الان کمتر محصولات خودرا صادر می کنند. قیمت محصولات کشاورزی در دنیا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد بدین سبب این کاری که امروز در حوزه کشاورزی شده بسیار مهم می باشد. امیدواریم همین روند در دولت سیزدهم ادامه پیدا کند که مردم شاهد ثمره کار خوداتکایی و خودکفایی در بخش کشاورزی باشند.1400/04/29
22:53:30
5.0 / 5
237
تگهای خبر: ارز , بندر , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما