تعطیلات اضافه برای سفر یا قرنطینه!

تعطیلات اضافه برای سفر یا قرنطینه!

با وجود این که چند روز تا تعطیلات پیش روی عید قربان باقی مانده و مردم از حالا برای سفر در این روزها برنامه ریزی می کنند، معین نیست پیسنهاد اضافه شدن تعطیلی سه روزه برای تهران و البرز می تواند جلوی شیوع ویروس کرونا را بگیرد یا آنکه مانند هفته ها، ماه ها و سال قبل مردم با هر شکل و بهانه ای در این روزها بیشتر به مسافرت خواهند رفت.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بررسی آمارهای انتشار یافته رسمی از مرکز مدیریت راه های کشور نشان میدهد که اعمال قرنطینه و ممنوعیت تردد بین استانی که از آذر ماه سال قبل شروع شد، نتوانست خصوصاً در روزهای تعطیل از سفرهای مردم پیشگیری کند. تنها تعطیلاتی که مردم از خیر مسافرت در آن گذشتند و حتی متقاضی لغو بلیت های خود شدند، ایام نوروز سال قبل بود که به نظر می رسید علت آن ترس مردم از ویروس کرونا و ناشناخته بودن آن بود.

در چنین شرایطی که از چهارشنبه هفته جاری یعنی ۳۰ام تیر ماه به مناسبت عید قربان تعطیلات سه روزه ای آغاز می شود و مردم مانند تعطیلات اخیر امسال برنامه ریزی هایشان برای سفر را از شروع هفته انجام داده اند و گویا گوش شنوایی برای هشدارهای مسئولان در میان مردم وجود ندارد. البته نگاهی به وضعیت ترددهای مردم در ایام تعطیل گذشته نشان میدهد با وجود اعمال ممنوعیت تردد در این ایام از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا، مردم سفرهای خودرا به روزهای پیش از این ممنوعیت و روزهای بعد از آن موکول کرده اند چونکه همیشه یکی دو روز پیش از آن ترافیک در جاده ها خصوصاً در محورهای شمالی سنگین و فوق سنگین گزارش شده و دقیقا ساعات و روزهای بعد از اعمال ممنوعیت همین محورها در راه برگشت با بار ترافیکی سنگینی روبه رو شده است.

البته آمارهای تردد در ماه ها و هفته های گذشته نشان میدهد که به غیر از هفته قبل (یعنی در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ تیر ماه)، متوسط تردد وسایل نقلیه مختلف خصوصاً ماشین های سبک و وسایل نقلیه شخصی مردم در محورهای مواصلاتی کشور روند افزایشی امسال داشته است و تعداد پلاک های غیر بومی مشاهده شده در استانهای مختلف خصوصاً شمال کشور نشان از بی توجهی مردم نسبت به پروتکلهای بهداشتی و سفر دارد.

به عنوان مثال در نخستین ممنوعیتی که در هفته دوم فروردین ماه و ایام نوروز اعلام شد، شاهد موج بازگشت مسافران به شهرهای خودشان تا روزهای آخر ایام نوروز بودیم و نهایتاً کار به جایی رسید که مجموعا در بازه زمانی ۲۰ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین ماه بصورت متوسط یک میلیون و ۷۹۳ هزار ترد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور در هر روز صورت گرفت که نسبت به نوروز سال قبل افزایش ۹۷ درصدی را نشان می داد و از طرف دیگر گیلان، مازندران، کهکیلویه و بویر احمد، اردبیل و گلستان در حوزه سفرهای نوروزی رکورددار بودند و ورود و خروج این استانها هر یک به ترتیب ۲۳۰ درصد، ۱۹۵ درصد، ۱۹۰ درصد، ۱۴۲ درصد و ۱۳۴ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل افزایش یافت.جالبتر این که این رویه نتنها در دیگر ممنوعیت های اعلام شده در اردیبهشت و خرداد ماه نیز تکرار شد بلکه ترددهای بین استانی وسایل نقلیه رد جاده های کشور هر هفته نسبت به هفته قبل و هفته مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد. مردم هم بجای سفر در روزهای ممنوعه در ایام قبل و پس از ممنوعیت به مسافرت رفتند!

حالا نه فقط ممنوعیتی برای تعطیلات پیش رو اعلام نشده است که باتوجه به سوابق گذشته بعید بنظر می رسد از این به بعد نیز ممنوعیتی برای روزهای پایانی هفته اعلام گردد. اما نکته عجیب این که عبدالرضا رحمانی فضلی-وزیر کشور- در آخر جلسه قرارگاه ستاد مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران از پیشنهاد اضافه شدن سه روز تعطیلی اضافه برای استانهای تهران و البرز در امتداد کنترل ویورس کرونا آگاهی داد.

وی در این زمینه اظهار داشت: پیشنهادی مطرح شده به ستاد ملی که با تعطیلی دو یا سه روزه موافقت کنند که به تعطیلات این هفته اضافه شود تا برای تهران و کرج این تعطیلات را داشته باشیم البته این مساله منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا است که در صورت تحقق شاید بتواند کمکی به روند کنترل بیماری داشته باشد.

وزیر کشور اشاره کرد: دستورالعمل های شیوع ویروس کرونا ویروس صادر و برای همه شهرهای قرمز ابلاغ گردیده بدین سان سفر در این شهرها ممنوعست و علاوه بر جرایم دستور العمل ها هر کجا که با سفر مواجهه باشیم ضمن عرض معذرت از خانواده ها، نیروی انتظامی آنها را عودت خواهد داد. بی شک لازم است در این مقطع نظارت های سختگیرانه تری داشته باشیم پس از همین جا تذکر می دهیم که مسافرت ها انجام نشود.زبان آمار ثابت کرده که هر گاه تعطیلی بالا رفته سفرهای مردم حتی با وجود ممنوعیت تردد بالا رفته و تعطیل شدن کشور به مفهوم تسهیل سفر برای مردم است که مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز نگران همین وضعیت هستند چونکه اگر تعطیلی اضافه ای که آقای وزیر به آن اشاره می کند به روزهای تعطیل آتی اضافه شود معین نیست مردم برای مسافرت به شهرهای دورتر و سفرهای طولانی تر چقدر مهیا می شوند و ویروس کرونا را تا چه نقاطی با خود جا به جا می کنند؟
1400/04/28
08:37:18
5.0 / 5
421
تگهای خبر: آموزش , سفر , مسافران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما