مركز آمار خبر داد؛

رشد ۷ و هفت دهم درصدی اجاره بهای مسكن در بهار سال جاری نسبت به زمستان ۹۹

رشد ۷ و هفت دهم درصدی اجاره بهای مسكن در بهار سال جاری نسبت به زمستان ۹۹

به گزارش هم پیما مرکز آمار ایران اعلام نمود: در فصل بهار ۱۴۰۰، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری نسبت به فصل قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، مرکز آمار ایران اعلام نمود: درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۹، ۱ درصد است که نسبت به فصل زمستان ۱۳۹۹ (۲۸.۹ درصد)، ۰.۲واحد درصد افزایش نشان داده است.
در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، یکی از بخش های مهم بخش مسکن می باشد. که شامل زیر بخش های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و…) می باشد.
در فصل بهار ۱۴۰۰، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۲۲۶، ۰ رسید که نسبت به فصل قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است.
در این فصل استان کردستان با ۸.۹ درصد بیشترین و استان لرستان با ۰.۶ درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در میان استانهای کشور داشته اند.
درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۹.۱ درصد است که نسبت به فصل زمستان ۱۳۹۹ (۲۸.۹ درصد)، ۰.۲واحد درصد افزایش نشان داده است.
در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ۳۹.۶ درصد در ارتباط با استان کرمانشاه و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ۱۳.۹ درصد در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان است. به عبارتی در فصل بهار۱۴۰۰ خانوارهای استان کرمانشاه به صورت متوسط ۱۰.۵ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان به صورت متوسط ۱۵.۲ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده اند.
نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۰ برابر ۲۸، ۸ درصد است که استان همدان با ۳۸.۳ درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان با ۱۳.۶ درصد کمترین نرخ تورم را داشته اند.
همچنین در فصل بهار ۱۴۰۰متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با ۳۹، ۸ درصد بوده است.
متن کامل گزارش مرکز آمار از اینجا قابل دسترسی است.


منبع:

1400/04/20
13:24:51
5.0 / 5
351
تگهای خبر: خدمات , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما