نماینده ویژه وزیر تعاون در شورای توسعه سواحل مكران

سواحل مكران از اولویت های اقتصادی و سیاستگذاری كشور باشد

سواحل مكران از اولویت های اقتصادی و سیاستگذاری كشور باشد

به گزارش هم پیما هرمزگان مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شورای توسعه سواحل مکران اظهار داشت: موقعیت استراتژیک سواحل مکران و فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی موجود در این منطقه لزوم توسعه هرچه زودتر آنرا در یکی از اولویت های اقتصادی و سیاستگذاری کشور قرار داده است.فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: بر این اساس در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی برای تسریع و متوازن کردن توسعه و نظارت فراگیر بر نهادهای اجراکننده طرح ها، پیشنهاد تشکیل سازمان توسعه سواحل مکران به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این مصوبه مجلس دهم، این سازمان که در محدوده شهرستان های میناب، سیریک و جاسک در هرمزگان و چابهار و کنارک در سیستان و بلوچستان ایجاد و تمام وظایف و اختیارات دستگاههای اجرایی، نهادها و مؤسسات عمومی به غیراز دفاعی ــ امنیتی، قضایی و امور خارجه و همینطور تمام دارایی های دولت و دستگاههای اجرایی شامل منقول و غیرمنقول و تمام طرح ها و پروژه ها را عهده دار شد.

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شورای توسعه سواحل مکران تصریح کرد: متعاقب مصوبه مجلس در شهریورماه ۱۳۹۶ تدوین اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران در دولت شروع شد.

ذوالقدر اضافه کرد: بر مبنای مفاد مندرج در ماده ۶۸ قانون احکام دائمی توسعه کشور در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبحث افزایش توان مقاومت و کاهش صدمه پذیری اقتصاد کشور و اجرای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه مبحث تقسیم کار و تعیین نقش ملی در مناطق، استان ها، نواحی و سواحل و جزایر کشور و حمایت دولت از سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته، توسعه اقتصاد دریایی جنوب کشور و ایجاد مناطق مهم اقتصادی در زمینه های مختلف در دستور کار قرار گرقته است.

نماینده ادوار مردم تهران در مجلس بیان نمود: به منظور بهره برداری از استعدادهای سواحل جنوب شرقی کشور، بهره مندی جامعه محلی، استفاده از سرمایه ها و فرصتهای بین المللی و کاهش عدم تعادل های مناطق کشور، سازمان توسعه سواحل مکران بعنوان سازمان توسعه ای با شخصیت شرکتی برای برنامه ریزی، اجراء و نظارت بر برنامه های توسعه در سواحل مکران درصورت تأمین اعتبار در بودجه سنواتی در محدوده شهرستان های میناب، سیریک، جاسک، چابهار و کنارک مقرر شد ایجاد گردد.

ذوالقدر اظهار نمود: پس از مصوبه مجلس دهم مبنی برتشکیل سازمان توسعه سواحل مکران، دولت موظف گردید که حداکثر ظرف مدت ۴ ماه اساسنامه این سازمان را تنظیم و عرضه نماید اما به علل مشکلات مختلف که در رأس آنها میتوان به احتمال محرومیت منطقه آزاد جاسک از درآمدها و حقوق دولتی اشاره داشت این امر به تصویب نرسید. چون که ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران و مدیریت توسعه این منطقه در ماده ۶۸ قانون احکام دائمی کشور مطابق با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و قانون جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی پیشبینی گردیده که این امر مستلزم استقرار ادارات و گمرکات متعددو بالتبع حصارکشی این اراضی با وسعتی بیشتر از ۳۰ هزار کیلومتر مربع جهت کنترل ورودی و خروجی کالاهاست که تا حدود بسیاری ناممکن است. بر این اساس با عنایت به ملاحظات پیشنهادی قرار شد تا فراهم شدن شرایط ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران شورای توسعه تشکیل گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه بیان نمود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ با توجه به گستردگی وظایف و مأموریت ها، می تواندمهم ترین نقش را درتوسعه‌ی جوامع محلی منطقه مکران داشته باشد، از این جهت در پنجم آبان ماه سال ۱۳۹۹ وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی به عضویت شورا درآمد. از راه این وزارت خانه میتوان به توسعه آموزش های مهارتی، اشتغال و توسعه کارآفرینی، عرضه خدمات بهزیستی و ایجاد تعاونی، انجام امور مشارکتی، عرضه خدمات بیمه ای و درمانی و درنهایت سرمایه گذاری اقتصادی در منطقه رونق داد.

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شورای توسعه سواحل مکران عنوان کرد: جلسات و کارگروه های تخصصی مربوطه برای پیشبرد اهداف و سند چشم انداز تعریف شده در این منطقه هم در دستور کار این شورا قرار گرفت تا ضمن تقویت مزیت های رقابتی و اقتصادی و توسعه زیرساخت های منطقه، زمینه ساز ایجاد اشتغال و همینطور رونق حضور سرمایه گذاران داخلی وخارجی و فعالان اقتصادی شود.

ذوالقدر خاطرنشان کرد: در این کارگروه های تخصصی، جنبه غالب فعالیت ها در بخش های مختلف این سواحل مشخص شده است و بعنوان نمونه شهرستان جاسک قطب فعالیتهای انرژی (نفت و گاز)، سیریک کانون گردشگری، میناب محل فعالیتهای کشاورزی و صنایع وابسته تعیین شده است.

وی به ضمن اشاره به وجود پایانه نفتی مکران بعنوان دومین پایانه نفتی کشور، مجتمع های صنعتی بزرگ پالایشگاهی و پتروپالایشی درحال اجرا، مگاپورت شرق هرمزگان ( در مقیاس تقریبی بندر شهیدرجایی)، شهرک صنعتی ۲۰۰۰ هکتاری اظهار داشت: شهر جدید مکران با گنجایش تقریبی ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و منطقه آزاد درحال شکل گیری جاسک همچون ظرفیت های بزرگ شرق هرمزگان در رابطه با توسعه منطقه مکران است.

ذوالقدر به اولین نشست کمیته اقدامات ویژه توسعه سواحل مکران با حضور معاون امور اقتصادی وزارت تعاون و مدیران کل تعاون هرمزگان و سیستان بلوچستان اشاره نمود و اظهار داشت: موقعیت استراتژیک مکران، ویژه است و مقام معظم رهبری هم در آخرین سفر به سواحل مکران تاکید ویژه ای بر توسعه این منطقه با عنایت به موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک آن و تقویت امنیت خلیج فارس داشتند.

وی اضافه کرد: در چند بند از برنامه ششم توسعه نیز، به پروژه های اقتصادی و سرمایه گذاری در این منطقه اشاره شده است و برای تحقق عدالت اجتماعی، پرهیز از توسعه متمرکز و استفاده از توانایی و ظرفیت جوانان منطقه، لزوم حضور و فعالیت وزارت تعاون در شورای توسعه سواحل مکران بیشتر از پیش احساس می شود.

نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی به اهمیت پشتیبانی از نیروهای بومی منطقه هم اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت ها، مهم ترین هدفی که در کمیته آموزش پیگیری می شود افزایش مشارکت اجتماعات بومی محلی جهت بهره مندی هر چه بیشتر بومیان از نتایج توسعه در منطقه می باشد.

ذوالقدر اضافه کرد: این لزوم وجود دارد که با سرعت، اتمام پروژه های درحال اجرا، جنبه های توسعه درونزا بخصوص آموزش و توانمندسازی جوامع محلی مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا نقش آموزش مهارتی و توسعه مراکز آموزش فنی و حرفه ای و انعقاد تفاهم نامه میان سازمان و وزارت نفت جهت اموزش و بکارگیری نیروی کار بومی بسیار مهم می باشد و می تواند در طرحهای کوتاه مدت هم نقش اساسی داشته باشد تا مردمان شریف منطقه از مواهب توسعه صنعتی منطقه بهره مند شوند.

منبع:

1400/04/09
19:01:04
5.0 / 5
263
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بندر , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما