اتاق اصناف مصوبه پشتیبانی از مستأجران را به مشاوران املاك ابلاغ نمود

اتاق اصناف مصوبه پشتیبانی از مستأجران را به مشاوران املاك ابلاغ نمود

به گزارش هم پیما اتاق اصناف ایران در اطلاعیه ای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد اجاره املاک مسکونی را ابلاغ نمود.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، اطلاعیه اتاق اصناف ایران در مورد پشتیبانی از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی در جهت پیگیری اجرای بند ۱ مصوبه هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ را ابلاغ و بدین شرح منتشر شد:
حمایت از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی
۱-۱ حداکثر افزایش اجاره بها یا مبلغ رهن برای این قراردادها در کلان شهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و سایر کلانشهرها تا سقف ۲۰ درصد و برای سایر مناطق شهری کشور تا سقف ۱۵ درصد خواهد بود.
۱-۲ مهلت ثبت نام اشخاص حائز شرایط برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن تا آخر شهریور ماه ۱۴۰۰ تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند حداکثر تا آخر آذرماه سالجاری تسهیلات مذکور را پرداخت نمایند.
سقف مبلغ این تسهیلات برای کلانشهر تهران ۷۰ میلیون تومان، سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تعیین می شود. شرایط و مقررات مترتب برای این تسهیلات در سال ۱۳۹۹، امسال هم به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونایی، در سال ۱۴۰۰ به پرداخت تسهیلات برای این مورد اختصاص داده می شود.
۱-۳ با توجه به استمرار شرایط بیماری کرونا، کلیه قراردادهای اجاره در ارتباط با املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا آخر سال ۱۴۰۰ مدت زمان اعتبار آنها به اتمام می رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یکسال به صورت خودکار تمدید می گردد. موارد ذیل از مشمول این حکم مستثنی می باشد:
۱-۳-۱ درصورتیکه مالک، به منظور تخریب واحد مسکونی، راه اندازی ساختمان جدید و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی دریافت نموده باشد.
۱-۳-۲ درصورتیکه مستأجر تا یک ماه بعد از تمدید قرارداد اجاره جدید، بر مبنای مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، ما به التفاوت مال الاجاره را به موجر پرداخت ننموده باشد.
۱-۳-۳ املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد به صورت قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.
۱-۳-۴ درصورتیکه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، واحد قابل تخلیه است.
۱-۳-۵ مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر طبق این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده به تعهدات خود عمل نکنند و باعث تضییع حقوق موجر شوند، مشمول این مصوبه نخواهند شد.
۱-۳-۶ درصورتیکه موجر و افراد تحت تکفل وی صرفا مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و نیاز (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، توسط مرجع صالح رسیدگی کننده احراز شود.
۱-۳-۷ درصورتیکه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، رفتار مستأجر بر خلاف عرف بوده و سبب شکایت سایر ساکنین واحدهای مسکونی شده باشد.
۱-۳-۸ درصورتیکه مستأجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر ویا خلاف تعهدات مقرر در اجاره نامه شامل کاربری نماید.
۱-۳-۹ درصورتیکه مستأجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات از قبیل پرداخت بموقع اجاره بها، هزینه و شارژ اقدام ننموده و باعث ضرر و زیان قابل ملاحظه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده) شده باشد.


منبع:

1400/03/26
09:37:02
5.0 / 5
563
تگهای خبر: بانك , ساخت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما