انبوه ساز مسكن مهر پردیس:

سازنده ها برای آبرویشان پروژه مسكن مهر را جمع كردند

سازنده ها برای آبرویشان پروژه مسكن مهر را جمع كردند

به گزارش هم پیما انبوه ساز فازهای ۵ و ۹ جدید مسکن مهر پردیس با اشاره به اینکه دستگاههای خدمات رسان از بار مسئولیت پروژه مسکن مهر شانه خالی کردند اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی مجبور بود خودش زیرساختها را تأمین کند و همین مسئله مهم ترین عامل طولانی شدن، مواجهه با تورم و بدقولی دولت در اتمام پروژه ها شد؛ کار به جایی رسید که خیلی از همکاران ما برای آبرویشان هرچه در توان داشتند گذاشتند تا طرح جمع شود.


ایرج رهبر در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: اوایل سال ۱۳۹۲ قرارداد اجرای فازهای ۵ و ۹ جدید مسکن مهر شهر جدید پردیس را امضا کردیم که دو سه ماه بعد، دولت دهم به پایان رسید و ما با دولت جدید همراه شدیم. قبل از آن ۸۳۰۰ واحد را در شهرک ابریشم کرج ساخته بودیم که سه ساله طرح را به پایان رساندیم. تصور می کردیم مسکن مهر پردیس را هم حدودا در چنین بازه زمانی به اتمام برسانیم اما وقتی وارد طرح شدیم فهمیدیم کار سخت تر از آن است که فکرش را می کردیم.
وی ادامه داد: توپوگرافی خشن و کوههای صعب العبور پردیس کار را دشوار کرده بود. اما مشکل اصلی ما این نبود. مسئله به متعهد نبودن دستگاههای خدمات رسان در تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی مربوط می شد. به همین خاطر وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید مجبور بودند خلاء دستگاههای دیگر را پر کنند. راه اندازی مدرسه، مسجد، درمانگاه، کلانتری، پارک و غیره از راه منابع شرکت عمران انجام شد که طبیعتا به تطویل پروژه انجامید.
رهبر تصریح کرد: دائما این دغدغه را داشتیم که به علت طولانی شدن طرح و مواجهه با تورم روز افزون نهاده های ساختمانی، کار تعطیل شود. وزارت نیرو با این که هزینه انشعابات را دریافت می کرد اصلا خودش را متعهد نمی دانست که داخل سایتها آب، برق و گاز را تأمین کند و این موارد اغلب بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود.
وی اظهار داشت: برای راه اندازی یک خیابان گاها مجبور بودند دیوارهای حائل بتنی با ارتفاع ۱۶ متر بسازند. ساخت منابع ذخیره آبرسانی به بلوکها هم زمان بر بود و هم هزینه بر.
این سازنده مسکن مهر با اشاره به اینکه مخالفت وزارت راه و شهرسازی با طرح مسکن مهر هم مشکلات را مضاعف کرده بود تصریح کرد: اعتقاد مسؤلان وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم به ادامه کار و عدم ادامه کار، مسئله را پیچیده تر کرده بود. از طرفی تأمین منابع مالی طرح دشوار بود و از سوی دیگر دولت قبل تعهدی را بوجود آورده بود که باید پروژه به اتمام می رسید.
به قول رهبر، تسهیلات بانکی که از ۳۰ به ۴۰ و سپس به ۵۰ میلیون تومان رسید تأثیر چندانی در پیشرفت کار نداشت و عمده واحدهای باقی مانده با منابع شرکت عمران از راه تهاتر زمین تکمیل شد. حتی افزایش قیمت ساخت از ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فقط برای ۲۰ درصد آخر کار کفاف اتمام طرح را نمی داد. هم اکنون قیمت ساخت حدودا به متری ۵ میلیون تومان رسیده است. با این شرایط همکاران ما برای آبرویشان پروژه را جمع و جور کردند. هم اکنون هم عدم تعهد دولت به قرارداد معافیت مالیاتی مسکن مهر منجر به مطالبه مالیات از جانب وزارت اقتصاد شده که مشکلاتی را برای سازندگان بوجود آورده است.
وی درباره آخرین وضعیت فازهای ۵ و ۹ اظهار نمود: بحمدالله پروژه به بالای ۹۰ درصد پیشرفت رسیده و حدودا تمام شده است. در بعضی بلوکها هم متقاضیان ساکن شده اند و تا آخر سالجاری پروژه تکمیل می شود.
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: طرحهای دولتی اگر پشتوانه قانونی محکمی نداشته باشند به مشکل برمی خورند. مسکن مهر طرح دولت و مصوبه هیات وزیران بود. منابع مالی آن هم نامشخص بود و چاپ ۴۵ هزار میلیارد تومان پول برای این طرح از علل ایجاد تورم عنوان شد. بنابراین دولت بعد آنرا ادامه نداد و فقط تعهدات را به انجام رساند. اما طرح جهش تولید و تأمین مسکن که به تازگی توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده هم پشتوانه قانونی دارد و هم منابع آن دیده شده است. ازاین رو بسیار به اجرای این قانون خوشبین هستیم و امیدواریم بتوان با اتکا به آن مشکل مسکن را حل کرد.
منبع:

1400/03/25
22:49:37
5.0 / 5
326
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما