بالاخره هشدارها جواب داد

مشكل رسوب كالاها در بنادر حل شد؟

مشكل رسوب كالاها در بنادر حل شد؟

در پی هشدارهای اعلام شده به صاحبان کالا و حذف برخی مجوزهای لازم برای تخلیه آنها، آمارها نشان میدهد که روند تخلیه و خروج کالاهای رسوب شده در بنادر کشور تسریع شده است انا همچنان بیش از 4.5 میلیون تن کالای اساسی در انبارهای بنادر وجود دارد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طی سال جاری و سال قبل مسئولان دولتی بارها بر تسریع خروج کالاهای اساسی از بنادر و رسوب نشدن آن در این انبارها تاکید کرده و مسئولان سازمان بنادر و گمرک بارها به صاحبان کالا هشدار دادند که اگر کالای خودرا هر چه سریعتر تخلیه نکرده و از بنادر خارج نکنند مشمول قانون کالاهای متروکه خواهد شد.

گرچه در ماه ها و سال قبل صاحبان کالا نسبت به این هشدارها بی توجهی کردند اما بالاخره بنظر می رسد سیاست ها و هشدارهای داده شده جواب داد و در پی حذف برخی مجوزهای تخلیه کالاهای رسوب شده در بنادر، آمارها نشان میدهد که خروج این کالاها تسریع شده است.

جمال ارونقی –معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران- در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: در این رابطه به صاحبان کالا هشدار دادیم که هر چه سریع تر نسبت به ترخیص کالاهای موجود خود برمبنای ضوابط تعیین شده و تسهیلاتی که پیش بینی شده است اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: آخرین وضعیت موجودی و دپوی کالا در گمرک نشان میدهد مجموع بیش از ۵.۸ میلیون تن کالاهای دپو شده و موجود در شناورهای پایه اسکله و درحال تخلیه در ۲۶ اردیبهشت ماه به مجموع ۵.۶ میلیون تن در نهم خرداد ماه رسیده است که ۲۰۰ هزار تن کاهش دارد ولی باتوجه به گردش کالا در جریان ورود و خروج، ترخیص صورت گرفته رقم بالاتری است.

بر اساس این گزارش بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی همچون گندم، برنج، شکر، ذرت، سویا، جو، دانه های روغنی و روغن خام در بنادر کشور رسوب شده است و بندر امام خمینی با رسوب ۳.۵ میلیون تن انواع کالا رتبه نخست را در بین دیگر بنادر کشور دارد.

البته روانبخش بهزادیان -مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی- درباره اقدامات صورت گرفته برای تسریع خروج و ترخیص کالا از بنادر اینطور توضیح داد: سازمان بنادر و دریانوردی با حضور مستمر در جلسات ستاد تنظیم بازار و ارائه گزارش های لازم در جلسات بمنظور تصویب موارد مورد نیاز جهت ترخیص و خروج هرچه سریع تر کالاهای اساسی از بنادر اقدام نموده است که در این رابطه می توان به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار اشاره نمود. همین طور با توجه به این که ترخیص کالاهایی همچون گندم، ذرت، جو، سویا و روغن به جز مشکلات ارزی، مشکلاتی درباب صدور مجوزها داشت که در مصوبه جدید حل شد، پس مجوزهای لازم از دستگاه های مربوطه بدون طی مراحل اداری دریافت خواهد شد.

وی اضافه کرد: مکاتبه و هماهنگی با صاحبان کالاهای اساسی درباب تسریع در خروج کالاها و نیز هماهنگی و برگزاری جلسات با سازمان های مرتبط در امر ترخیص کالاهای اساسی همچون گمرک، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان حفظ نباتات و سازمان ملی استاندارد ایران و تامین بموقع کامیون و. اگن مورد نیاز برای حمل کالاهای اساسی از بنادر نیز به از دیگر اقداماتی است که برای تسریع در انجام رویه های در رابطه با خروج این کالاها از بنادر در هفته های گذشته انجام شده است.

به گفته بهزادیان، استفاده از ظرفیت حمل یکسره در بنادر بمنظور حمل مستقیم کالا از کشتی به داخل کشور و بدون نیاز به انبارش کالا در بنادر و نیز افزایش تعداد باسکول های متصل به شبکه کامپیوتری گمرک در بنادر برای تسریع در توزین کامیون های حامل کالاهای اساسی از دیگر اقداماتی است که در امتداد ترخیص بموقع کالاهای اساسی از بنادر کشور در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفت.
1400/03/12
12:17:08
5.0 / 5
485
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , بندر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما