پس از یك دهه انتظار مطرح شد

وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها

وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها

به گزارش هم پیما بیشتر از ۱۴ هزار راهنمای گردشگری در کشور وجود دارند که معاون گردشگری اطلاع داده طبق مصوبه مجلس، بزودی دوهزار نفر از آنها بیمه می شوند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بعد از یک دهه پیگیری، سرانجام مجلس شورای اسلامی اواخر سال ۹۸ به بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، هرچند فقط با پرداخت حق بیمه کارفرمایی دوهزار نفر از آنها موافقت نمود. درحالی که طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد راهنمایان گردشگری از ۱۴ هزار نفر فراتر رفته است.
قرار بود اعتبار مورد نیاز بیمه دوهزار راهنما از بند ۲۶ تبصره ۱۴، به عبارتی از محل هدفمندی یارانه ها تامین گردد که بنا به قول معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به علت مشخص نبودن سهم دولت از حق بیمه راهنمایان در قانون بودجه، اجرای آن در سال ۹۹ با مانع سازمان برنامه و بودجه مواجه گردید. در نهایت موافقت شد دولت ۲۰ درصد از سهم بیمه دوهزار راهنمای گردشگری را بپردازد. با این وجود اجرای بیمه این دوهزار نفر هم پارسال به نتیجه نرسید و پیگیری آن تا سال ۱۴۰۰ طول کشید.
اینک ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داده که اعتبار مورد نیاز بیمه دوهزار راهنمای گردشگری به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز شده و در هفته های آینده، اسامی آن دوهزار نفر حائز شرایط هم در اختیار سازمان متبوع قرار می گیرد.
معاون گردشگری در صفحه خود نوشته است: بیمه راهنمایان گردشگری از دغدغه های اساسی این بخش در سالیان گذشته بوده که خوشبختانه با تلاشهای به عمل آمده، راهنمایان گردشگری مشمول بیمه کارفرمایان شده اند و از سه ماهه آخر سال قبل وجه مصوب برای پرداخت ۲۰ درصد حق بیمه کارفرمایی حدود دوهزار نفر از راهنمایان فعال کشور به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز شده است. لیست واجدین شرایط با همکاری کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و بر اساس یک سری شاخصهای مورد توافق، تهیه شده که ظرف هفته آتی در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرد.
او یادآور شده است: آن دوهزار راهنمای گردشگری فقط هفت درصد از حق بیمه را پرداخت می کنند.
طبق شاخص هایی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بیمه شدن راهنمایان تعیین کرده راهنمایانی با «سه سال» سابقه فعالیت مستمر و فعال، بدون سابقه بیمه اجباری، با حداقل ۲۵ سال و حداکثر ۵۰ سال سن، در اولویت بیمه قرار دارند. علاوه بر این راهنمایان بین المللی یعنی ورودی کارها و پس از آنها راهنمایان داخلی، در اولویت انتخاب برای بیمه قرار دارند. همینطور کارت راهنمای گردشگری در سه سال گذشته (۹۹-۱۳۹۷) باید تمدید شده و دارای اعتبار باشد. راهنمایان گردشگری ساکن در استانهای محروم برای بیمه اجتماعی در اولویت قرار دارند.
اسماعیل برات - معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - به ایسنا گفته است: این شاخص ها در جلسه ای با نمایندگان کانون انجمن های صنفی راهنمایان سراسر کشور و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و دستگاههای ذی ربط پیشنهاد شد که تک تک آنها به بحث گذاشته شده و به جمع بندی رسیده است.
منبع:

1400/03/10
17:35:04
5.0 / 5
478
تگهای خبر: ارز , جت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما