اسلامی:

پروژه كمربندی جنوبی پاكدشت فاقد اعتبار بودجه ای لازم است

پروژه كمربندی جنوبی پاكدشت فاقد اعتبار بودجه ای لازم است

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی اصرار کرد که پروژه کمربندی جنوبی پاکدشت از زمانی که در دولت دهم در مسافرت استانی به تصویب رسید فاقد اعتبار لازم بود و وزارتخانه تمام تلاش خودرا برای تامین اعتبار و تکمیل پروژه به کار گرفته است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در جلسه علنی بامداد امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال فرهاد بشیری نماینده پاکدشت درباب اینکه چرا اجرای طرح ملی کمربندی جنوبی پاکدشت در جاده امام رضا (ع) ناتمام مانده است؟ بیان کرد: کمربندی پاکدشت یکی از پروژه هایی بود که در مسافرت استانی در دولت دهم به تصویب رسید و باتوجه به فرآیندی که طی کرد فاقد ردیف بودجه ای بود. در ضمن این سال ها موضوع حائز اهمیتی که برای پروژه کمربندی پاکدشت مطرح بود بحث آزاد سازی و تملک اراضی بود و به سبب عدم تامین اعتبار در دوره ای که بنده مسئولیت وزارتخانه را برعهده گرفتم کوشیدیم با سازوکاری مشخص پروژه را تعیین تکلیف کرده و از رکود خارج نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: ما سعی کردیم تا ردیف اعتباری برای پروژه فراهم نماییم. ابتدا به سراغ بند ۶ تبصره ۱۹ رفتیم تا سرمایه گذار جذب کرده و پروژه ۳۳ کیلومتری را که ۱۰ کیلومتر آن اجرائی شده است با بهره گیری از ظرفیت این بند تامین مالی کرده و تکمیل نماییم. بنده مذاکراتی با بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم الانبیاء و وزارت دفاع داشتم اما متاسفانه استقبال نشد و هیچ کدام به نتیجه نرسید.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه اشاره کرد: راه حل دوم نیز تامین مالی پروژه از محل تبصره 5 و 6 بود که حداقل بتوانیم قسمتی از پروژه را که از پاکدشت عبور می کند تمام شود. این امر حالا در دستور کار ما است و آنرا دنبال می نماییم. اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه ۲۰۰۰ میلیارد تومان است اما اعتباری که در بودجه به آن اختصاص داده شده 6 میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است. طبیعتا با این رقم نمی توان هیچ کاری را پیش برد.
اسلامی اشاره کرد: ما تمام تلاش خودرا برای تامین مالی این پروژه از محل ماده 5 و 6 قانون به کار گرفته ایم و ان شاء الله هرچه سریع تر بخش مربوط به پاکدشت را بتوان به نتیجه رساند.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه اشاره کرد: در دوره وزارت بنده مطالعات طرح جامع حمل و نقل و طرح جامع لجستیک شروع شد و بر طبق آنها اولویت هایی که باید به آنها بپردازیم روشن گردید و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به آنها توجه شده است. مواردی که امروز در قالب پیوست لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای وزارت راه و شهرسازی دیده شده خروجی و نتایج مطالعات طرح جامع حمل و نقل و طرح جامع لجستیک است.
اسلامی افزود: ما توانستیم آزاد راه غدیر که یکی از بزرگترین و پرافتخارترین پروژه های کشور است و تاثیر به سزایی در کاهش بار ترافیکی آزادراه قزوین، البرز، تهران و سمنان دارد را افتتاح نماییم. راندمان اجرای آزادراه ها در کشور حدود پنج درصد است اما راندمان اجرائی این پروژه به ۶۰ درصد رسید و ما توانستیم در ظرف چندین ماه کار فشرده قسمتی از آنرا افتتاح نماییم. ما به دنبال تکمیل ادامه این پروژه و تحقق طرح حرم تا حرم و کاهش بار ترافیکی از استانهای خراسان رضوی و شمالی و سایر نقاط شرقی کشور به سمت تهران هستیم. با اجرای کامل این پروژه بار ترافیکی که در کمربندی آزادگان و مناطق جنوب تهران وجود دارد کم می شود.
وی در آخر با تاکید بر تلاش وزارتخانه برای تکمیل پروژه کمربندی جنوب پاکدشت در جاده امام رضا (ع) اضافه کرد: ما به دنبال تکمیل این پروژه و تامین منابع مالی آن با بهره گیری از ماده 5 و 6 قانون هستیم و تمام تلاش خودرا دراین زمینه به کار خواهیم گرفت تا حداقل قسمتی از پروژه که از پاکدشت عبور می کند تکمیل شده و مشکلات منطقه را حل نماییم.
منبع:

1400/03/10
10:47:13
5.0 / 5
567
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما