افزایش نرخ بیكاری در تركیه

افزایش نرخ بیكاری در تركیه

به گزارش هم پیما نرخ بیکاری ترکیه در آستانه عبور از ۱۳ درصد قرار گرفت.


به گزارش هم پیما به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در ۱۲ ماه منتهی به مارس به ۱۲.۹ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در سه ماه اخیر به حساب می آید.
طی این مدت جمعیت افراد بیکار ۱۲۴ هزار نفر افزایش پیدا کرده و به چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. از طرفی شمار شاغلین در ترکیه تا آخر این ماه با ۷۲ هزار نفر افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۳۲ میلیون و ۱۱ هزار نفر رسیده است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۵۰.۳ درصد بوده است که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه ماه قبل به حساب می آید. نرخ اشتغال برای مردان ۶۹.۲ درصد اندازه گیری شده است. برای زنان هم این نرخ ۳۱.۲ درصد اندازه گیری شده که ۰.۳ درصد بیشتر از ماه گذشته بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۵.۳ درصد رسیده است. همزمان با شروع بحران کرونا در ترکیه، دولت این کشور از ماه آوریل مبادرت به فراهم کردن کمک های مالی برای حدود دو میلیون نفر از افرادی که شغل خویش را از دست داده اند، کرده است.
سال قبل نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا آخر سال جاری باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است.
متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ معادل ۱۰.۵ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ در ارتباط با ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۸ درصد و کمترین نرخ در ارتباط با ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳درصد بوده است.
منبع:

1400/03/03
21:16:57
5.0 / 5
720
تگهای خبر: اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما