رییس سازمان هواپیمایی در گفت وگو با هم پیما؛

ایرلاین ها مسئول تقلبی بودن تست كرونا نیستند

ایرلاین ها مسئول تقلبی بودن تست كرونا نیستند

به دنبال اظهارات یکی از مسؤلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره خرید و فروش تست تقلبی کرونا برای پروازها و این که درست بودن یا نبودن این آزمایش ها برای شرکتهای هواپیمایی مهم نیست، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: بی انصافی نکنیم. چون که تقلبی بودن یا نبودن پاسخ آزمایش ها و تست کرونا ارتباطی با ایرلاین ها ندارد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، الزامی شدن عرضه تست PCR با پاسخ منفی بخصوص برای پروازهای خارجی سبب شده تا در فضای مجازی تست های منفی کرونا به صورت تقلبی تبلیغ و فروخته شود، روز گذشته سیامک سمیعی -مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت- درباره فروش تست منفی کرونا اظهار داشت: مهم ترین جایی که افراد به دنبال جواب تست منفی هستند برای مسافران پروازها بخصوص پروازهای خارجی است که میلیون ها تومان هزینه دارد. برای شرکتهای هواپیمایی مهم این نیست که جواب تست درست باشد. مهم این است که تست منفی باشد و با عنایت به این که افراد هزینه زیادی را برای پروازهای خارجی پرداخت می کنند اگر یکی از همراهان آنها تست مثبت داشته باشد، تکلیف آنها هم نامعلوم می شود. ازاین رو به دنبال خرید جواب تست منفی هستند.

در پی طرح این اظهارات تورج دهقان زنگنه –رییس سازمان هواپیمایی کشوری – در اینباره به ایسنا اظهار داشت: راستی آزمایی و درست و غلط بودن نتیجه تست کرونا وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و این مساله هیچ ارتباطی به صنعت هوانوردی و ایرلاین ها ندارد و بهتر است در این حوزه نسبت به شرکتهای هواپیمایی و مجموعه های در رابطه با این صنعت بی انصافی نکنیم.

وی اضافه کرد: البته ماه هاست آزمایشگاه های مرجعی بعنوان مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده و مردم وقتی برای انجام سفر و انجام تست کرونا به آنجا رجوع می کنند یک نمونه از این تست برای وزارت بهداشت و یک نمونه برای سازمان هواپیمایی و ایرلاین مربوطه ارسال می شود و برگه پاسخی را هم به مسافر عرضه می دهند اما اساسا زیر ساختی برای تایید این نتایج و راستی آزمایی آنها وجود ندارد که صنعت هوانوردی را در این حوزه مسئول بدانیم.

دهقان زنگنه افزود: در طول دوران شیوع کرونا هر پروتکل و دستورالعمل بهداشتی از جانب دستگاههای متولی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ گردیده از جانب بخش هوانوردی و شرکتهای هواپیمایی اجرایی شده است و ازاین رو نباید این حوزه را در این حوزه که وظیفه ای ندارد، مسئول دانست.

وی با طرح این پرسش که آیا ایرلاین های بدون مشاهده و چک کردن تست کرونا به مسافری بلیت فروخته اند؟ خاطرنشان کرد: آزمایشگاه ها را وزارت بهداشت مشخص و معرفی می کند و نظارت ها هم در حیطه وظایف آن هاست و از طرفی ایرلاین ها هیچ کنترلی نمی توانند روی آزمایشگاه ها و تست کرونا داشته باشند ازاین رو اگر مسافر مریضی با استفاده از تست تقلبی کرونا به کشور دیگری رفته باشد، مقصر ما نیستیم و از طرفی می توانند سامانه یا اپلیکیشنی در اختیار ایرلاین ها قرار دهند تا پاسخ تست کرونا را از این طریق راستی آزمایی کنند و در این صورت است که می توانند ما را مسئول بدانند.
1400/03/03
10:14:14
5.0 / 5
695
تگهای خبر: آموزش , پرواز , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما