فراگیر شدن ویروس سفر در كشور؛

تكرار هجوم مردم به جاده ها در هفته ای كه گذشت

تكرار هجوم مردم به جاده ها در هفته ای كه گذشت

هم پیما: در هفته ای که گذشت و در حین و بعد از اعمال ممنوعیت های سفر باز هم ترددها و سفرهای جاده ای روندی افزایشی را تجربه نمود و تعداد تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین در جاده های کشور افزایشی 15 درصدی را نسبت به هفته پیش از آن تجربه نمود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بود از ساعت ۱۲ سه شنبه دو هفته گذشته ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۱۲ ظهر شنبه هفته گذشته ۲۵ اردیبهشت ممنوعیت تردد بین استانی اجرا و همه ورودی و خروجی شهرها و استان های مختلف کنترل شود تا کسی نتواند در جاده های کشور تردد کند اما بنظر می رسد این ممنوعیت اجرا نشد و مردم بعد از گذشت آن نیز مراعات شرایط کرونائی کشور را نکردند و سفرهای جاده ای روز به روز روند افزایشی خودرا تکرار کرد.بر اساس آخرین آمارهای انتشار یافته از طرف مرکز مدیریت راه های کشور، در بازه زمانی جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه تا پنج شنبه هفته گذشته ۳۰ اردیبهشت ماه تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی بطور متوسط به یک میلیون و ۶۷۱ هزار و ۸۱۳ وسیله نقلیه بوده است. این میزان تردد نسبت به هفته پیش از آن ۱۵ درصد و حتی نسبت به هفته مشابه سال قبل دو درصد افزایش یافت و جالب تر این که سهم وسایل نقلیه سبک یعنی همان خودرو های شخصی مردم بمراتب بیشتر از هفته های گذشته بود.

چرا که متوسط تردد وسایل نقلیه سبک ۱۷ درصد و وسایل نقلیه سنگین هفت درصد نسبت به هفته پیش از این بررسی بالا رفته است و این نشان میدهد که سهم خودرو های شخصی مردم در افزایش آمار سفرهای جاده ای بیش از دوبرابر وسایل نقلیه سنگین بوده است.

تهران، البرز و فارس رکوردار سفر در جاده ها

نکته قابل توجه دیگر در این آمار انتشار یافته این است که در بازه زمانی مورد نظر هشت میلیون و ۳۸۰ هزار پلاک یکتا در محورهای مواصلاتی مشاهده شده است و این آمار یعنی خودرو های مشاهده شده با پلاک یکتا هم حدود ۵۰ درصد بیشتر از هفته گذشته رشد داشته است. این خودرو ها عمدتاً متعلق به استان های تهران و البرز با سهمی بیش از ۲۰ درصد و بعد از متعق به استان های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران و گیلان است.

افزایش سفرها حدودا در همه کشور فراگیر شد

ترددهای بین استانی در هفته گذشته در استان های قزوین، خراسان رضوی، زنجان و کرمان به ترتیب با ۲۵ درصد، ۲۵ درصد، ۲۴ درصد و ۲۳ درصد بیشترین افزایش را نسبت به هفته پیش از این گزارش تجربه کرده اند و در استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز به ترتیب با منفی شش درصد و منفی ۴ درصد بیشترین کاهش سفر را داشته اند. عجیب تر این که تنها این دو استان کاهش سفرهای جاده ای را تجربه کردند و بقیه استانها از نظر ترددهای جاده ای یعنی آمار ورود و خروج خودرو روند افزایشی نسبت به هفته پیش از این بررسی را داشته اند که جای تعجب دارد.

منبع:

1400/03/02
21:34:19
5.0 / 5
408
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما