در گفت وگو با هم پیما مطرح شد

سه خواسته مهم جامعه كارگری از دولت آینده

سه خواسته مهم جامعه كارگری از دولت آینده

هم پیما: رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی رفع تبعیض و فاصله طبقاتی، توجه به قراردادهای کار و رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بازنشستگان را از اولویتهای دولت بعد برشمرد و از رئیس جمهور آینده خواست تا ضمن اشراف به قوانین کار و تامین اجتماعی، مطالبات و مشکلات جامعه ۱۴ میلیون نفری کارگران که بیش از ۵۰ درصد جمعیت ایران را می سازند، در نظر بگیرد.فتح اله بیات در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری باید برنامه عملیاتی قوی داشته باشند تا مردم بهتر قضاوت کنند، اظهار نمود: تحت هیچ شرایطی نباید با دادن شعار و وعده هایی که قابل اجرا نیست، مردم را دلسرد و ناامید نماییم. امکان دارد همه کسانی که به عرصه انتخابات آمده اند از یک جریان نباشند ولی دغدغه اصلی مردم را می دانند بنابر این کسی که البفای سیاست را بداند و اقتصادی کار کرده باشد می داند که یکی از اشکالات اساسی مردم هم اکنون بحث معیشت و سفره خانوار است.

وی با اشاره به اینکه کارگران نقش بزرگی در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی دارند ولی سهم زیادی از شورای شهر، مجلس و دولتها ندارند، اظهار نمود: جامعه کارگری ۱۴ میلیون بیمه شده تأمین اجتماعی است که با احتساب خانواده هایشان بیشتر از ۵۰ درصد جمعیت کل کشور را می سازند بنابر این رئیس جمهور آینده باید این جامعه بزرگ و خواسته ها و مطالبات آنها را ببیند و در جهت رفع مشکلات آنها گام بردارد.

بیات از کاندیداهای ریاست جمهوری خواست تا در جریان انتخابات، نسبت به قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی آگاه باشند و اظهار داشت: متاسفانه بخشی از کسانی که به این عرصه ورود می کنند، عموما آئین نامه ها، مقررات و قوانین کار و تأمین اجتماعی را یکبار هم مرور نکرده اند یا مرور نمی کنند چون بخشهای دیگر دغدغه کمتری دارد ولی این بخش با اکثریت جامعه کشور درگیر است در حالیکه امروز کسی که دغدغه معیشت و مسکن کارگر، امنیت شغلی و اشتغال نیروهای کار را داشته باشد، موفق خواهد بود.

این مقام مسئول کارگری ضمن اشاره به مبحث پیگیری طرح بهسازی قراردادهای موقت در مجلس ششم اظهار نمود: متاسفانه به این طرح رای ندادند چون کارگری فکر نمی کردند و از جامعه کارگران حمایت نکردند نتیجه آن امروز رواج قراردادهای موقت شد تا ۹۵ درصد کارگران امنیت شغلی نداشته باشند.

بیات توجه به امنیت شغلی و قراردادهای کار را از اولویتهای رئیس جمهور آینده برشمرد و خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۶۹ به این طرف هیچ دولتی نسبت به تدوین آئین نامه تبصره یک ماده ۷ قانون کار اقدام نکرده در حالیکه مطابق قانون کار باید این کار صورت می گرفت بنابراین معتقدم در وزارت کار نسبت به این مسئله کمک کاری شده و ما در همین دولت از وزیر کار که قول مساعد داده است، مبحث آئین نامه تبصره یک ماده ۷ را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: هم اکنون به دنبال عملیاتی شدن تبصره دو ماده ۷ قانون کار هستیم و امیدواریم که دادنامه ۱۷۹ دیوان عدالت لغو شود. اگر این کار محقق شود، در کارهای مستمر با نیروی کار قرارداد موقت بسته نمی گردد و امنیت شغلی در روابط کار به جامعه کارگری برمی گردد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اظهار داشت: ما در سطح ریاست جمهوری ندیدیم که افراد به قوانین کار و تأمین اجتماعی تسلط داشته باشند و مطالبات کارگران در حوزه روابط کار را پیگیری کنند بنابراین امیدواریم دولت آینده با این رویکرد به میدان عمل بیاید.

بیات در انتها رفع تبعیض و فاصله طبقاتی، توجه به قراردادهای کار و رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بازنشستگان را سه خواسته اساسی و مهم جامعه کارگری از دولت آینده دانست و با تکیه بر احیای شهرکهای صنعتی و پشتیبانی از تولیدکنندگان، اظهار داشت: هم اکنون تولیدکنندگان در تأمین مواد اولیه با مشکل مواجهند و یک عده از سرمایه گذاران هم در ورود به فعالیت های تولیدی گرفتار تردید هستند و خطر نمی کنند بنابراین دولت آینده باید با شناسایی این محدودیتها و رفع موانع از پیش روی تولیدکنندگان در جهت پشتیبانی از تولید داخلی و احیای شهرکهای صنعتی گام بردارد.

منبع:

1400/03/01
10:20:04
5.0 / 5
350
تگهای خبر: اشتغال , تولید , جت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما