وزیر راه و شهرسازی در اصفهان:

پرونده مسكن مهر در دولت دوازدهم بسته می شود

پرونده مسكن مهر در دولت دوازدهم بسته می شود

به گزارش هم پیما وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۳۸ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر در دست تکمیل است، اظهار داشت: پرونده مسکن مهر در دولت دوازدهم بسته می شود.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، محمد اسلامی در آئین افتتاح فاز اول پروژه بازآفرینی شهری محله همت آباد و آغاز عملیات فاز دوم این پروژه، عنوان کرد: مبحث بازآفرینی شهری بسیار مهم می باشد چونکه عمده شهرهای ما از درون پوسیده شدند و با فرسودگی و متروکه شدن شهرها حوادثی اتفاق می افتد که علاج آنها هزینه بر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در این دوره تلاش کرد مشارکت مردم را در پیشبرد طرح بازآفرینی به حداکثر برساند، اضافه کرد: متعهد شدیم در سال ۱۴۰۰ در فوری ترین اقدام آلونک نشینی و کپر نشینی را خاتمه دهیم که بزرگترین آن در استان سیستان و بلوچستان در دست اجرا است و این گام مهم در چندین استان پر صدمه پیگیری می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سایر شهرها همچون اصفهان محله همت آباد را اولویت قرار دادیم، بر تسریع روند تکمیل پروژه در این محله و سایر محله های مشابه تصریح کرد و اظهار داشت: در جهت تولید و عرضه مسکن هزاران مشکل داشتیم، موانع قانونی و مقرراتی و ضوابط بازدارنده وجود داشت که تعامل و مشارکت های مردمی را میسر نمی کرد اما در این یک سال و نیم اخیر خیلی از موانع برطرف شد.
اسلامی خاطرنشان کرد: امروز با رفع موانع در طرح اقدام ملی مسکن زمین هایی را انتخاب کردیم که در بافت و محدوده شهری و برخوردار از خدمات شهری باشد تا تجربه تلخ مسکن مهر تکرار نشود و کمیته معماری تعیین شده تا اصول معماری ایرانی- اسلامی رعایت شود.
۱۰ هزار پروژه مسکونی در کشور فعال است
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار پروژه مسکونی در سطح کشور فعال است، افزود: ۵۳۰ هزار واحد در دست ساخت است که این تعداد به غیر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهری است که در دولت های نهم و دهم آغاز و ۷۷۰ هزار واحد در همان دولت با نواقصی که داشت تحویل مردم شده بود که در این دوره نقصها آنها برطرف و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را به مردم تحویل دادیم و حدود ۳۸ هزار واحد مسکن مهر هم در دست تکمیل است که در همین دولت پرونده مسکن مهر بسته می شود.
وی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی بعنوان جریان پایدار تولید مسکن می باشد اظهار داشت: ۱۰۰ هزار واحد در این طرح در بافت های فرسوده و ناکارآمد است که مقدمات آن فراهم شده همین زمین و هم تسهیلات آن فراهم شده و سازنده برای هر واحدی ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات می تواند دریافت کند.
تخصیص تسهیلات برای مسکن
وی اضافه کرد: امید است با تمهیدات و شرایطی که پیش رو دادیم به یاری خدا شیطان دست از شیطان صفتی بردارند و تحریم ها لغو شود عوارض روانی تحریم ها بر اقتصاد ما کمتر شود و توان مردم نسبت به هزینه ها افزایش یابد، بتوانیم تسهیلات متناسب تر را برای تأمین مسکن مردم فراهم نماییم تا خط تولید در بافت فرسوده و زمینهای جدید پایدار شود.
فاز اول طرح نوسازی و بازآفرینی محله همت آباد سال ۱۳۹۶ شروع شده بود و امروز با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ۲۴ واحد مسکن از ۷۲ واحد در حال ساخت فاز اول پروژه افتتاح و عملیات اجرایی فاز دوم پروژه هم شروع شد.
محله همت آباد واقع در منطقه ۶ شهرداری اصفهان است. همت آباد یا مفت آباد قدیم از شمال و شرق به خیابان سپهسالار، از غرب به خیابان سجاد و از جنوب به خیابان سیم خاردار محدود می شود.
یکی از مباحث مهم منطقه ۶، احیا بافت فرسوده و بازآفرینی شهری است؛ حدود دو درصد از مجموع کل بافت فرسوده اصفهان در منطقه ۶ شهرداری اصفهان قرار دارد که ۶۵ درصد از این بافت فرسوده در محله همت آباد واقع شده است.
اجرای فاز اول طرح بازآفرینی محله همت آباد جهت اصلاح ۱۳ درصد از بافت فرسوده منطقه ۶ از سال ۹۶ آغاز شد.
گفتنی است؛ آغاز ساخت ۴ هزار و ۵۰۰ واحدی طرح اقدام ملی مسکن، بهره برداری از ۱۲۸ واحد مسکن مهر و اختتامیه مسکن مهر بهارستان همزمان با آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ شهرستان استان و بازدید از روند اجرای قطار شهری بهارستان ازجمله برنامه های سفر وزیر راه و شهرسازی به اصفهان است.
آغاز افتتاح مرحله دوم طرح باند دوم بروجن – مبارکه و شروع عملیات روکش بتن غلتکی در شهرستان مبارکه، افتتاح و بهره برداری رسمی از دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات و آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت و بازدید از روند اجرای طرح های دانشگاه صنعتی اصفهان از دیگر برنامه های سفر محمد اسلامی به استان اصفهان است.
همچنین افتتاح و بهره برداری از باند دوم اصفهان – اردستان به طول ۱۱ کیلومتر، افتتاح زیرگذر مسکن مهر نائین، آغاز عملیات اجرایی محور نائین – طبس در سه راهی مشجری به چوپانان به طول ۳۰ کیلومتر از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر راه و شهرسازی به استان اصفهان است.


منبع:

1400/02/30
22:59:31
5.0 / 5
433
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما