نماینده مجلس شورای اسلامی:

هزینه طرح جامع اراك را بافت های قدیمی شهر می دهند

هزینه طرح جامع اراك را بافت های قدیمی شهر می دهند

هم پیما: نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: به علت این که در طرح جامع اراک جایی برای توسعه شهر نیست بافت های قدیمی شهر هزینه این ایرادات را می دهند.علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: طرح جامع اراک پارسال پس از قریب ۱۵ سال که فرایند تهیه، بررسی و تصویب آن طول کشید؛ ابلاغ گردید. در خلال چند سال گذشته بنده یکی از منتقدین طرح جامع بودم و مکاتبات، جلسات و پیگیری های گوناگونی را برای رفع ایرادات این طرح جامع چه در زمانی که این طرح در شورای توسعه و برنامه ریزی استان بررسی و تصویب می شود و چه در زمانی که در شورایعالی شهرسازی و معماری در حال بررسی بود، پیگیری کردم.
عمده ایرادات طرح جامع اراک هنوز پابرجاست
وی افزود: با پیگیری بنده بخشی کمی از ایرادات طرح جامع اراک رفع شد ولی بخش عمده ای ایرادات آن باقی ماند و مهم ترین ایراد به طرح جامع اراک بحث عدم پیشبینی فضای توسعه برای شهر اراک است، ما قائل به این هستیم که شهر اراک بیشتر از ۲ دهه حبس شده است و هیچ جای نفس کشیدن برای مردم پیشبینی نکرده اند.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز معضلاتی همچون کمبود و گرانی شدید مسکن ملکی و اجاره هنوز پابرجا می باشد و شهر اراک از لحاظ گران بودن قیمت مسکن جز چند شهر اول کشور است. متأسفانه در طول سالهای اخیر علاوه بر ثبات گرانی قیمت مسکن در اراک، در بخش سرانه های عمومی همچون سرانه های فضای سبز، ورزشی، تفریحی، مذهبی و غیره هم کمبود بسیاری وجود دارد.
هزینه ایرادات طرح جامع اراک را بافت های قدیمی شهر می دهند
کریمی اظهار داشت: اگر ما فضاهای جدیدی را برای توسعه شهر پیشبینی نماییم، بافت فرسوده شهر هم زودتر نوسازی می شود و در این نوسازی این امکان فراهم می شود که بخش هایی از بافت های قدیمی را برای کاربری های عمومی در نظر بگیریم ولی به علت این که الان جایی برای توسعه نیست تمام فشار بر روی بافت قدیمی و فرسوده شهر وارد شده است و این موارد سبب شده بافت های قدیمی شهر تخریب شده و جای آن آپارتمان سازی صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به معابر تنگ شهر اراک و توان کم شهرداری برای بازگشایی معابر، اظهار داشت: الان در مرکز شهر اراک معبر اساسی وجود ندارد، معبر ۵۸ متری هم بود که آن هم در طرح جامع حذف شد و برای رفع این مشکل طرح ۲۴ متری را مطرح می کنند که این طرح هم هنوز دنبال و اجرا نشده است.
رویکرد غلط در وزارت راه و شهرسازی و شورایعالی شهر سازی سبب کمبود سرانه های عمومی در شهر اراک شده است
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: شهر اراک چه از لحاظ شبکه معابر و کاربری های عمومی و هم تأمین مسکن و ساختمان های مورد نیاز شهر به شدت با کمبود و مشکل مواجه می باشد و متأسفانه این رویکرد غلط در وزارت راه و شهرسازی و شورایعالی شهرسازی راه افتاده است که چون ۲ شهر امیرکبیر و مهاجران در کنار اراک وجود همه باید به این ۲ شهر برای تأمین مسکن مهاجرت کنند در حالیکه ما عنوان می نماییم الان در همین جمعیتی که شهر اراک دارد، بدون در نظر گرفتن بحث افق رشد، سرانه های عمومی آن تأمین نیست چه برسد به این که در بحث سرانه های توسعه ساختمان و مسکن تأمین باشد.
کریمی در انتها بیان نمود: طی چند جلسه ای که بنده با وزیر راه و شهرسازی داشتم، وی قول داد که با معاون شهرسازی در نخستین فرصت به شهر اراک سفر داشته و در بازدید مجدد از شهر اراک ایرادات و مشکلات که ما در طرح جامع اراک به آن اذعان داریم، بررسی شود و زمینه و بستر لازم جهت بررسی و طرح مجدد بعنوان اصلاحات طرح و مغایرت های اساسی که در طرح پیشبینی و در شورایعالی شهر سازی و معماری مطرح شود و بعد از آن پیگیری های لازم برای اعمال این اصلاحات انجام گیرد.


منبع:

1400/02/24
13:09:48
5.0 / 5
660
تگهای خبر: توسعه , ساخت , سفر , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما