از سوی سازمان هواپیمایی؛

اعلام علت سانحه روز گذشته سقوط هواپیما در فرودگاه اراك

اعلام علت سانحه روز گذشته سقوط هواپیما در فرودگاه اراك

هم پیما: سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه بررسی سانحه سقوط هواپیما در فرودگاه اراک و جان باختن دو تن از سرنشینان آنرا اعلام نمود.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، دفتر بررسی و سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری در گزارشی، علت سانحه روز گذشته (سه شنبه ۲۱ اردیبهشت) سقوط هواپیمای فوق سبک (اولترالایت) فانتوم ۱۱-۲۹ در فرودگاه اراک و جان باختن مدرس خلبانی و دانشجوی خلبانی در این پرواز را اعلام نمود.
بر اساس این گزارش، هواپیمای فوق سبک از نوع فانتوم ساخت شرکت Courvus کشور مجارستان به علامت ثبت ۱۱۲۹-EP و با مالکیت شخصی و بهره برداری به شرکت ساتراپ شایسته مهرگان در ساعت ۰۶: ۱۰ به وقت محلی روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/ ۰۲/۲۱‬ با هدف انجام پرواز آموزشی از باند ۲۶ فرودگاه اراک به پرواز درآمده و بلافاصله خلبان درخواست بازگشت و فرود در فرودگاه را کرده است.
این گزارش می افزاید: در حین گردش هواپیما به سمت چپ (Wind Cross Left) احتمالاً به حالت واماندگی (Stall)رسیده و بعد از برخورد به زمین گرفتار سانحه می شود.
تیم بررسی سانحه می گوید: در این سانحه معلم خلبان ۷۱ ساله این پرواز و دانشجوی ۳۵ ساله خلبانی به شدت مصدوم شده و بر اثر شدت برخورد جان خودرا از دست می دهند.
دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری با اطلاع واحد برج مراقبت فرودگاه اراک، نسبت به جمع آوری اطلاعات، هماهنگی با فرودگاه، مرجع قضائی مربوطه و تشکیل تیم بررسی سانحه اقدام نمود.
بنا بر اعلام دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، باتوجه به مستندات سایت سانحه، لاشه هواپیما از سایت سانحه جمع آوری و به محل مناسب منتقل شد تا آزمایشات لازم بر روی موتور و سطوح کنترل فرامین صورت پذیرد.
این هواپیما دارای اجازه نامه پرواز بوده و این اجازه نامه تا آخر سال جاری اعتبار داشته است؛ همین طور بیمه نامه آن نیز معتبر است؛ بهره برداری از آن با انواع آموزشی، تفریحی، شخصی بتازگی در فرودگاه اراک شروع شده بود.


منبع:

1400/02/23
22:37:00
5.0 / 5
893
تگهای خبر: آموزش , پرواز , ساخت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما