تمایل بیشتر كارفرمایان به انتخاب نماینده كارگران در كارگاه

تمایل بیشتر كارفرمایان به انتخاب نماینده كارگران در كارگاه

هم پیما: برمبنای آمارها در سال قبل بیش از 10 هزار و 600 سازمان کارگری در کشور فعال بوده اند و تمایل کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگران در کارگاهها بیشتر بوده است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، یکی از ارکان سه جانبه گرایی و مشارکت کارگران در تصمیم سازی های کارگاهها، سازمانهای کارگری هستند.

سازمانهای کارگری، تشکیلاتی است که با عضویت کارگران مشمول قانون کار بمنظور حفظ و توسعه منافع صنفی آنها تاسیس می شود و در قالب مقررات ملی فعالیت می کند؛ انجمن صنفی کارگری، شورای اسلامی کار و نمایندگان کارگران همچون مصادیق آن به شمار می روند.

بی تردید توسعه و ایجاد تشکل های کارگری سبب افزایش راندمان، ارتقای کیفیت تولید و بهبود عملکرد واحدهای تولیدی می شود.با توجه به آنکه تشکل ها از نزدیک با مسائل حرفه ای و اقتصادی کارگران روبه رو هستند می توانند بواسطه مشارکت و تخصصی که دارند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مفید واقع شوند.

مطابق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از تعداد سازمانهای کارگری دارای مجوز، در سال قبل ۲۱۷۹ شورای اسلامی کار، ۱۴۱۴ انجمن صنفی کارگری، ۲۹ کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار، ۷۴ کانون انجمن صنفی کارگری، ۲۵ مجمع نماینده کارگران و ۶۹۵۶ نماینده کارگری در کشور در حال فعالیت بودند.

همچنین در سال ۱۳۹۹ تعداد کانون های استانی کارگران بازنشسته ۲۹ کانون و کانون های شهرستانی کارگران بازنشسته ۳۲۲ مورد بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ رشد داشته است.به سبب این گزارش، تعداد کارگاههای دارای نمایندگان کارگران بسیار بالاتر از انجمن صنفی کارگری و شورای اسلامی کار است که یکی از دلیلهای این امر می تواند تمایل بیشتر کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگران بجای شورای اسلامی کار یا انجمن صنفی کارگری در کارگاه باشد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون تشکل های کارگری در تحقق مطالبات کارگران شامل وضعیت معیشت، حقوق و دستمزد، بیمه و قراردادهای کار نقش به سزایی دارند.

به اعتقاد کارشناسان، بنگاههایی که نسبت به ایجاد تشکل کارگری اقدام نموده اند با مشکلات و اختلافات کمتری میان کارگر و کارفرما مواجه بوده اند.

منبع:

1400/02/21
23:15:58
5.0 / 5
618
تگهای خبر: توسعه , تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما