تست سریع كرونا سفرهای دریایی را احیاء می كند؟

تست سریع كرونا سفرهای دریایی را احیاء می كند؟

در شرایطی که به قول مسؤلان سازمان بنادر و دریانوردی پارسال و دوران شیوع کرونا سفرهای دریایی خارجی و داخلی حدودا تعطیل شده است، روز گذشته خبری در خصوص انجام تست سریع کرونا در بندر شهید  حقانی منتشر گردید که باید دید با اجرای این طرح، سفرهای دریایی احیاء می شوند؟به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، سفرهای دریایی در حدود ۱۵ ماه گذشته حدودا تعطیل شده بود چون که به قول مسؤلان سازمان بنادر و دریانوردی، سفرهای دریایی خارجی که به صورت کلی تعطیل شده بود و در مقاطع خیلی از بازه زمانی مذکور سفرهای دریایی داخلی هم ممنوع یا به بومیان محلی محدود شد.

پیش از این حسین عباس نژاد- مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی- از ممنوعیت سفرهای دریایی در موج چهارم کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: البته سفرهای دریایی به صورت موردی و تنها برای بومی های منطقه انجام می شود.

وی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: به دنبال افزایش سفرها و هجوم مسافران به بنادر کشور بخصوص بنادر جنوبی، استان هایی مانند سیستان و بلوچستان هم در موج چهارم کرونا درگیر شدند و مناطق خیلی از استان های جنوبی مانند بقیه کشور قرمز شد. در همین راستا و با عنایت به شیوع موج چهارم کرونا در کشور، سفرهای دریایی ممنوع شده است و دیگر مانند سابق این سفرها صورت نمی گیرد.

البته سفرهای دریایی خارجی بنا به اظهارات همین مقام مسئول مدت هاست از سال قبل ممنوع شده است و در شرایط کنونی هم همین وضعیت بر آن حاکم است اما در گذشته و پیش از شیوع کرونا، سفرهای دریایی خارجی در سه مسیر بندر باهنر-بندر شارجه، بندر لنگه- دوبی و بندر خرمشهر – کویت انجام می شد و حتی قرار بود سفر به کشورهایی مانند عمان، قطر و حتی استرالیا (البته به صورت سفر ترکیبی هوایی و دریایی) در دستور کار قرار گیرد.

البته در شرایطی که خیلی از کشورها واکسیناسیون را شروع کرده و به پیشرفت مناسبی در زمینه کنترل ویروس کرونا رسیده اند و ایران هم با افزایش واردات واکسن و آغاز فاز نخست واکسیناسیون مواجه می باشد، روز گذشته چنگیز جوادپور - مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی- از انجام تست سریع کرونا در پایانه مسافری دریایی شهیدحقانی بعنوان قطب مسافری دریایی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: این اقدام در جهت مقابله با شیوع کووید ۱۹ در دستور کار سازمان بنادر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در صورتیکه مسافران نتیجه تست PCR خویش را که مدت اعتبار آن ۲۴ ساعت است، همراه نداشته باشند باید تست سریع کرونا بدهند که با قیمت ۱۵۰ هزار تومان در پایانه مسافری انجام می شود. البته در صورت مثبت بودن نتیجه تست مسافران، امکان سوار شدن به شناور وجود ندارد و این گونه از انتقال و شیوع کرونا تا حد امکان جلوگیری به عمل می آید چون که افراد مبتلا ناقل هستند و نباید با سایر مسافران در یک مکان قرار داشته باشند.

با توجه به اجرای این طرح و گسترش آن در سایر بنادر در کنار واکسیناسیون و کنترل موج چهارم کرونا در کشور، میتوان به احیای سفرهای دریایی خارجی و داخلی امیدوار بود چون که به غیر از سفرهای دریایی ضروری و تفریحی مردم، شرکت ها و دریانوردان بسیاری در این حوزه فعالیت می کردند که الان و با تعطیلی کسب و کارشان، گذران زندگی برای آنها سخت و سخت تر شده است.

منبع:

1400/02/21
13:59:10
5.0 / 5
976
تگهای خبر: بندر , سفر , شركت , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما