طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی

وام اجاره ۱۴۰۰ به ستاد كرونا پیشنهاد شد

وام اجاره ۱۴۰۰ به ستاد كرونا پیشنهاد شد

وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این زمینه تصمیم گیری خواهدنمود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا از سال قبل وزارت راه و شهرسازی دو برنامه را برای کمک به اقشار اجاره نشین در دستور کار قرار داد که در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید. یکی از این موارد پرداخت کمک ودیعه مسکن و دیگری تمدید قراردادهای اجاره بود. هر دو برنامه نیز با توفیق نسبی مواجه گردید.
سال قبل دولت اعلام نمود که مالکان اجازه ندارند مستاجران را بیرون کنند، مگر اینکه مستاجر خودش علاقه ای به ماندن نداشته باشد. به صاحب خانه ها اجازه داده شد در تهران ۲۵ درصد، سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و دیگر نقاط شهری ۱۵ درصد به نرخ اجاره سالیانه بیافزایند. هرچند بخشنامه تمدید قراردادهای اجاره به دلایلی همچون آگاه نبودن برخی مستاجران از حقوق قانونی خود و سوءاستفاده بعضی مالکان در مواردی عقیم ماند اما در بسیاری دیگر از موارد به اجرا رسید.
پرداخت وام کمک ودیعه مسکن موسوم به تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات نیز مصوبه دیگری بود که مردادماه سال ۱۳۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب گردید. این وام در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد بود که به مستاجر پرداخت گردید و کل مبلغ پس از اتمام قرارداد اجاره به بانک مسترد می شود.
امسال نیز آنطور که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام نموده، کمک ودیعه اجاره و تمدید اجاره ها به ستاد ملی کرونا پیشنهاد شده که در این زمینه ستاد ملی کرونا تصمیم گیری خواهدنمود. او توضیحات بیشتری درباره مبلغ وام اجاره امسال ارائه نداده اما احتمال افزایش ارقام وجود دارد.
محمودزاده همین طور با اعلان اینکه حدود ۱۰ هزار واحد مسکن ملی آماده افتتاح است اظهار داشت: با توجه به این که قسمتی از واگذاری ها به شکل واگذاری گروهی و کوچک مقیاس بوده است این اطلاعات در حال جمع آوری و نهایی شدن است که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد. او چند روز قبل هم به ایسنا اظهار داشته بود: در آینده نزدیک مرحله دوم بهره برداری از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در برخی از استانها انجام می شود و تا اختتام دولت چند مرحله افتتاح خواهیم داشت.
به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، از اوایل مردادماه ۱۳۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب گردید و مهلت پرداخت آن تا اختتام اسفندماه به پایان رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت نمایند و فقط سود آنرا ماهانه بپردازند و در آخر سال، اصل آنرا پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت نمایند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آنرا به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.1400/02/19
15:31:09
5.0 / 5
673
تگهای خبر: بانك , خدمات , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما