خانه های زیر 600 میلیونی در تهران بعلاوه جدول

خانه های زیر 600 میلیونی در تهران بعلاوه جدول

بازار مسکن، سال ۱۴۰۰ را با افت سه درصدی قیمت آغاز کرد که از کاهش انتظارات تورمی حکایت دارد. البته با عنایت به جهش سنگین قیمت در سه سال قبل هم‎اکنون در بیشتر مناطق تهران قیمت خانه بالای یک میلیارد تومان است اما هنوز میتوان واحدهای کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان در بعضی محله ها خریداری کرد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، فروردین ۱۴۰۰ قیمت مسکن در تهران کاهش پیدا کرد. بر اساس گزارش بانک مرکزی، میانگین نرخ هر متر خانه در تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که از افت ۳.۱ درصدی نسبت به ماه قبل و افزایش ۹۲ درصدی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد. تعداد معاملات هم ۲۰۹۴ فقره بوده که نسبت به اسفند و فروردین سال گذشته به ترتیب ۶۰ درصد کاهش و ۶۸ درصد افزایش پیدا کرده است.
این نشان داده است که بازار مسکن در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ گرمتر از فروردین سال گذشته بوده اما نمی توان از آن بعنوان رونق یاد کرد؛ ازاین رو با عنایت به پایین بودن تعداد معاملات، داده های قیمتی اهمیت چندانی ندارد. با این وجود به نظر می آید به علت ثبات بازارهای ارز و طلا، انتظارات تورمی در بازار مسکن هم کاهش یافته است.
با عنایت به متراژ ۸۷ متری متوسط واحدهای معامله شده در تهران، هم اکنون میانگین قیمت یک واحد مسکونی در شهر تهران ۲.۵ میلیارد تومان است. اما هنوز میتوان با بودجه کمتر از یک میلیارد و حتی کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شد. به صورت مثال در محله فلاح یک واحد ۵۴ متری ۱۹ سال ساخت ۵۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. در هاشم آباد شهرری واحد ۶۴ متری دوخوابه ۵ سال ساخت به مبلغ ۵۷۰ میلیون تومان به فروش می رسد.


درمورد آینده بازار مسکن نظرات متفاوتی وجود دارد اما اغلب کارشناسان معتقدند بازار ظرفیت جهش قیمت را امسال ندارد. قیمت مصالح ساختمانی با رشد حدود ۱۰۰ درصد نسبت به اوایل سال قبل روبرو شده و بنا به قول نمایندگان مجلس، بازار سیمان به حال خود رها شده است اما نهاده های ساختمانی معمولا در فراز و فرودهای بازار مسکن عامل مهمی محسوب نمی گردد. آنچه که به تلاطم در این بازار می انجامد اثرگذاری بازارهای موازی و نوسانات اقتصاد کلان است که در ماههای اخیر با ثبات قیمت در بازارهای رقیب بخش مسکن مواجه بوده ایم.
نظرات کارشناسی درباره آینده بازار مسکن
مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ می گوید: در شرایط فعلی معامله ای انجام نمی شود اما پیش از عید قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین آمده بود. پس از این هم باید قیمتها بیشتر از ۲۵ درصد کاهش پیدا کند تا مردم مقداری توان خرید پیدا کنند. بارها اعلام نموده ایم ستاد تنظیم بازار برای مسکن ایجاد شود و پلیس امنیت بعنوان عضو این ستاد بر بازار نظارت کند. به صورت مثال ما اعلام می نماییم قیمتها کاهش پیدا کرده، بعد عده ای بخر و بفروش مصاحبه می کنند که کاهش نیافته است. سوداگران به علت منافع خود مخالف پایین آمدن قیمتها هستند. بنابراین باید بر فعالیت این افراد نظارت شود.
اما بیت الله ستاریان ـ کارشناس بازار مسکن ـ نظر متفاوتی دارد. او می گوید: حداقل تا ۲۰ سال آینده بازار مسکن با مقدار رشد کنونی حرکت می کند مگر اینکه یک طرح بزرگ برای آن بنویسیم. برنامه را بر تولید ۱.۲ میلیون واحد مسکونی قرار دهیم و از آن حمایت نماییم. وقتی سهم مسکن در سبد خانوار کاهش پیدا کرد و رشد قیمتش صفر شد آن موقع برمی گردیم به طرحهایی مثل اینکه ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد خالی را چطور ساماندهی نماییم. الان با عنایت به این که چنین چشم انداز و برنامه ای نداریم درباره واحدهای خالی بحث می نماییم. بعد می فهمیم که آنچه در موردش صحبت می نماییم توهم و سرابی بیش نیست.
رکود بازار مسکن در موج چهارم کرونا
همزمان با موج چهارم کرونا دفاتر املاک از ۲۱ فروردین ماه تعطیل شده اند. بنابراین عمده تعاملات بازار مسکن در فضای مجازی انجام می شود. با این که بعد از تعطیلی دفاتر مشاور املاک، تعداد آگهی ها مقداری کاهش یافته، بازدید از آگهی ها افزوده شده است. اما اغلب جست و جوها در اپلیکیشنها و سایتها برای اطلاع از وضعیت قیمتها و معاملات است.
اطلاعات به دست آمده از یک سامانه ملکی نشان داده است که هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد آگهی ها با رشد قابل توجهی روبرو شده اما با بسته شدن دفاتر املاک، تعداد آگهی ها هم افت کرده است.
البته معمولا فروردین به علت تعطیلات ۱۵ روزه آن کسادترین ماه در بازار مسکن می باشد اما سه عامل ویروس کرونا، تعطیلی دفاتر و جهش قیمتها هم رکود فروردین سال جاری را تشدید کرده است؛ چون که طی دو سه سال قبل قیمت مسکن افزایش قابل توجهی پیدا کرد. سال ۱۳۹۹ هم پس از بورس که ۱۵۵ درصد رشد یافت، مسکن شهر تهران رتبه دوم بازدهی را با ۸۵ درصد رشد سالیانه بین بازارهای بورس، مسکن، طلا و ارز به خود اختصاص داد.
خریداران فعلاً منتظر انتخابات هستند
حتی اگر دفاتر هم بازگشایی شود به نظر نمی رسد که رونق چندانی در بازار مسکن ایجاد شود. ارائه آمار از قیمت مسکن در فروردین ماه هم احیانا به علت تعداد پایین معاملات نمی تواند قابل اتکا باشد. واسطه های ملکی می گویند که اغلب خریداران، دست کم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری صبر می کنند. بعد با عنایت به شرایط تصمیم خواهند گرفت که آیا مبادرت به خرید کنند یا نه.
از این طرف تا دلت بخواهد فروشنده زیاد است و اغلب واحدهای عرضه شده در شمال تهران قرار دارد. با عنایت به زمزمه های اعمال مالیات بر خانه های خالی، جنب و جوش برای فروش یا اجاره این واحدها بیشتر شده است. در شهر تهران حدودا هر یک ثانیه یک آگهی فروش ملک، اضافه یا تمدید می شود؛ در حالیکه کل معاملات اسفندماه ۱۳۹۹ فقط ۵۳۰۰ فقره بود که عمیق ترین رکود دست کم در میان ماههای اسفند سال های ۱۳۸۸ به بعد به حساب می آید.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
منبع:

1400/02/10
13:31:01
5.0 / 5
391
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما