استاندارسیستان وبلوچستان:

پایانه مرزی پیشین و ریمدان در كوتاه ترین زمان ممكن ساخته شده اند

پایانه مرزی پیشین و ریمدان در كوتاه ترین زمان ممكن ساخته شده اند

به گزارش هم پیما سیستان و بلوچستان استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پایانه مرزی ریمدان و پیشین در کوتاه ترین زمان ممکن ساخته شدند و پایانه پیشین طی مدت زمانی کمتر از ۴۴ روز ساخته شد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا احمدعلی موهبتی در حاشیه بازدید وزیر راه و شهرسازی از بندر شهید بهشتی چابهار به خبرنگاران اظهار داشت: مرز رسمی پیشین قدمت تصویب طولانی دارد ولی ریمدان در سال ۹۵ با پیگیری های فراوان تصویب و در دیماه سال قبل افتتاح شد.
وی ضمن اشاره به مرز رسمی ایران در میرجاوه خاطرنشان کرد: توجه به اینکه ۲ کشور همسایه پاکستان که هند و چین باشند ۳۷ درصد جمعیت جهان را دارند و با عنایت به پیشرفت و توسعه ای که در هند و چین وجود دارد و پاکستان هم جزو کشورهای در حال پیشرفت است بطور قطع احتیاج به ارتباطات بیشتر برای مبادلات تجاری و اقتصادی با این کشور احساس می شد.
موهبتی خاطرنشان کرد: مرز رسمی پیشین طی چند ساعت آینده با حضور مقامات دو کشور راه اندازی می شود. البته مرز کوهک هم که بازارچه آن هم فعال است در کار گروه مرزهای رسمی تصویب شده و منتظر موافقت با پاکستان هستیم.
وی افزود: مقوله ارتباطات و تجارت با پاکستان هم با مصوبه ای که دولت در آخر سال داد بطور قطع آینده درخشانی رقم خواهد زد و اصولا با نگاه بلندی که وزیر راه و شهرسازی و دولت دارد در بحث مرز، پروژه های مرزهای رسمی و پایانه های رسمی، محدودیت اعتباری ندارند.
وی افزود: البته اعتبارات استان سیستان و پلوچستان در این سال ها با نگاهی که مقام معظم رهبری داشتند و دولت هم توجه ویژه ای داشت و مجلس هم کمک کرد بالاترین رشد بودجه را به این استان های کشور در سال ۹۸ و ۹۷ داشتیم ولی رتبه نخست نبودیم و پس از خوزستان رتبه دوم را کسب کردیم.
استاندار سیستان و بلوچستان بیان داشت: در سال ۹۹ و ۹۸ هم باز بالاترین رشد بودجه را داشتیم ولی باز هم رتبه نخست نشدیم، در لایحه بودجه ما بالاترین رشد بودجه را داشتیم و در لایحه ۱۴۰۰ بودجه دولت ۴۵ درصد رشد داشت ولی استان سیستان و بلوچستان بودجه اش ۷۵ درصد افزایش یافت.
وی خاطرنشان کرد: در مصوبه مجلس، ۷۳ درصد رشد بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بود ولی بودجه استان سیستان و بلوچستان حدودا قریب به ۴۰۰ درصد رشد کرده که جا دارد از همه کسانی که کمک کردند قدردانی نماییم.
موهبتی افزود: با عنایت به سند آمایش استان که بزرگترین مزیت استان را ترانزیت و تجارت بیان کرده توجه جدی دولت به بندر شهید بهشتی و راه آهن انجام شد.
وی اضافه کرد: راه آهن از سال ۹۳ که شروع شده ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار برایش هزینه شده که یکهزار و ۹۵۰ و میلیارد تومان در سال ۹۹ به این پروژه تزریق شد.
استاندار سیستان و بلوچستان عنوان کرد: سال قبل ۱۳۵ کیلومتر بزرگراه در استان راه اندازی شد از یکهزار کیلومتر بزرگراهی که در کشور افتتاح شد، ۱۳ و نیم درصد بزرگراه ها استان در سیستان و بلوچستان راه اندازی شد و هدف گذاری ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه برای سال ۱۴۰۰ انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۰ واحد کارگاهی بزرگراه سازی در استان فعال است و در بخش اعتبارات بزرگراهی ۹۷ به ۹۸ رشد چهار برابری داشتیم و سال ۹۹ و ۹۸ باز ۱۰ برابر و هم اکنون هم یک رشد هشت برابری نسبت به سال قبل داریم.
موهبتی افزود: این اقدامات بطور قطع کمک خواهد نمود که در ۲ مقوله تجارت و ترانزیت این استان تحول بزرگی ایجاد شود و مهمتر اینکه در این استان به معادن توجه جدی شده است.
وی افزود: البته بخش دیگری از مزیت های استان توجه جدی در حوزه بودجه شده است و بخش مهمی که وزیر راه و شهرسازی توجه داشت و دولت هم کمک کرد، بحث حاشیه نشینی بود.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: حاشیه نشینی خود یک معضل است ولی ما به ریشه های حاشیه نشینی هم توجه کردیم، کمک جدی دولت برای توجه به روستاها که هم اکنون در حوزه بنیاد مسکن، در بحث سیل و خانه های محرومان و خانه هایی که در حوزه بنیاد مسکن در استان ساخته میشود ۶۰ هزار واحد است که با اقدامات راه و شهرسازی در بحث مسکن اقدام ملی به ازای هر ۱۰خانوار یک خانه در سیستان و بلوچستان ایجاد می شود که هم در اشتغال و هم در بازار اثر خوبی خواهد داشت.
به گفته موهبتی، در توجه به روستاها، هم خانه محرومان و هم خانه های روستایی مقاوم سازی می شوند. وی خاطرنشان کرد: اینترت ۳۱۵ روستا در اول دولت دوازدهم اینترت داشتند و هم اکنون ۲۸۰۰ روستا از اینترنت برخوردار می باشند.
منبع:

1400/02/01
23:01:36
5.0 / 5
346
تگهای خبر: اشتغال , بازار , بندر , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما