كرونا و مرخصی های الزامی بدون حقوق!

كرونا و مرخصی های الزامی بدون حقوق!

به گزارش هم پیما رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می گوید: در بعضی از واحدها برای مقابله با کرونا، کارگران را به مرخصی های الزامی می فرستند بدون آنکه حقوق این ایام به آنها داده شود ازاین رو با عنایت به آنکه معیشت کارگران وابسته به کار و درآمد آنها است ترجیح می دهند کرونا بگیرند ولی کارشان را از دست ندهند.فتح اله بیات در گفتگو با ایسنا، درباره لزوم دورکاری کارگران در شرایط حاضر کرونایی اظهار نمود: متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد حوادث تلخی در کشور بودیم و بیماری منحوس کرونا با بی رحمی جان هموطنان عزیزمان را می گیرد و خانواده های آنها را داغدار می کند.

وی اضافه کرد: این امر به نوع نظارتها و برنامه ریزی ها در این خصوص برمی گردد که باید از ترددهای بی مورد و زائد جلوگیری شود و تعطیلی نیروهای کار در دستور کار قرار گیرد اما بحث اصلی، بخش کار و تولید است؛ خیلی از نیروهای کار در بدترین شرایط کرونایی هم حاضر به از دست دادن شغل نیستند و باوجود آنکه اعلام شده کشور در وضعیت سیاه قرار خواهد گرفت باز هم به کار خود در مجموعه های اقتصادی ادامه می دهند در حالیکه امکان دارد آمار تلفات و بیماران بالا برود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، نقش ادارات کار را در ورود به این مسئله حایز اهمیت دانست و اظهار داشت: آن بخشهایی که می توانند دورکاری کنند عموما نیروهای اداری و کارمندی هستند که مصوبه دورکاری به آنها ابلاغ گردیده است منتها در بخش کارگری، کارگران امکان دورکاری ندارند و باید ساعتهای طولانی در واحدهای تولید یا مونتاژ حضور فیزیکی داشته باشند که طبعا مورد خطر و صدمه قرار می گیرند و امکان دارد بیماری به سراغ آنها بیاید و خانواده هایشان را درگیر کند بنابراین کارفرمایان باید کارگران را تا حد امکان از حضور در محیط های کار منع کنند.

بیات تصریح کرد: وقتی مصوبه یا دستورالعملی از جانب ستاد مقابله با کرونا صادر می شود همگی وظیفه داریم تبعیت نماییم و فرقی بین کارگر و کارفرما یا دکتر و مهندس وجود ندارد چون هرگونه سهل انگاری یا کوتاهی در برابر آن می تواند به بیماری و حادثه کار منجر شود.

وی با تکیه بر ضرورت برخورداری کارگران از حمایتهای اجتماعی در دوران کرونا اظهار نمود: عملکرد ما در برابر بیماری کرونا باید بگونه ای باشد که اگر کارگری به کرونا مبتلا شد بتواند از پوششهای اجتماعی بهره مند شود. امکان دارد کارفرما در محیط کار ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی در اختیار کارگر گذاشته باشد ولی این کار به منزله آن نیست که کارگران در معرض کرونا نیستند چون ما از وضعیت ایاب و ذهاب مجموعه های کارگری اطلاع نداریم.

این مقام مسئول کارگری اضافه کرد: اغلب کارگران خودروی شخصی ندارند و با وسایل حمل و نقل عمومی، مترو یا سرویسهای کارخانه سر کار حاضر می شوند که همین مساله می تواند احتمال آلودگی یا بیماری را افزایش دهد و با آلودگی یک نفر کل مجموعه گرفتار مشکل شود بنابراین به این علت حساسیت و تاکید بر اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا داریم تا کارگرانی که می توانند از امکان دورکاری استفاده کنند سر کار حاضر نشوند و اگر نمی توانند مرخصی استحقاقی بگیرند.

بیات خاطرنشان کرد: متاسفانه در بعضی از واحدها برای مقابله با کرونا، کارگران به مرخصی های الزامی می روند بدون آنکه حقوق این ایام به آنها داده شود از طرفی بخش اعظمی از کارگران دارای قرارداد کوتاه مدت هستند و نگرانند با گرفتن مرخصی اتمام کار بخورند، ازاین رو ترجیح می دهند کرونا بگیرند ولی کار خویش را از دست ندهند.

به رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، کارگران مثل کارمندان دولت نیستند که حقوق سر برج داشته و از مزایای دولتی برخوردار باشند؛ معیشت آنها وابسته به کار و درآمد آنها است و ترجیح می دهند حتی در شرایط بد کرونایی تعطیل نشوند و به کار ادامه بدهند.

منبع:

1400/01/27
21:57:38
5.0 / 5
463
تگهای خبر: تولید , جت , حادثه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما