اوج گیری نرخ بیكاری تركیه

اوج گیری نرخ بیكاری تركیه

هم پیما: نرخ بیکاری در ترکیه باردیگر از 13 درصد گذشت.


به گزارش هم پیما به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در ۱۲ ماه منتهی به فوریه به ۱۳.۴ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه ماه قبل ۱.۲ درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در پنج ماه اخیر شمرده می شود.
طی این مدت جمعیت افراد بیکار ۱۴ هزار نفر بالا رفته و به سه میلیون و ۸۷۵ هزار نفر رسیده است. از طرف دیگر شمار شاغلین در ترکیه تا اختتام این ماه با ۱۰۴ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۷ میلیون و ۶۰۲ هزار نفر رسیده است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۵۰.۱ درصد بوده است که ۰.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در زمان مشابه ماه قبل شمرده می شود. نرخ اشتغال برای مردان ۵۴.۵ درصد اندازه گیری شده است. برای زنان نیز این نرخ ۲۸.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از ماه گذشته بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۲۴.۶ درصد رسیده است. همزمان با شروع بحران کرونا در ترکیه، دولت این کشور از ماه آوریل مبادرت به فراهم کردن کمک های مالی برای حدود دو میلیون نفر از افرادی که شغل خودرا از دست داده اند، کرده است.
سال قبل نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا اختتام امسال باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده است.
متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ معادل ۱۰.۵ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۸ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳درصد بوده است.
منبع:

1400/01/27
12:52:49
5.0 / 5
639
تگهای خبر: اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما