یك دهه قیمت مسكن در اتحادیه اروپا

یك دهه قیمت مسكن در اتحادیه اروپا

به گزارش هم پیما در یک دهه اخیر استونی بیشترین افزایش و یونان بیشترین کاهش قیمت مسکن را داشته اند.


به گزارش هم پیما به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، داده های انتشار یافته توسط مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان داده است که در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، متوسط قیمت مسکن در سطح اتحادیه اروپا ۲۸.۶ درصد و متوسط اجاره بها ۱۴.۹ درصد افزایش داشته است.
بررسی وضعیت مسکن کشورهای اروپایی نشان داده است که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در بین مدت شاهد بیشترین افزایش قیمت و کشورهای جنوبی اروپا شاهد بیشترین کاهش در قیمت مسکن بوده اند. در میان کشورهای مختلف متوسط قیمت مسکن در استونی طی یک دهه اخیر معادل ۱۱۲.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر لوکزامبورگ با ۹۹.۸ درصد، مجارستان با ۹۰.۶ درصد، لتونی با ۸۵.۶ درصد و اتریش با ۸۱.۴ درصد افزایش در رده های بعدی قرار دارند.
طی بازه زمانی فوق، بیشترین کاهش قیمت در یونان اتفاق افتاده که متوسط قیمت مسکن در این کشور در مقایسه با ۱۰ سال قبل ۲۸.۱ درصد کمتر شده است و بعد از این کشور هم ایتالیا با ۱۵.۲ درصد کاهش، اسپانیا با ۵.۲ درصد کاهش و قبرس با ۳.۴ درصد کاهش قرار دارند.
همینطور در مورد بازار اجاره، قیمت ها در ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو ( با احتساب انگلیس که در بازه فوق عضوی از اتحادیه اروپا بود) افزایش داشته است که در این بین، استونی با افزایش ۱۴۳.۵ درصدی قیمت ها رکورددار است و بعد از این کشور هم لیتوانی با ۱۰۹.۲ درصد و ایرلند با ۶۱.۸ درصد افزایش قرار دارند. از طرفی اما متوسط قیمت اجاره بها در یک دهه اخیر در یونان ۲۵.۲ درصد و در قبرس ۴.۱ درصد کمتر شده است.
اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.1400/01/21
11:39:53
5.0 / 5
425
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما