مسافران در موج چهارم كرونا از كجا و به كجا می روند؟

مسافران در موج چهارم كرونا از كجا و به كجا می روند؟

در روزهایی که برمبنای اعلام رسمی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موج چهارم شیوع ویروس کرونا در کشور شروع شده و نگرانی برای قرمز شدن همه شهرها و استانها بیشتر و بیشتر می شود، پروازهای خارجی به 20 کشور خارجی انجام می شود و مرزهای زمینی نیز با وجود بسته شدن برای سفرهای عادی روزانه 1500 تردد مسافر را تجربه می کنند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمودند که در پی افزایش تردد مردم در شهرهای مختلف کشور در روزهای نوروزی و روزهای پایانی سال گذشته، شهرهای کشور یکی بعد از دیگری نارنجی و قرمز می شوند و ایران وارد موج چهارم کرونا شده است. از طرف دیگر نیز تعداد تلفات این ویروس نیز که در واپسین روزهای پارینه در حدود ۵۰ نفر بالا و پایین می شد، حالا به ۱۷۴ نفر رسیده است و بگفته سعید نمکی –وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- معین نیست این وضعیت قرمز تا کی ادامه داشته باشد.

در چنین شرایطی وضعیت سفرهای خارجی که تنها بوسیله مرزهای هوایی و البته زمینی انجام می شود تغییر چندانی نسبت به پیش از این پیک جدید شیوع نداشته است.

چرا که بگفته محمدحسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، هم اکنون شرکت های هواپیمایی ایرانی به ۲۰ کشور خارجی پرواز هفتگی دارند و تنها تورهای گردشگری به مقصد ترکیه ممنوع شده اما پروازها همچنان برقرار است.

وی در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت پروازهای خارجی اینطور توضیح داد: هم اکنون شرکت های هواپیمایی ایرانی به ۲۰ کشور مختلف همچون آلمان، فرانسه، ترکیه، لبنان، امارات، قطر، کویت، پاکستان، هند، اتریش، ایتالیا، چین، تایلند، مالزی، افغانستان، روسیه، سوریه، عمان، ازبکستان و قزاقستان بصورت هفتگی پرواز دارند که البته همه پروتکلهای بهداشتی مصوب و ابلاغ گردیده از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا در این پروازها و پروازهای داخلی رعایت می شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: پروازهای خارجی به مقصد عراق و سوریه نیز دارای محدودیت بوده و در وضعیت ویژه انجام می شود که بعنوان مثال پروازهای عراق تنها برای اتباع این کشور انجام می شود. اما طبق آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تنها تورهای گردشگری به مقصد ترکیه لغو و ممنوع شده است اما پروازهای شخصی به کشور ترکیه برقرار بوده و ممنوعیتی شامل آن نشده است. که البته اگر پروازهای ترکیه یا هر کشور دیگری ممنوع شود، اجرا خواهد شد چونکه تابع مصوبات این ستاد هستیم.

تردد ۱۵۰۰ نفری مسافران در ایام ممنوعیت

جواد هدایتی- مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای- نیز درباره آخرین وضعیت سفرهای زمینی خارجی انجام شده در این ایام به ایسنا اظهار داشت: هیچ تردد و سفر عادی زمینی از مرزهای ۲۵ گانه کشور صورت نمی گیرد و برخی ترددها بصورت محدود و با شرایط ویژه از تعدادی از مرزها صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: ترددهای محدود از مرزهای زمینی از و به کشورهایی مانند ترکیه، عراق و افغانستان صورت می گیرد که آن هم با شرایط و محدودیت هایی مانند داشتن اقامت یا تابعیت انجام می شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعلان اینکه برخی ترددها نیز با مجوز صورت می گیرد، اظهار داشت: روزانه حدود ۱۵۰۰ نفر از مسافران آن هم با شرایط مذکور از مرزهای زمینی کشور عبور می کنند که همه پروتکلهای بهداشتی برای آنها انجام می شود.

حال باتوجه به این وضعیت و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید دید در ادامه و طی روزهای پیش رو تصمیم جدیدی برای وضع محدودیت های جدید کرونائی اتخاذ خواهد شد یا آنکه وضعیت این بیماری خصوصاً ویروس های جهش یافته مختلف آن بدتر خواهد شد؟

منبع:

1400/01/18
12:14:21
5.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , پرواز , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما