طبق شاخص قیمت پروژه های عمرانی

قیمت مسكن ملی افزایش یافت

قیمت مسكن ملی افزایش یافت

به گزارش هم پیما سازمان برنامه و بودجه با عنایت به رشد هزینه های ساخت، شاخص تعدیل پروژه های عمرانی را در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ اعلام نموده که بر این اساس قیمت هر متر مربع مسکن ملی که تا پیش از این دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود ۷۹ درصد افزایش یافته است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هزینه ساخت مسکن ملی از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در هر متر مربع به چهار میلیون و ۹۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. این نرخ تعدیل که از جانب سازمان برنامه و بودجه برای سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ اعلام شده بر مبنای نرخ رشد قیمت مصالح و دستمزد اعمال شده است. سازمان برنامه و بودجه هر سه ماه یک مرتبه هزینه اجرای پروژه های عمرانی را بر مبنای نرخ روز اعلام می کند که در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ قیمت ساخت مسکن ملی را برای سازندگان و پیمانکاران ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفت و در سه ماهه چهارم با ۷۹ درصد رشد روبرو شده است.
این خبر را جواد حق شناس ـ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ـ به ایسنا اعلام نمود و اظهار داشت: رشد ۷۹ درصدی هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای اقدام ملی مسکن البته شامل همه مراحل پروژه نمی گردد. به صورت مثال اگر ابنیه در مرحله اسکلت باشد، هزینه فوندانسیون، عایق رطوبتی و غیره بر مبنای نرخ قبلی اعمال خواهد شد.
حق شناس درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه های اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن اجرا می شود اظهار داشت: طرح اقدام ملی مسکن در ۶۱۷ شهر از جانب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شود که تا امروز ۵۱ هزار و ۶۹۷ نفر افتتاح حساب کرده و ۴۶ هزار و ۳۹۱ نفر واریز وجه داشتند، یعنی ۴۰ میلیون تومان اولیه را کامل واریز کرده اند.
وی ادامه داد: برای حدود ۹ هزار واحد هم که متقاضیان وجه واریز کرده اند زمین تأمین نشده است. علل مختلفی هم دارد؛ به صورت مثال زمین مشخص شده اما در کمیسیون ماده ۵ در حال بررسی است. یا کاربری مسکونی دارد اما از تاسیسات زیربنایی و روبنایی برخوردار نیست. در بعضی موارد هم زمین هنوز تأمین نشده است. اگر این ۹ هزار واحد را لحاظ نکنیم هم اکنون ۳۷ هزار و ۵۱ واحد در دستور کار است که هم زمین تأمین شده و هم واریز وجه کامل شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با اشاره به اینکه پروژه اقدام ملی با روشهای مختلفی اجرا می شود اظهار داشت: ۲۲ هزار و ۴۱۴ واحد به شیوه پیمان جزء، خرید مصالح به صورت امانی انجام می شود. ۷۷۲۸ واحد هم در گروه ساخت است که زمین تحویل متقاضیان شده است. ۵۹۲۹ نفر هم به صورت گروههای دو نفره و بیشتر زمین تحویلشان شده است. ۹۸۰ واحد هم به صورت انبوه سازی خواهد بود که باید امسال از انبوه سازان دعوت نماییم و پروژه را تحویلشان بدهیم.
به قول حق شناس، تعداد واحدهای اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن آغاز کرده الان ۶۷۰۰ واحد است که از پیشرفت فیزیکی حدود ۷ درصد برخوردار می باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که با عنایت به برنامه اجرای ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن، علت اختلاف تعداد واحدهای در حال اجرا با برنامه مصوب چیست؟ اظهار نمود: به هر حال تا متقاضی نیاید نمی توانیم پروانه بگیریم و آماده سازی زمین نماییم. تا آخر سال ۱۳۹۹ حدود ۴۶ هزار نفر وجوه اولیه را واریز کرده اند. از این تعداد برخی شرع شده و برخی در حال آماده سازی زمین است. ۲۲ هزار واحد در دست تسطیح است. به صورت مثال پروژه دماوند نزدیک ۲ ماه درگیر آماده سازی زمین بودیم که پس از تسطیح میتوان تحویل پیمانکار داد. پروژه ها به تدریج جلو می رود و آمارها دائما به روز می شود.
منبع:

1400/01/17
16:40:48
5.0 / 5
479
تگهای خبر: ساخت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما