در ۱۰ روز نخست فروردین رخ داد

دست اندازی به ۲۱۱ زمین ملی

دست اندازی به ۲۱۱ زمین ملی

از ابتدا تا 10 فروردین امسال 211 مورد تعرض به اراضی ملی به ثبت رسیده که بنا بر اعلام سازمان ملی و زمین و مسکن، همه موارد منجر به رفع تصرف شده است. روز دوم فروردین، 94 قطعه زمین دولتی رهاسازی شده که بیشترین آمار در این 10 روز را نشان میدهد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آنطور که فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن گزارش داده، در ۱۰ روز نخست سال ۱۴۰۰ در ۳۵ اداره کل و ۴۱۶ شهرستان کشور در مجموع ۲۱۱ مورد رفع تعرض در زمین های دولتی به مساحت بیش از ۳۶ هکتار انجام شده است. این آمار از یکم تا سوم فروردین ۱۲۸ مورد بود.
جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن درباره جزئیات آمار آزادسازی اراضی ملی از دست زمین خواران گفته است: اول فروردین رفع هفت مورد تعرض از زمین هایی به مساحت ۱۸ هزار و ۹۲۰ مترمربع صورت گرفته که در روز نخست ۲۸ استان فاقد تعرض گزارش شده است. در روز دوم ۹۴ مورد تعرض از زمین های دولتی به مساحت ۶۹ هزار و ۷۰ مترمربع رفع شد که ۲۰ استان فاقد تعرض عنوان شد.
وی در بیان عملکرد یگان برای روزهای سوم تا هفتم، توضیح داد: روز سوم ۲۷ مورد تعرض از ۸۹ هزار و ۹۷۰ مترمربع اراضی رفع شد که ۲۵ استان فاقد تعرض بوده است. در روز چهارم ۱۳ مورد تعرض در زمین هایی به مساحت ۳۴ هزار و ۴۵۰ متر مربع شد که ۲۸ استان بدون تعرض گزارش شد. در روز پنجم گزارشی واصل نشد. در روز ششم ۹ مورد تعرض گزارش شد که ۸ مورد از آنها به مساحت ۱۰ هزار و ۸۵۰ مترمربع رفع شد. برای روز هفتم نیز ۸ مورد تعرض از زمین هایی به مساحت ۱۵ هزار و ۲۰ مترمربع رفع شد که ۳۰ استان فاقد تعرض بود.
خردمند اظهار داشت: برای روز هشتم، نهم و دهم به ترتیب ۲۰ مورد تعرض از ۸۳ هزار و ۵۳۴ متر مربع اراضی دولتی، ۹ مورد تعرض از ۱۴ هزار و ۴۸۶ متر مربع اراضی و ۱۵ مورد تعرض از زمین هایی به مساحت ۳۰ هزار و ۶۵۵ مترمربع اراضی رفع شد. همین طور برای روزهای ۸ تا ۱۰ فروردین نیز به ترتیب ۲۵ استان، ۲۵ استان و ۲۷ استان فاقد تعرض گزارش شده است.
باتوجه به این آمار، بیشترین دست اندازی به انفال و بیت المال در روز دوم فروردین ماه اتفاق افتاده که ۹۴ قطعه زمین ملی و دولتی مورد هدف زمین خواران قرار گرفته است.
بنا بر این گزارش، در ایام تعطیلات و مناسبت ها معمولا آمار زمین خواری بالا می رود. با شروع تعطیلات عید نوروز هم تعرض به زمین های ملی و محیط زیست افزایش می یابد. برخورد با تصرفات در حوزه محیط زیست به عهده سازمان جنگل ها و در بخش زمین های دولتی بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن از زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی است. تلفن ۱۶۵۶ پل ارتباطی مردم برای مقابله با زمین خواری است که شهروندان می توانند بوسیله این خط گزارش های مربوط به تعرضات به زمینهای دولتی و ملی را اعلام کنند.
زمین خواری در سال های اخیر فقط به نقاط خوش آب و هوا محدود نمی گردد. برخی آمارها در سال قبل نشان می داد که رتبه های اول در ثبت زمین خواری مربوط به استانهای کویری کشور بود. با این وجود مناطق خوش آب و هوا هنوز در تیررس هستند. برمبنای اعلام خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ـ از ۲۸ اسفندماه پاسال تا سوم فروردین ماه امسال بیشترین آمار رفع تصرف از زمینهای دولتی در لواسان و شمیرانات به ثبت رسیده است.1400/01/12
13:59:57
5.0 / 5
1006
تگهای خبر: مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما