بهترین اتفاق سال ۱۳۹۹

از حذف دفترچه های كاغذی درمان تا همسان سازی حقوق بازنشستگان

از حذف دفترچه های كاغذی درمان تا همسان سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش هم پیما رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، خروج دفترچه های درمان تأمین اجتماعی از حالت کاغذی و الکترونیکی شدن خدمات درمان و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را از بهترین اقدامات و اتفاقات سال قبل عنوان و ابراز امیدواری کرد: با تولید انبوه واکسن در داخل سال ۱۴۰۰ سال محو کرونا در ایران باشد.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا درباره اولویتهای سال جدید در حوزه اشتغال و روابط کار اظهار نمود: پیش از هر چیز آرزو می نماییم که ویروس کرونا از کل دنیا بخصوص کشور ما محو شود و واکسن مورد نیاز داخل را تهیه و خریداری نماییم. کرونا هنوز با ما هست و بعنوان نماینده بخش کوچکی از جامعه کارگری تقاضا داریم که در بحث خرید واکسن کوتاهی نشود و پیش از اینکه واکسن داخلی به تولید انبوه برسد بخشهای نیازمند و صدمه پذیر را واکسن بزنند.

وی افزود: بدون تردید بقا و رمز موفقیت هر کشوری در تولید است و با عنایت به نامگذاری شعار سال جاری انتظار داریم که کارفرمایان با کارگران بیشتر مدارا کنند و از اینکه مبلغی به حقوق و دستمزدها اضافه شده عرصه را به کارگران تنگ نکنند و آنها را تعدیل یا تحت فشار قرار ندهند تا در سایه همدلی کار و تولید رونق بگیرد و کارگران بتوانند هزینه های زندگی را تأمین کنند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در ارزیابی وضعیت بازار کار و اشتغال پارسال اظهار داشت: سالی که گذشت از نظر اقتصادی سال سختی برای کارگران، بازنشستگان و حداقل بگیران بود. در بحث شاغلین به علت شیوع کرونا با تعدیل و بیکاری بخشی از نیروهای کار مواجه شدیم و روند پرداخت بیمه بیکاری هم با کندی انجام شد و نارضایتی هایی را به دنبال داشت به نحوی که تا آخر سال بودند کسانی که هنوز بیمه بیکاری کرونا را نگرفته بودند درحالی که بیشتر از یکسال از بیکاری آنها می گذشت.

بیات افزود: به علت کرونا انتخابات شوراها به تعویق افتاد و در زمینه دریافت برخی خدمات و پیگیری مطالبات حقوقی و حضور در مراجع حل اختلاف و ادارات کار به علت کرونا و رعایت دستورالعمل های بهداشتی تا مدتی وقفه بوجود آمد اما یکی از اقدامات خوبی که اواخر سال قبل انجام شد خروج دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی از حالت کاغذی و الکترونیکی شدن خدمات آن بود که البته با عنایت به حق بیمه ای که بیمه شدگان می پردازند، انتظار عرضه خدمات مطلوب را دارند بنابراین معتقدم باید زیرساختهای این کار فراهم گردد تا افرادی که به مراکز درمانی رجوع می کنند با تقاضای عرضه دفترچه های کاغذی روبه رو نشوند و مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی و بخشهای خدمات درمانی دولتی و کلینیک ها این رویه را پذیرفته و اجرا کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در بحث واگذاری سهام شرکتهای شستا از این جهت که به غیر کارگران و بازنشستگان واگذار شد، نارضایتی هایی به وجود آمد. وقتی مجموعه بزرگ سازمان تأمین اجتماعی را داریم چرا باید به غیر از بیمه شدگان تأمین اجتماعی سهام واگذار نماییم و کارگران و بازنشستگان هنوز از این مسئله دلخور هستند.

این مقام مسئول کارگری در انتها شاخص ترین رویداد سال قبل را همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی دانست و اظهار نمود: با مذاکرات و نشستهایی که با معاون اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت، طرح همسان سازی حقوق برای مشاغل سخت و زیان آور انجام شد و در مرحله دوم، اعتبار۹۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه ۱۴۰۰ به تصویب رسید که اقدام بزرگی در جهت متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بود.

منبع:

1400/01/10
00:40:32
5.0 / 5
1001
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما