رییس اتحادیه املاك مطرح كرد

فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسكن

فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسكن

به گزارش هم پیما رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه حداکثر قیمت ساخت در کل کشور متری 4.6 میلیون تومان اعلام شده است اظهار داشت: برخی سازندگان قیمتهای بالای 100 میلیون تومان در هر متر مربع برای واحدهای خود تعیین می کنند که همین مساله موجب رکود شده است.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برمبنای اعلام سازمان نظام مهندسی ساختمان، کف هزینه ساخت مسکن متری ۲.۳ میلیون و سقف آن متری ۴.۶ میلیون تومان است اما می بینیم که بعضی بساز و بفروشها در تهران قیمتها را متری ۱۰۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان و حتی بالاتر تعیین می کنند. در حقیقت قیمت ساخت با نرخ فروش بیش از ۲۰۰۰ درصد فاصله دارد است.
وی ادامه داد: خوشبختانه از آبان ماه روند قیمتها در بازار مسکن نزولی بوده و معتقدم در سال آینده به ثبات می رسد. یعنی افزایش قیمت نخواهیم داشت. اینکه بانک مرکزی به سبب در اختیار داشتن تعداد بسیار زیادی املاک، آمار را صعودی نشان میدهد نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی بازار باشد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با انتقاد از برخی سازندگان که انتظار سودهای بالای ۵۰۰ درصد را دارند اظهار داشت: در دهه های گذشته ساخت و ساز بسیار سودآور بود و انبوه سازان بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ درصد سود می کردند. همین مساله موجب افزایش قیمت زمین و مسکن در کلانشهرها شد؛ تا جایی که قیمتها آنقدر بالا رفت که دیگر مردم توان خرید ندارند. بدین سبب بازار مسکن ظرفیت خودرا از دست داده و رشد مجدد قیمتها اتفاق نخواهد افتاد.
خسروی اشاره کرد: از آبان ماه به سبب اثرگذاری متغیرهای سیاسی بر بازار مسکن و همین طور در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران، بازار مسکن به سمت کاهش قیمت تمایل پیدا کرده است. اما عجیب است که برخی می خواهند افزایش چند درصدی نرخ مصالح ساختمانی را ملاکی برای رشد مجدد قیمتها قرار دهند. اولا سیمان و فولاد کمتر از یک درصد قیمت فروش مسکن را به خود اختصاص می دهند، ثانیا همانطور که گفتم بازار دیگر ظرفیت ندارد.
وی چشم انداز اقتصاد ایران را پس از انتخابات ریاست جمهوری، مثبت دانست و اظهار داشت: بحمدالله تمامی شاخصها اوضاع اقتصاد کشور را امیدوارکننده نشان میدهد. این مساله به آرامش بازار مسکن نیز منجر می شود و امیدواریم امسال با تثبیت قیمتها، متقاضیان واقعی بتوانند به تدریج وارد بازار شوند. افرادی هم که به هر نیت هنوز بر طبل گرانی می کوبند از رکود فعلی متنبه شوند و اجازه دهند مقداری بازار رونق بگیرد.
مسکن در تهران متری ۲۸.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۲۸.۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۷.۲ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۹۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کم شد. گزارش اسفند ۱۳۹۹ نیز هنوز ارائه نشده است. در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز گزارش تحولات بازار مسکن در اسفندماه از جانب بانک مرکزی ارائه نشد.
منبع:

1400/01/08
00:07:20
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: بازار , بانك , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما