رییس سازمان نظام مهندسی:

با زلزله ۶ و نیم ریشتری ۵۰۰ هزار خانه در تهران تخریب می شود

با زلزله ۶ و نیم ریشتری ۵۰۰ هزار خانه در تهران تخریب می شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلان اینکه زلزله 6.5 ریشتری منجر به تخریب کامل 500 هزار واحد مسکونی می شود اظهار داشت: موضوع ارتقای کیفیت سازه ها، افزایش دستمزد مهندسان و مبارزه با امضافروشی باید در دستور کار قرار گیرد.


احمد خرم در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در صورت وقوع زمین لرزه ۶.۵ ریشتری یا بالاتر در تهران ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب ۱۰۰ درصد می شود و بیش از ۱.۵ میلیون تلفات جانی خواهیم داشت. بدین سبب باید موضوع کیفیت سازه ها را جدی بگیریم و حتما از مجری ذی صلاح استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: از جانب دیگر باید با مساله امضافروشی برخورد شود. تعداد کسانی که در سازمان نظام مهندسی مبادرت به امضافروشی و نظارتهای صوری می کنند حدود پنج درصد است. ما معتقدیم باید به شدت جلوی این کار گرفته شود. درصددیم از سال ۱۴۰۰ در یک برنامه دو ساله بطور جدی با موضوع امضافروشی برخورد نماییم. از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم پروانه اشتغال به کار کسانی که تخلف می کنند را باطل کند. هم اکنون مجازات خیلی سبک تر از تخلف است و این عدم تناسب موجب می شود تخلف روز به روز بیشتر شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلان اینکه دستمزد خدمات مهندسی بسیار پایین است اشاره کرد: عمر مفید ساختمانها در ایران از حدود ۵۰ سال قبل ۲۵ سال بوده و تغییر نکرده است. علت این است که به خدمات مهندسی اهمیت نمی دهیم. تعرفه خدمات مهندسی ۰.۵ درصد هزینه ساخت است، آیا ارزش ندارد که ما برای ارتقای کیفیت، این رقم را به دو درصد برسانیم.
بگفته خرم، تعرفه های فعلی برای ناظر صرف نمی نماید. ما نیاز به اصلاح ساختار و اصلاح برخورد با متخلف داریم که اساسا اگر این دو اقدام صورت گیرد می توانیم عمر مفید ساختمان ها را به ۶۰ تا ۷۰ سال برسانیم.
وی با اشاره به میانگین ۲۸ میلیون تومان قیمت مسکن در شهر تهران اظهار داشت: متوسط قیمت ساخت شش میلیون تومان و میانگین فروش بالای ۲۸ میلیون تومان است. بدین سبب سود اصلی به جیب سرمایه گذاران و واسطه های ملکی می رود و سهم مهندسان در این پروسه ناچیز است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اعلان اینکه حداقل هزینه ساخت مسکن در روستاها متری ۳.۵ میلیون تومان است اظهار داشت: در ابلاغیه ای که به سازمان استانها اعلام کردیم کف هزینه را متری ۲.۳ میلیون تومان در نظر گرفتیم که نیم درصد به خدمات مهندسی اختصاص می یابد. در حقیقت سعی کردیم تا فشار اقتصادی به کارفرماها وارد نکنیم؛ این در حالیست که در دنیا دستمزد مهندسان بین پنج تا هشت درصد هزینه ساخت است.1400/01/06
02:41:43
5.0 / 5
924
تگهای خبر: ارز , اشتغال , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما