پیشنهاد افزایش حق مسكن كارگران به دولت می رود

جزئیات افزایش حقوق و مزایا و حق اولاد كارگران در سال آینده

جزئیات افزایش حقوق و مزایا و حق اولاد كارگران در سال آینده

به گزارش هم پیما در جهت تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، وزارت کار پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران را با قید فوریت به هیات وزیران ارسال می کند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، شورایعالی کار شب گذشته بعد از ساعتها مذاکره فشرده سرانجام با افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰ موافقت نمود تا پایه حقوق کارگران از آغاز فروردین ماه سال آینده با افزایش ۷۴۵ هزار تومانی به دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان برسد.

از دیگر مصوبات دویست و نود و هفتمین نشست شورایعالی کار، تصویب افزایش بن خواربار و حق مسکن بود که بر این اساس بن خواربار به ۶۰۰ هزار تومان رسید و حق مسکن در صورت تصویب در هیات وزیران در فیش حقوقی سال آینده کارگران ۴۵۰ هزار تومان لحاظ خواهد شد.

در راستای مصوبات دیگر شورا، افزایش سایر سطوح مزدی بود که به رشد ۲۶ درصدی به اضافه عدد ثابت ۲۴۸ هزار و ۳۵۰ تومان و حداقل مزد روزانه ۸۲۷۸ تومان رسید.

پایه سنوات کارگران با بیشتر از یک سال سابقه هم ۱۴۰ هزار تومان و حق اولاد ۲۶۵ هزار تومان تعیین شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: با توافق کارفرمایان و کارگران به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد برای سال آینده رسیدیم که حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ بالای ۴ میلیون تومان خواهد شد و با عنایت به توافق جامعه کارگری و کارفرمایی در این حوزه، سال آینده سال خوبی برای افزایش تولید و صیانت از حقوق کارگران خواهد بود.

وی همینطور درباره تصویب افزایش حق مسکن اظهار داشت: بخش در ارتباط با کمک هزینه مسکن منوط به تایید هیات وزیران است که این پیشنهاد با قید فوریت تقدیم دولت خواهد شد و با تصویب آن افزایش حق مسکن اعمال خواهد شد.

به گفته شریعتمداری، حداقل رقم دستمزد کارگری در سال آینده دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده و رقم نهایی دستمزد کارگران با احتساب دریافت سایر آیتم های شغلی، به بالاتر از ۴ میلیون تومان خواهد رسید.

حمید رضا سیفی نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار هم اظهار داشت: دستمزد سال ۱۳۹۹ حدود ۵۱.۵ درصد سبد معیشت کارگران را پوشش می داد ولی افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد، ۶۱ درصد سبد معیشت کارگران برای سال آینده را پوشش می دهد.به گفته وی با اینکه نظر گروه کارفرمایی برای دستمزد، افزایش ۳۴.۲ درصد مطابق نرخ تورم بود اما در نهایت ۵ درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یافت تا هزینه سبد معیشت کارگران پوشش یابد.

نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار، افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد را به نفع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی دانست و اظهار داشت: این افزایش به پایه حقوق بازنشستگان هم کمک کرد.

با تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، خواسته نمایندگان کارگری برای جبران اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سبد معیشت سال قبل کارگران و سال جاری هم به شکلی محقق و دریافتی کارگران برای سال آینده بیشتر از ۴ میلیون تومان شد.

کمیته دستمزد شورایعالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین کرد در حالیکه این رقم سال قبل چهار میلیون و ۹۶۰ هزار تومان اعلام شده بود.

نمایندگان کارگری خواستار جبران اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سال جاری سبد معیشت کارگران در مقایسه با سال قبل بودند و بر همین مبنا روی پایه مزد متمرکز شدند تا با عنایت به آنکه افزایش دو میلیون تومانی روی پایه مورد موافقت قرار نمی گرفت، این رقم با تمرکز بیشتر در پایه مزد و در سرجمع به حقوق و دریافتی کارگران افزوده شود که تلاش آنها به ثمر نشست و این خواسته با همراهی و مشارکت موثر دولت و نمایندگان کارفرمایی محقق شد تا بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت کارگران در سال آینده جبران شود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، میزان دریافتی کارگران در سال آینده بسته به شرایط مجرد یا متاهل بودن و سایر سنوات و سابقه آنها افزایش خواهد یافت و حداقل دستمزد یک کارگر مجرد بدون سابقه از سال آینده دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و با احتساب بن خواربار و حق مسکن به بیشتر از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و دریافتی یک کارگر متاهل با احتساب حداقل مزد و مزایای جانبی شامل حق مسکن و بن خواربار، پایه سنوات و حق اولاد به بیشتر از چهار میلیون تومان خواهد رسید.

منبع:

1399/12/25
13:29:15
0.0 / 5
1141
تگهای خبر: تولید , جت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما