در گفت و گو با هم پیما مطرح شد:

هوای كارگران را در این شرایط سخت داشته باشیم

هوای كارگران را در این شرایط سخت داشته باشیم

هم پیما: رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اعلان اینکه اگر دستمزد کارگران را صد درصد افزایش بدهیم در بهترین حالت به 5 میلیون تومان نمی رسد، از دولت و کارفرمایان خواست تا هوای کارگران را در این شرایط سخت اقتصادی داشته باشند.



ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا بر ضرورت حفظ قدرت خرید و معیشت خانوارهای کارگری در سال آینده تاکید و اظهار نمود: اینکه یک عده می گویند دستمزد کارگران را زیاد نماییم تورم بالا می رود، درست نیست چون هر چقدر که دستمزد را افزایش بدهیم تورم همیشه به قوت خود باقی است. کارگران تورم یکسال را که با آن زندگی کرده تحمل می کنند، در صورتیکه با افزایش حقوق بیش از نرخ تورم هم قادر به تامین معاش و جبران هزینه های زندگی نیستند.

دستمزد دیگر تورم زا نیست، باید در عوامل دیگر جست و جو کرد

وی اضافه کرد: امروز دیگر افزایش دستمزدها تورم زا نیست، از سال ۱۳۸۴ به بعد شرایط اقتصادی جامعه طوری پیش رفته که افزایش دستمزد تاثیرگذاری خودرا روی تورم انتظاری از دست داده و عوامل دیگری مثل تغییر نرخ بنزین، قیمت مسکن، گران شدن اینترنت و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به تنهایی دراین زمینه اثرگذارند. از لحظه ای که سال تحویل می شود، بطور خودکار روند افزایشی قیمت کالاها و خدمات، اجاره بها، کرایه ها، خوراکی ها و... خودرا نشان میدهد و ما انتظار داریم با دستمزدی که برای یکسال زندگی کارگران تعیین می نماییم از عهده تمام این هزینه ها برآیند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اعلام رقم ۱۰ میلیون تومانی خط معیشت از طرف بانک مرکزی اظهار داشت: باتوجه به رقم خط معیشت نمی توانیم برای کارگران دستمزدی پایین تعریف و تعیین نماییم. حتی اگر دستمزد کارگران را صد درصد افزایش بدهیم، در بهترین حالت به ۵ میلیون تومان نمی رسد و شکاف و فاصله بین حداقل مزد و هزینه های معیشت خانوارهای کارگری از بین نمی رود.

مراقب سقوط خانوارهای کارگری به زیر خط معیشت باشیم

چمنی اشاره کرد: سال قبل خط معیشت ۶ میلیون تومان بود که امسال ۴ میلیون تومان افزایش یافته است. رقم سبد هزینه معیشت کارگران هم ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان اعلام گردید که حالا به حدود ۷ میلیون تومان رسیده است، بدین سبب همین اعداد و ارقام گویای آنست که سال آینده شرایط و وضع معیشتی کارگران چگونه خواهد بود پس انتظار می رود محتاطانه درباب دستمزد سال آینده کارگران تصمیم گیری نماییم.

این مقام ارشد کارگری در آخر اظهار داشت: درخواست ما از دولت این است که برای جامعه کارگری کمکهای نقدی یا غیرنقدی و افزایش حق مسکن را درنظر بگیرد و کارفرمایان نیز هوای کارگران را در این شرایط سخت داشته باشند تا سال آینده خانوارهای کارگری به زیرخط معیشت سقوط نکنند.





منبع:

1399/12/22
14:14:17
0.0 / 5
906
تگهای خبر: ارز , بانك , خدمات , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما