شورایعالی شهرسازی خواهان تخریب ویلاهای غیر مجاز روستای زیارت شد

شورایعالی شهرسازی خواهان تخریب ویلاهای غیر مجاز روستای زیارت شد

هم پیما: شورای عالی شهرسازی و معماری تصریح کرد: برخورد قاطع و صدور رأی قلع و تخریب برای ساخت و سازهای واقع در روستای زیارت استان گلستان، نص صریح قانون است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳ بهمن ۹۹ با توجه به تصمیمات مقرر در جلسه ۱ مرداد ۹۸ کمیته تخصصی فراقوه ای مبارزه با زمین خواری گزارش استانداری گلستان پیرامون نحوه ساخت و ساز محور زیارت را در قالب مصوبه قبلی مورخ ۲ مرداد ۹۵ خود با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد استماع قرارداد و ضمن امعان نظر به صورت جلسه ۸ بهمن ۹۹‬ کمیته فنی تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:
بنا بر گزارش عرضه شده روند تخلفات ساخت در محور و پیرامون روستای زیارت نسبت به سال ۱۳۹۵ فزاینده است و اقدامات مراجع و دستگاه ذی ربط استانی در این خصوص مقرون به توفیق نبوده است.
این مبحث متأسفانه حتی در مورد ساخت و سازهای خلاف دولتی هم مصداق دارد.
همچنین دامنه ساخت و سازها در پیرامون روستا بسیار فراتر از محدوده روستا و حتی حریم شهر گرگان است و عرصه ای به مساحت ۴۵۰ هکتار را تماماً در داخل منطقه حفاظت شده جهان نما به صورت پراکنده در بر گرفته است. این درحالی است که محدوده طرح هادی روستا فقط ۴۶.۵ هکتار است.
لذا پیرو مصوبه ۲ مرداد ۹۵ شورایعالی شهرسازی و معماری تاکید می دارد برخورد قاطع و صدور رأی قلع و تخریب برای ساخت و سازهای واقع در مواضع یاد شده (به غیر از شرط در ارتباط با قلع بنا در اراضی با شیب بیشتر از ۱۵ درصد که به شکلی متکی بر ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی است) نص صریح قانون و حداقل اقدامات مورد انتظار در برخورد با ساخت وسازهای مذکور است.
هر گونه تسامح و تساهلِ نظام حکمروایی کشور در این خصوص با عنایت به جذابیت های فوق العاده منطقه، زمینه ساز تشدید ساخت و سازها و تخریب وسیع بخش های زیادی از منطقه حفاظت شده و جنگل با ارزش هیرکانی و تکرار تجاربی نظیر محور فیروزکوه، گردنه حیران، لواسان و … خواهد بود.
این در حالی است که هیچ یک از موارد مذکور به لحاظ اهمیت اکولوژیک و حساسیت طبیعی هم پایه این منطقه نیست.
مخالفت شورایعالی شهرسازی با الحاق روستای زیارت به محدوده شهر گرکان برای پیشگیری از ایجاد رانت در اراضی روستایی
از نظر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران هرگونه پیشنهاد مراجع استانی در خصوص الحاق عرصه های دست اندازی شده به شهر گرگان، بعنوان ناحیه منفصل شهری، ارتقای روستا به نقطه شهری، ایجاد شهر جدید و شهرک و یا تهیه طرح شهرسازی برای آنها صرف نظر از رانت گسترده و ارزش افزوده بلاوجهی که برای متخلفان ایجاد خواهد نمود، متضمن ارسال پیام تلویحی منفعلانه به متعرضان به ذخیره گاه های پرارزش طبیعی و تسهیل گر تبدیل ثروت های عمومی به ثروت شخصی خواهد بود.
دغدغه مندی رهبر معظم انقلاب نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز روستای زیارت
شورای عالی شهرسازی ضمن مخالفت با پیشنهادهای مذکور، تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:
۱. با توجه به پیگیری دفتر مقام معظم رهبری، رئیس شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ضمن ارسال گزارشِ اقدامات و مصوبات مراجع ملی و استانی، تبعات زیان بار هرگونه تسامح در برخورد با تخلفات را جهت استحضار معظم له و حسب صلاحدید صدور اوامر و احکام مقتضی تببین کند.
۲. با توجه به اینکه بر مبنای اظهارات مسؤلان استان، آرای صادره جهت برخورد با متخلفان بعضاً توسط مراجع قضائی نقض و یا متوقف می شود، طی مکاتبه توسط رئیس شورایعالی شهرسازی و معماری لزوم استفاده از همه ظرفیت های قانونی نظام حکمروایی کشور در برخورد قاطع با متخلفان و توقف روند فزاینده تخریب عرصه های جنگلی و منطقه حفاظت شده به استحضار رئیس قوه قضائیه رسانده شود.
۳- سازمان نظارتی منجسم تحت مدیریت مستقیم دادستان گلستان با مطالبه تکالیف قانونی همه دستگاههای ذی مدخل در مبحث شامل دستگاههای نظارتی و دستگاههای خدمات رسان، روند فزاینده تخریب و دست اندازی در عرصه های طبیعی و ملی منطقه در خارج از طرح هادی روستای زیارت را در قالب مصوبه ۲ مرداد ۹۵‬ شورایعالی شهرسازی، خصوصاً بخش جنوبی روستا، کنترل و متوقف نماید.
ارائه انشعابات آب، برق و گاز به ویلاهای غیر مجاز زیارت ممنوع شد
۴. با نظارت استاندار گلستان عرضه هرگونه خدمات زیر بنایی (آب، برق و گاز …) توسط دستگاههای خدمات رسان به ساخت و سازهای خلاف مبحث این مصوبه متوقف شود.
۵. طرح هادی روستای زیارت با هدف ساماندهی به ساخت و سازهای متعلق به بومیان و تأمین نیازهای توسعه ای ناشی از رشد طبیعی روستای زیارت تحت عنوان «طرح ویژه سکونتگاه روستایی زیارت» ظرف مدت یک ماه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با رعایت شرایط زیر بازبینی و بعد از دریافت مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان جهت تصویب نهایی به شورایعالی شهرسازی و معماری عرضه شود.
۵-۱. حریم و بستر رودخانه مطابق نظر آب منطقه ای تحت کاربری حریم در اسناد طرح منعکس شود.
۵-۲. عرصه های منابع طبیعی واقع در حاشیه خط محدوده و یا ساخت و سازهایی که متعلق به بومیان منطقه نیست (همسو با نظر شورای برنامه ریزی و توسعه استان) به هیچ وجه مشمول الحاق نخواهند بود.
۵-۳. کلیه اراضی منابع ملی که بنا به لزوم و تخلخل قطعات در داخل محدوده روستا واقع می شود، صرفا به خدمات غیر انتفاعی پشتیبان سکونت و خصوصاً کاربری گردشگری (جهت پاسخگویی به نیاز گردشگران واقعی) تخصیص یابد.
۵-۴. قطعات با شیب زمین ۱۵ تا ۳۰ در صد در صورتیکه با احراز سایر شروط صدرالاشاره در محدوده طرح ویژه روستا واقع شوند، صرفا در صورت عدم وقوع بر عرصه های رانشی یا لغزشی (بنا به تأیید مرجع ذی صلاح مربوطه) مجاز به راه اندازی بنا یا تثبیت کاربری خواهند بود.
۶. با توجه به وقوع کل اراضی پیرامون روستا در منطقه حفاظت شده متعاقب تصویب طرح ویژه در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه شورایعالی محیط زیست دریافت شود.

1399/12/19
15:02:06
0.0 / 5
1099
تگهای خبر: ارز , توسعه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما