در گفت وگو با هم پیما اعلام شد

دیوارهای غیرسازه ای و روش اجرای میلگرد بستر عامل بیشترین تخریب در زلزله سی سخت

دیوارهای غیرسازه ای و روش اجرای میلگرد بستر عامل بیشترین تخریب در زلزله سی سخت

مطالعات محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در زمینه خرابی های ناشی از زلزله ۵.۶ سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد نشان داده است که بیشتر خسارات و خرابی ها در ارتباط با دیوارها و اجزای غیرسازه ای است و به اعتقاد آنها اجرای صحیح میلگرد بستر و وال پست در دیوارهای غیرسازه ای سبب بهبود عملکرد این اجزا در هنگام زلزله می شود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بعد از زلزله سی سخت که در ۲۹ بهمن ماه جاری با بزرگای ۵.۶ در استان کهگیلویه و بویر احمد رخ داد، خرابی های رخداده در سازه ها و ساختمان ها و مشکلات بوجود آمده در منطقه مورد بررسی محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله قرار گرفت و در این مطالعات مهم ترین موضوعی که از نظر صنعت ساختمان و جامعه مهندسی مورد سوال قرار گرفت، عملکرد اجزای غیرسازه ای و دیوارها در این زلزله بود.
با عنایت به بزرگا و شدت این زلزله، سیستم سازه ای در ساختمان ها گرفتار گسیختگی و شکست نشدند و بیشتر خسارات و خرابی ها در ارتباط با دیوارها و اجزای غیرسازه ای است و با بررسی خرابی ها و خسارت بوجود آمده در منطقه در این زلزله، نشان از اهمیت بالای اجزای غیرسازه ای و دیوارها داشت که متاسفانه در اجرای سازه ها و ساختمان ها مورد توجه قرار نمی گیرد.
بر مبنای مطالعات دکتر ناطقی الهی عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندس سعید قشلاقی از محققان این پژوهشگاه، اجرای صحیح میلگرد بستر و وال پست در دیوارهای غیرسازه ای سبب بهبود عملکرد این اجزا در هنگام زلزله می شود.
خسارات بوجود آمده در دیوارها و میانقاب ها در زلزله سی سخت به این شرح است:


دکتر ناطقی الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با ایسنا تاکید کرد: نکته ای که در خرابی های رخ داده در این زلزله مورد توجه قرار گرفته است، خرابی دیوارهای غیرسازه ای است که در آن از وال پست استفاده شده است. همان گونه که در تصاویر زیر از خرابی دیوارها مشاهده می شود، وال پست ها عملکرد مناسبی نداشتند و دیوارها ترک خوردند و در بعضی موارد گرفتار گسیختگی کامل شدند.


مهندس سعید قشلاقی هم در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: با عنایت به موارد اجرایی پیشنهاد شده در استاندارد ۲۸۰۰ در مورد دیوارهای غیرسازه ای باید در تمام رج های دیوار از میلگرد بستر استفاده گردد و وال پست های قائم و افقی به تیر و ستون های قاب پیرامونی دیوار متصل نشوند.


قشلاقی افزود: با عنایت به این که تیر و ستون های اطراف دیوار می توانند "دریفت" و تغییرمکان بوجود آمده را به دیوار انتقال دهند، وال پست ها با ایجاد فاصله مناسب می توانند از این انتقال و خرابی دیوارها جلوگیری نمایند.
همینطور در تحقیقات انجام شده بر روی دیوارهای غیرسازه ای با طول و ضخامت های مختلف با جزئیات متفاوت در ساخت، توسط دکتر ناطقی الهی و مهندس سعید قشلاقی در پژوهشگاه زلزله اهمیت بالای استفاده از میلگردهای بستر اثبات شده است. در نمودارهای زیر قسمتی از نتایج بدست آمده نشان داده شده است:


قشلاقی افزود: همانطور که در نمودارهای بالا مشاهده می شود، وال پست ها در ابتدا به صورت ناچیز مقاومت خارج از صفحه دیوار را می افزایند اما با افزایش بار وارده کارایی ندارند. اما میلگردهای بستر علاوه بر افزایش مقاومت خارج از صفحه، رفتار دیوارها را بهبود می بخشند. باید به این نکته توجه کرد که اجرای صحیح وال پست ها در طول و ارتفاع دیوار بسیار حائز اهمیت می باشد و مهندسین ناظر و اجرا باید در این حوزه بسیار دقت کنند.
وی تصریح کرد: با عنایت به خسارات رخداده در این زلزله، برای پیشگیری از ایجاد خسارات مشابه در زلزله های آینده، مطالعات در زمینه دیوارهای غیرسازه ای باید ادامه یابد و راهکارهای مختلف بهبود این اجزاء مورد آزمایش قرار گیرند، علاوه بر آن در دیوارهای غیرسازه ای حتما از میلگرد بستر استفاده گردد. استفاده تنها از وال پست های قائم و افقی، همانطور که در خرابی های زلزله سی سخت مشاهد شد، عملکرد مناسبی در دیوارها ایجاد نمی کنند و دیوارها گرفتار گسیختگی و ترک می شوند.
وی با اشاره به اینکه بررسی های ما نشان داده است که وال پست ها نباید به تیر و ستون های قاب پیرامونی دیوار متصل شوند و با ایجاد فاصله از آنها قرار گیرند، تصریح کرد: میلگردهای بستر ضمن افزایش مقاومت خارج از صفحه دیوارها، یکپارچگی دیوارها را حفظ می کنند که در وقوع زلزله عامل مهمی در حفظ عملکرد مناسب دیوارهاست.
این محقق پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ضمن تاکید بر استفاده از مصالح سبک و نوین در اجرای دیوارهای غیرسازه ای و همینطور توجه به شکست ترد دیوارها با استفاده از مصالح سبک و نوین خاطرنشان کرد: باید مطالعات بیشتری برای استفاده از این مصالح و راهکارهای جدید صورت گیرد تا بتوان در جهت بهبود عملکرد دیوارهای غیرسازه ای در زلزله های آینده راهکارهای اجرایی و مناسب عرضه کرد.
منبع:

1399/12/16
23:11:20
0.0 / 5
1057
تگهای خبر: استاندارد , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما