بر اساس گزارش بانك مركزی؛

ادامه رشد ماهانه قیمت مسكن در تهران

ادامه رشد ماهانه قیمت مسكن در تهران

به گزارش هم پیما بانک مرکزی از رشد ۳.۷ درصدی متوسط قیمت مسکن در تهران در بهمن سال جاری نسبت به دیماه اطلاع داده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن سال جاری را منتشر نمود.
بر اساس این گزارش، در ماه یاد شده ۳۹۱۷ فقره معامله واحد مسکونی انجام شد که نسبت به دیماه سال جاری که ۳۵۱۵ فقره معامله به ثبت رسیده بود، رشد ۱۱.۴ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل (بهمن ۹۸) که ۱۳ هزار و ۲۶۴ فقره معامله مسکن انجام شده بود، کاهش ۷۰.۵ درصدی داشته است.
همچنین در بهمن سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان اعلام شده درحالی که ماه گذشته (دی ۹۹) این شاخص متری ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار تومان بود و در بهمن سال جاری متوسط قیمت مسکن ۳.۷ درصد نسبت به دی سالجاری رشد داشته است.
از سوی دیگر، در بهمن سال قبل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۴ میلیون و ۳۹۷ هزار تومان بود که در بهمن سال جاری رشد ۹۷.۲ درصدی در قیمت مسکن را شاهد بوده ایم.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، بیشترین معاملات مسکن تهران در بهمن ماه با ۳۹.۴ درصد به واحدهای تا ۵ سال ساخت اختصاص داشته است. همینطور واحدهای ۶ تا ۱۰ سال با ۱۷.۵ درصد در رتبه بعدی قرار داشته اند.
همچنین منطقه ۵ تهران با ۱۳.۵ درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن را به خود اختصاص داده اند. مناطق ۱۰ و ۴ هم در رتبه های بعدی قرار دارند.
گران ترین منطقه تهران مانند ماه های گذشته به منطقه ۱ با متوسط قیمت متری ۵۹ میلیون و ۸۹۱ هزار تومان اختصاص داشت و در رتبه های بعدی، منطقه ۳ با متوسط متری ۵۲ میلیون و ۸۲ هزار تومان و منطقه ۲ با میانگین هر متر ۴۶ میلیون و ۱۳۲ هزار تومان قرار دارند.
ارزان ترین مناطق پایتخت هم منطقه ۱۸ با متوسط متری ۱۱ میلیون و ۹۸۹ هزار تومان و در رتبه بعدی، منطقه ۲۰ با متوسط متری ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و منطقه ۱۹ با متوسط متری ۱۳ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان قرار دارند.
بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ با ۵۲۷ فقره معامله و سپس در رتبه های بعدی مناطق ۱۰ و ۴ به ترتیب با ۳۳۹ و ۳۱۷ فقره قرار دارند. کمترین تعداد معاملات هم به منطقه ۲۲ با ۵۴ فقره، منطقه ۲۱ با ۵۹ فقره و منطقه ۱۹ با ۳۳ فقره اختصاص دارد.
بانک مرکزی همینطور در مورد تحولات اجاره بهای مسکن از رشد ۳۰.۶ درصدی شاخص اجاره بها در تهران در بهمن سال جاری نسبت به ماه گذشته (دی ۹۹) اطلاع داده است.


منبع:

1399/12/11
20:06:00
0.0 / 5
983
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما