حال و روز شاغلان صنایع دستی خوش نیست!

حال و روز شاغلان صنایع دستی خوش نیست!

هم پیما: مدیرعامل اتحادیه تعاونی های صنایع دستی می گوید، صنعتگران و تولیدکنندگان حوزه صنایع دستی این روزها وضعیت خوبی ندارند و خیلی از شاغلان و فعالان این صنعت از کرونا لطمه جدی دیده اند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، با شدت گرفتن گسترش ویروس کرونا از اسفند سال قبل خیلی از مشاغل و کسب وکارها خصوصاً صنوف خدماتی لطمه دیده و ماهها با رکود و تعطیلی مواجه گشتند و این امر به کاهش درآمد و بیکاری بخش اعظمی از نیروهای کار شاغل در این مشاغل منجر گردید.

حالا در آستانه یکسالگی این ویروس منحوس جایی نمانده که درگیر نشده و کسب و کاری نبوده که تحت تاثیر قرار نگرفته باشد. صنایع دستی جزو آن دسته بخشهایی است که در مدت شیوع ویروس کرونا از اثرات آن در امان نمانده است.

علی محمد اسماعیلی ـ مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های صنایع دستی می گوید: در تمام دنیا حمایتهای ویژه ای از صنایع دستی صورت می گیرد ولی صنایع دستی ما عمدتا مهجور مانده و حمایت چندانی دریافت نمی کنند.

او می گوید: شیوع ویروس کرونا فعالان این حوزه را به شدت متاثر ساخته و به سبب عدم حمایت، این صنعت لطمه جدی دیده است.

صنایع دستی همچون بخشهای اشتغالزا و درآمدزایی شمرده می شود که در صورت حمایت ارزش افزوده و ارزآوری بالایی برای کشور به ارمغان می آورد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، صنایع دستی همچون بخشهای اشتغالزا و درآمدزا بشمار می رود که داشتن چند خاصیت آنها را از دیگر صنایع متمایز می کند. صنایع دستی با هزینه و سرمایه کم می تواند اشتغال گسترده ای بوجود آورد. این بخش از ارزش افزوده بالایی برخوردارست و ارزآوری بسیاری برای کشور به دنبال دارد.

ویژگی صادراتی بودن محصولات و صنایع دستی سبب شده تا این صنعت علاوه بر ارزآوری، ارزش سرمایه گذاری هم داشته باشد و به شرط شناسایی بازارهای هدف، تولیدات صنایع دستی ایرانی را به اقصی نقاط جهان معرفی و صادر کند.اما مدتی است حال و روز شاغلان صنایع دستی خوش نیست. صنایع دستی که زمانی با برگزاری بازارچه ها و نمایشگاهها رونق می گرفت به سبب شیوع ویروس کرونا ماهها است که زمینگیر شده و تولیدکنندگان و صنعتگران به سبب ایجاد محدودیتهای کرونائی، امکان فروش و عرضه محصولات خودرا از دست داده اند.

خاطره استاد رضایی ـ رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون در گفت و گو با ایسنا، می گوید: با شیوع ویروس کرونا درآمد خیلی از تعاونی های صنایع دستی و فعالان حوزه گردشگری و بوم گردی به شدت کاهش پیدا کرد و بازار صنایع دستی نیز همچون بازارهای دیگر تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفت.او می گوید: پیشنهادهایی از طرف تعدادی از شهرداری ها برای برگزاری غرفه های فروش و عرضه در ایستگاههای مترو مطرح شده تا فضا بطور رایگان در اختیار صاحبان کسب و کارهای صنایع دستی قرار گیرد ولی به سبب کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی و منع تردد در اماکن و فضاهای بسته این پیشنهاد عملی نیست.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان تهران درباره پشتیبانی از شاغلان صنایع دستی و مشکلات پیش روی آنها در دوران کرونا می گوید: هم اکنون ۳۵۰ هزار نفر از صنعتگران و شاغلان حوزه صنایع دسی بطور رسمی ثبت شده اند و بیشتر فعالان این عرصه که در کارگاههای کوچک و خانگی مشغول کارند بطور رسمی ثبت نشده اند. یک عده نیز در روستاها تحت حمایت سازمان بهزیستی یا کمیته امداد و جهاد کشاورزی به تولید صنایع دستی خانگی اشتغال دارند ولی این عده مشمول دریافت بسته های حمایتی دولت نشده اند.

عمده حمایتهای صورت گرفته از شاغلان صنایع دستی لطمه دیده از کرونا و بسته های حمایتی پیش بینی شده شامل حال افرادی است که کارت شناسایی دارند و در کارگاههای رسمی مشغول کار هستند. استاد رضایی می افزاید: عمده حمایتهای صورت گرفته از شاغلان صنایع دستی و بسته های حمایتی پیش بینی شده به لطمه دیدگان کرونا شامل حال همان ۳۵۰ هزار نفری است که کارت شناسایی و کد کارگاهی دارند و کارگاههای آنها ثبت رسمی شده است و شاغلان غیر رسمی را در برنمی گیرد.

وی درباره جلوگیری از ضرر و زیان تعاونگران و صنعتگران این حوزه می گوید: برای کاهش ضرر و زیان فعالان و تعاونگران این بخش فروش اینترنتی را در دستور کار قرار دادیم که فعالیت خودرا در بستر شبکه های اجتماعی دنبال کنند و پیش بینی تخفیف برای خرید محصولات و صنایع دستی همچون اقدامات صورت گرفته در جهت پشتیبانی از فعالان و تعاونی های گردشگری و صنایع دستی بوده است.

در راستای حمایت دولت از فعالان و کسب و کارهای حوزه گردشگری و صنایع دستی، پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید؛ بر این اساس متقاضیان وام کرونا بعد از ثبت نام در سامانه کارا وزارت کار و طی مراحل اولیه تایید، از امکان دریافت تسهیلات حمایتی کرونا بهره مند می شوند.

چندی قبل نیز تفاهم نامه مشترکی میان بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام(ره) و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هدف پشتیبانی از فعالان حوزه صنایع دستی و ایجاد ۳۰۰۰ شغل با پشتیبانی از هزار طرح تولیدی صنایع دستی با اولویت لطمه دیدگان کرونا به امضا رسید و قرار شد به فعالان صنایع دستی که در دوران کرونا گرفتار خسارت شده اند تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۴ درصد و مدت تنفس ۶ ماهه و اقساط ۶۰ ماهه پرداخت گردد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، اظهارات مدیران و مسئولان اتحادیه ها و تعاونی های صنایع دستی حاکی از آنست که تسهیلات و بسته های حمایتی پیش بینی شده نصیب گروهی از فعالان و صنعتگرانی می شود که الان بطور رسمی مشغول کارند و بخش عمده ای از کسانی که به شکل خانگی یا در کارگاههای کوچک اشتغال دارند و به تولید صنایع دستی می پردازند از دریافت این کمکها محروم مانده اند؛ بدین جهت شایسته است با تدبیر مناسب زمینه بهره مندی از تسهیلات حمایتی و اعتباری برای شاغلان و فعالان این بخشها که این روزها با کاهش درآمد و عدم عرضه محصولات روبه رو شده و بازار فروش خودرا به سبب کرونا از دست داده اند، فراهم گردد و برای شاغلانی که متحمل لطمه بیشتری شده اند، تسهیل شرایط دریافت تسهیلات کرونائی در دستور کار قرار گیرد.

منبع:

1399/12/11
15:24:22
0.0 / 5
961
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما