بسته شدن مرزهایی كه نباید باز می شد!

بسته شدن مرزهایی كه نباید باز می شد!

به گزارش هم پیما از امروز مرزهای زمینی ایران و عراق به علت شیوع کرونا در این کشور و وارد شدن این نوع ویروس از آنجا به ایران، بسته می شود و مسافران از هیچ کدام از آنها نمی توانند تردد کنند اما با عنایت به انتقادات تند وزیر بهداشت معلوم نیست این مرزها با کدام مجوز باز شده بودند که حالا باید بسته شوند؟به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار ویروس کرونای انگلیسی خیلی از کشورها برای محافظت از شهروندان شان رصد و کنترل های بیشتری انجام دادند و خیلی از پروازها و سفرهای فرامرزی خویش را با کشورهای دیگر بخصوص انگلستان و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی بستند. ایران هم در این راستا پروازهای خویش را به چند کشور محدود و تا ۲۰ اسفند ماه پروازهای انگلستان را ممنوع اعلام نمود.

اما به تازگی در گزارش ها و اظهارات مسؤلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شد که کرونای انگلیسی از راه عراق وارد ایران شده است. و روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت اظهارات تندی در مقابل عده ای که پروتکل ها را رعایت نمی کنند انجام داد.

وی اضافه کرد: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد در این حوزه. کدام یک از همکارانم با بعضی از این ترددها موافقت کردند؟. اتوبوسی می آید و آنرا در مرز تست می نماییم که فرد مثبت از آن بیرون می آید. این فرد مثبت پیاده می شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود. ردیابی می نماییم و تازه موارد مثبت در آنجا پیدا می شوند. تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم کاری برخی را بدهند. ما چه گناهی کردیم که در ۱۳ ماه مدام باید موج ایجاد شود، موج را بشکنیم و شهید دهیم!.

نمکی خاطرنشان کرد: نمی گردد که من ناگهان آگاه شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن هم در کشوری که رهبر انقلاب وقتی می خواهد نشست مجازی بگذارد، می گوید باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رئیس جمهور می خواهد برود مرقد امام (ره) می گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی گردد که بقیه رعایت نکنند. بزرگان نظام رعایت می کنند، اما عده ای اصلا حواس شان به این چیزها نیست. وقتی هم اپیدمی آمد و کشتار کرد، می گویند در فلان جا غلظت اکسیژن کم بود. طبق گزارشات واصله در فلان جا بیمار را دیر رسیدگی کردند و همه این سوالات آغاز می شود، اما یک نفر نمی گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی این را جمع کرد، چه کسی شب تا بامداد نخوابید، چگونه اکسیژن رسید، چرا یک نفر نیامد در خیابان فریاد بزند که ما امکانات نداریم. چه کسانی این آتش را خاموش کردند. اما اگر خدایی نکرده ۵ دقیقه دارویی دیر شود، هزار قلم و هزار شبکه اجتماعی راه می اندازند. اینطور نمی توان مملکت اداره کرد. من مکتوب هم نوشتم. دیگر برای ما و همکارانمان بیشتر از این صبوری میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند. محکم هم باید بدانند.

در همین راستا بر مبنای اخبار انتشار یافته از امروز پنج مرز ایران و عراق برای تردد مسافران مسدود می شود. جواد هدایتی - مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای – به ایسنا اظهار داشت: همه مرزهای ایران با عراق به علت اپیدمی کرونای انگلیسی و حسب تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز مسدود خواهد شد. البته مرزهای عراق با خوزستان بسته شده و دیگر مرزها در شهرهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام هم بزودی بسته خواهد شد.

وی اضافه کرد: مرزهای شلمچه و چذابه در خوزستان، مرز مهران، پرویز خان، خسروی، باشماق و تمرچین جزو مرزهایی است که بسته شده یا اینکه بزودی مسدود خواهد شد و مسافران دیگر نمی توانند از آنجا تردد کنند.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: راننده های عراقی داخل خاک کشور نمی شوند و بارشان را در مرز تخلیه یا بارگیری می کنند اما برخی مسافران تا کنون هر چند به صورت محدود از مرزها رفت و آمد می کردند عمدتا آن هایی که تابعیت دوگانه داشتند، برای مقاصد درمانی می آمدند یا ویزای کاری داشتند از مرزها تردد می کردند.

هدایتی در پاسخ به این سؤال که آیا تردد در مرزهای دیگر با این محدودیت و ممنوعیت روبرو شده است یا خیر؟ اظهار نمود: برای مرزهای دیگر تا کنون تصمیم خاصی گرفته نشده است اما ترددها با کشورهای دیگر هم به صورت محدود شده و مدیریت شده است.
1399/12/05
23:53:19
0.0 / 5
1017
تگهای خبر: آموزش , پرواز , جت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما