پروژه های مسكن تعاونی دیگر طولانی نمی گردد

پروژه های مسكن تعاونی دیگر طولانی نمی گردد

هم پیما: با اجرای طرح تامین مالی نوین مسکن و اختصاص خط اعتباری ویژه برای تکمیل واحدهای تعاونی های مسکن، مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی و طولانی شدن اجرای پروژه ها توسط تعاونی های مسکن برطرف می شود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون دو طرح تامین مالی تعاونی های مسکن را بمنظور تکمیل پروژه های مسکن به اجرا درآورده اند.

طرح اول تامین مالی تعاونی های مسکن بوسیله پوشش مالی بانک توسعه تعاون و اختصاص خط اعتباری ویژه بانک به تعاونی های مسکنی است که پروژه های آنها ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند و طرح دوم، ورود مسکن به بورس و تامین مالی و نقدینگی تعاونی های مسکن بوسیله بازار سرمایه است.

در جریان ساخت و تکمیل واحدهای مسکن گاها برخی اعضا به سبب عدم تمکن مالی یا ناتوانی در پرداخت حق عضویت گرفتار طولانی شدن پروژه می شوند اما با ابتکار معاونت تعاون وزارت کار و حمایت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون این مشکل برطرف خواهد شد.

آنطور که محمدجعفر کبیری ـ معاون تعاون وزیر کار گفته این خط اعتباری مختص تعاونی هایی است که از فعالیت شفافی برخوردار بوده، مجامع آنها به روز و فاقد مشکل حقوقی باشند و تعاونی مسکن اطمینان بدهد که پروژه را به انتها می رساند.

به گفته وی با اجرای دو طرح تامین مالی نوین مسکن، مشکل عدم پرداخت حق عضویت اعضا در تعاونی های مسکن برطرف و تحرک در بخش تعاونی های مسکن ایجاد می شود.

کبیری درباره تامین مالی تعاونی های مسکن بوسیله بازار سرمایه و بورس کالا می گوید: با این طرح مسکن به بورس وارد می شود و تعاونی ها برای تامین مالی به تامین نقدینگی بوسیله بازار سرمایه روی می آورند و قسمتی از آورده اولیه مورد نیاز که اعضا قادر به تامین آن نیستند بوسیله بورس و با ضمانت صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون انجام می گیرد.

بر اساس اعلام معاونت تعاون وزارت کار، چنانچه در سررسید اوراق، اعضا دارای نقدینگی باشند پرداخت می کنند در غیر این صورت با مراجعه به بانک توسعه تعاون به صورت اقساطی به فروش اقساطی اقدام می کنند.

پیش از این بانک توسعه تعاون از اختصاص خط اعتباری ۷۵۰۰ میلیارد تومانی در کشور برای ۷۵ هزار تعاونی مسکن با اولویت کارگران و بازپرداخت ۱۰ ساله آگاهی داده و اعلام نموده بود که تعاونگران تا اختتام امسال می توانند برای دریافت تسهیلات مذکور به شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور مراجعه کنند.

این خط اعتباری به تعاونی هایی که از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار بوده اما به سبب افزایش قیمتها امکان تکمیل پروژه های مسکن را ندارند، تعلق می گیرد.

اختصاص این خط اعتباری در حقیقت به دنبال امضای تفاهم نامه مشترکی که شهریور ماه امسال و به مناسبت هفته تعاون میان معاونت امور تعاون و بانک توسعه تعاون در امتداد تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مسکن به امضا رسید، عملیاتی شد و برمبنای آن تعاونی های مسکن کارگری در اولویت دریافت تسهیلات مذکور از طرف بانک توسعه تعاون قرار گرفتند.

در حال حاضر سهم تعاونی ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد است که پیش بینی می شود با اجرای این دو طرح، تامین مالی منظم پروژه های مسکن تضمین شده و پروژه ها دیگر متوقف یا طولانی نشوند.

بررسی فعالیت تعاونی های مسکن نشان میدهد که به لحاظ تاریخی از سبقه بالایی در عرصه ساخت و ساز برخوردار بوده و نقش موثری در تامین مسکن مورد نیاز اقشار و گروههای مختلف ایفا کرده اند؛ تعاونی های مسکن به اتکای کارنامه پربار خود و فارغ از دید سودآورانه و با قیمت تمام شده پایین تر سهم به سزایی در خانه دار کردن آحاد جامعه داشته اند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، برمبنای آمارها بیش از ۸۴۲ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن مهر تحویل شده که میزان تحویل واحدها از ۱۴ درصد در گذشته به ۹۲ درصد در دولت تدبیر و امید رسیده است. تحویل بخش اعظمی از واحدهای مسکن مهر نیمه کاره در دولت تدبیر و امید نشان از اهتمام جدی و توجه ویژه دولت به ساخت و تکمیل پروژه های مسکن مهر دارد.
1399/12/01
22:05:47
0.0 / 5
1012
تگهای خبر: بازار , بانك , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما