تاثیر مشاركت زنان در اشتغال و توسعه پایدار

تاثیر مشاركت زنان در اشتغال و توسعه پایدار

هم پیما: به اعتقاد کارشناسان زنان تعاونگر در ایران به سبب ظرفیتهای قانونی و اجتماعی و گروههای هدف تحت پوشش خود از توانمندی های بالایی برای اشتغالزایی و درآمدزایی در کشور برخوردار می باشند و در صورت حمایت ویژه از آنها می توان تحقق اهداف توسعه پایدار اقتصادی را ممکن کرد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بی شک فراهم کردن امکان مشارکت آحاد جامعه خصوصاً زنان بعنوان نیمی از جمعیت فعال کشور در کارهای اقتصادی و اجتماعی از خاصیت ها و اهداف مهم بنگاههای تعاونی بشمار می رود که می تواند به توسعه همه جانبه و پایدار در کشور منجر شود.

از نگاه کارشناسان، اشتغالزایی، کسب استقلال مالی، افزایش درآمد، ایجاد روحیه خودباوری و زمینه سازی برای مشارکت در کارهای اجتماعی و اقتصادی از با اهمیت ترین کارکردهای تعاونی های زنان بشمار می رود.

بر اساس آمارها نزدیک به ۱۰۰ هزار تعاونی در کشور وجود دارد که ۱۰ درصد آنها و معادل ۱۰ هزار تعاونی را تعاونی های زنان می سازند. این تعداد تعاونی با اشتغالزایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر در گرایشهای مختلف مشغول فعالیت هستند.

اشتغالزایی، کسب استقلال مالی، ایجاد روحیه خودباوری و مشارکت در کارهای اجتماعی و اقتصادی از خاصیت های برجسته تعاونی های زنان محسوب می شود.

همچنین سهم شرکت های تعاونی فعال زنان از کل تعاونی های فعال در کشور از ۹.۵ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۰.۸ درصد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

بهمن عبدالهی ـ رئیس اتاق تعاون ایران ـ در گفت و گو با ایسنا بر لزوم استفاده از ظرفیت نیروی انسانی بعنوان یکی از راههای توسعه پایدار تاکید کرده و می گوید: زنان بیش از نیمی از جمعیت هر کشور به شمار می روند و هر کشوری که بتواند از این ظرفیت بزرگ به نحو شایسته استفاده نماید، مسیر رشد و توسعه را به شکل هموارتری طی می کند.

او با اشاره به نقش آفرینی زنان در بخش تعاون می گوید: بخش تعاون یکی از بخشهایی است که زنان در رشد و ارتقای آن حضور و نقش موثری ایفا کرده اند. هم اکنون نزدیک به ۱۱هزار تعاونی ویژه زنان در کشور وجود دارد که عضویت زنان در آنها به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کرده است.به گفته رئیس اتاق تعاون، بیش از ۶۰ درصد تعاونی های زنان در بخشهای تولید فعالند و زنان بیش از ۳۰ درصد اعضای تعاونی های فعال را به خود اختصاص داده اند.

عبدالهی در عین حال افزایش سطح علمی زنان را پشتوانه ای برای کارهای اقتصادی و اجتماعی دانسته و می گوید: در سال های اخیر بانوان نقش پررنگی در عرصه های مشارکت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از خود نشان داده اند به نحوی که الان بیش از ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهها را زنان می سازند.

بیش از ۶۰ درصد تعاونی های زنان در بخشهای تولید فعالیت دارند و زنان بیش از ۳۰ درصد اعضای تعاونی های فعال کشور را می سازند.

او تاکید دارد که از ظرفیت بخش تعاون و مدل های کسب وکار تعاونی در امتداد تقویت و توانمندسازی زنان و از مهارتهای به روز شده بانوان برای کارآفرینی و خلق فرصتهای شغلی جدید باید استفاده گردد.

وزارت کار در سال های اخیر بمنظور توسعه و تشکیل تعاونی های زنان، بوسیله مشاغل خانگی و طرح های خود اشتغالی، پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر خصوصاً زنان سرپرست خانوار را در دستور کار قرار داده است.

زنان از دیرباز تا امروز در زمینه های مختلفی همچون صنایع دستی، قالیبافی، تولید گیاهان دارویی، کشاورزی، دامداری، کارهای معدنی و دانش بنیان نقش داشته اند؛ به همین دلیل در طول یک دهه گذشته تعاونی های بسیاری تحت عنوان تعاونی زنان در کشور تاسیس شده و با اقبال خوبی همراه شده اند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون زنان ۵۰ درصد جمعیت و یک سوم تعاونی های کشور را به خود اختصاص داده اند. کارشناسان براین باورند که باتوجه به بالا بودن سطح پایداری و ماندگاری در تعاونی های زنان، نظم و انظباط کاری، مسئولیت پذیری و انعطاف پذیری بیشتر باید از توان و ظرفیت این تشکلها در ایجاد اشتغال، تولید ناخالص داخلی و توسعه پایدار اقتصادی بهره برداری لازم صورت گیرد.

منبع:

1399/11/30
11:59:35
0.0 / 5
999
تگهای خبر: اشتغال , توسعه , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما