در گفت و گو با هم پیما مطرح شد:

با یك جلسه هم می شود دستمزد كارگران را تعیین كرد

با یك جلسه هم می شود دستمزد كارگران را تعیین كرد

یک فعال کارگری با اشاره به اینکه تعیین دستمزد مسئله پیچیده ای نیست و در یک جلسه هم می توان دستمزد کارگران را تعیین کرد، اظهار داشت: امروز خرید میوه برای کارگران و بازنشستگان یک کالای لوکس و گردش و سفر آمال و آرزو شده است.رحمت اله پورموسی در گفت و گو با ایسنا، درباره تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد اظهار نمود: برای آنکه رقم دستمزد کارگران را تعیین نماییم باید به واقعیتهای روز جامعه بپردازیم و آن چیزی که شفاف است و به عینه لمس می شود ببینیم و قیمتهای کف بازار و هزینه های زندگی را مورد بررسی قرار بدهیم.

وی افزود: ما معتقدیم که قانون کار در ماده ۴۱ صراحتا ملاک تعیین حداقل مزد را مشخص کرده است بنابر این مشکل از قانون نیست بلکه در اجرای قانون است که به درستی اجرا نمی گردد. میزان تورم و سبد معیشت در ماده ۴۱ به صورت مشخص اشاره شده است و اگر بر اساس آن و به درستی عمل نماییم تصمیم گیری در مورد دستمزد کارگران هم به شکل واقعی صورت می پذیرد.

این فعال حوزه کار اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۴۸۰ قلم کالا در سبد معیشت کارگران گنجانده شده در حالیکه شاید تنها ۴۰ تا ۵۰ قلم، کالای ضروری و مورد نیاز کارگران باشد که شامل مسکن، اجاره بها، خوراکی ها، پوشاک و هزینه های درمان است و کارگران سال های سال است که با گردش و تفریح و سفر بیگانه اند و جزو آمال و آرزوهای آنها در مقطع کنونی شده است.

خرید میوه به یک کالای لوکس تبدیل گشته است

پورموسی با تکیه بر ضرورت توجه به مولفه های اصلی سبد معیشت کارگران در تعیین دستمزد اظهار نمود: امروز خرید میوه برای کارگران و بازنشستگان به یک کالای لوکس تبدیل گشته و قدرت خرید میوه با این قیمتهای نجومی را ندارند. بین حقوق یک کارگر با حقوق یک دکتر و متخصص در کشورهای پیشرفته شاید ۲۵ درصد تفاوت باشد و این طور نیست که کارگران در حداقل ترین میزان دستمزد قرار بگیرند ولی یک کارگر ایرانی با مزد و مزایای جانبی مزد در خوشبینانه ترین حالت سه میلیون تومان حقوق می گیرد که آن هم اگر کارفرما لطف کند حق بیمه اش را بپردازد تا از پوشش حمایتهای اجتماعی بهره مند شود.

تعیین دستمزد کارگران عجیب و پیچیده نیست

وی با اشاره به اینکه تعیین دستمزد مسئله عجیب و پیچیده ای نیست و قانون ملاک تعیین آنرا مشخص کرده است، اظهار داشت: وقتی خط معیشت از جانب بانک مرکزی ۱۰ میلیون تومان اعلام می شود، اعلام آمار و ارقام پایین بعنوان هزینه سبد معیشت کارگر جای سوال دارد؛ بنابر این اگر ماده ۴۱ قانون کار را بعنوان حجت قبول داریم با یک جلسه هم می توانیم دستمزد کارگران را تعیین نماییم و به اعلام اعداد پایین برای هزینه زندگی کارگران، طرح پیشنهادات عجیب و غریب، اتلاف وقت، برگزاری جلسات فشرده و طولانی در آخر سال نیاز نیست.

این فعال کارگری در انتها ابراز امیدواری کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بازنشستگان مورد توجه قرار گیرد و مجلس به معنای واقعی به این مسئله ورود کند و نسبت به بهبود وضع معیشت کارگران و بازنشستگان در سال آینده ترتیب اثری داده شود.
1399/11/24
23:09:56
0.0 / 5
934
تگهای خبر: بازار , بانك , جت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما