معاون وزیر راه:

محور ریلی 4 خطه تهران-كرج سال آینده به بهره برداری می رسد

محور ریلی 4 خطه تهران-كرج سال آینده به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت راه آهن از بهره برداری از طریق آهن ۴ خطه تهران کرج و تهران-پیشوا در سال آینده اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، سعید رسولی در مراسم بهره برداری از پروژه های ریلی به مناسبت دهه فجر اظهار داشت: امروز ۱۰۵ پروژه در حوزه های مختلف حمل و نقل ریلی به ارزش هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که نشان داده است در شرایط سخت اقتصادی و شیوع کرونا، فعالیتهای راه آهن متوقف نشده است.
وی اضافه کرد: این پروژه ها در حوزه های مختلف فنی، زیربنایی، ناوگان، مسافری و ایستگاهی و هوشمند سازی است که در ۱۹ استان افتتاح می شود.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ۶ طرح به ارزش ۸۷۴ میلیارد تومان در حوزه فنی و زیربنایی، ۵ طرح در حوزه ناوگان با سرمایه گذاری ۳۶۷ میلیارد تومان، طرح های مسافری و ایستگاهی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان و ۷ طرح هوشمند سازی به ارزش ۱۲۶ میلیارد تومان جزو مهم ترین پروژه های امروز است.
رسولی ضمن اشاره به اتصال خطوط فرعی در چارچوب ۹ پروژه در بهره برداری های امروز اظهار داشت: با این ۹ پروژه برخی از چشمه های اصلی بار به شبکه ریلی متصل شده و بهره وری شبکه ریلی افزایش می یابد. هم اکنون ۱۱ هزار کیلومتر شبکه اصلی ریلی داریم و هزار و ۱۵۰ کیلومتر خطوط آنتنی به این شبکه متصل شده است.
مدیرعامل شرکت راه آهن با تاکید بر اینکه در این شرکت محاسبات کاملی برای شناسایی چشمه های بار جهت اتصال به شبکه ریلی و همینطور تهیه بسته مالی مورد نظر، انجام شده است، عنوان کرد: امروز ۳۴.۵ کیلومتر خطوط آنتنی به شبکه ریلی متصل می شود که با این میزان خط جدید، ۵.۵ میلیون تن بار جدید به شبکه افزوده می شود. این در شرایطی است که سال قبل ۴۸.۵ میلیون تن بار با ریل جابجا شد. ازاین رو ارزش افزوده ۳۴.۵ کیلومتری که امروز به بهره برداری می رسد دو هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان صرفه جویی در مصرف سوخت و ۹۹ میلیارد تومان درآمد مستقیم خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر اقدامات انجام شده در شرکت راه آهن را نوسازی و بازسازی ۱۶ دستگاه ماشین آلات ریلی عنوان و خاطرنشان کرد: ارزش ماشین آلات اوورهال شده ۵۳۱ میلیارد تومان است که ۶ سال این دستگاه ها غیرفعال بوده اند.
رسولی اظهار داشت: امروز برای نخستین بار خط ریلی چهار خطه در کشور به بهره برداری می رسد که شامل مسیر تهران- لشگری است و با آغاز به کار این مسیر چهار خطه، سرعت قطارها در ورودی تهران افزایش خواهند یافت؛ سرمایه گذاری انجام شده برای افتتاح این خط ۲۳۴ میلیارد تومان بوده است.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده مسیرهای چهار خطه تهران- کرج و تهران- پیشوا به بهره برداری می رسد که برای حمل و نقل حومه ای تهران و کاهش آلایندگی پایتخت اثرگذار خواهد بود.
وی افزود: همینطور امروز ۲۰۵ دستگاه ناوگان ریلی جدید تولید داخل شامل ناوگان باری، مسافری و لوکوموتیو به بهره برداری می رسد که ارزش آن ۳۶۱ میلیارد تومان برآورد شده است.


منبع:

1399/11/19
21:58:52
0.0 / 5
897
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما