رئیس انجمن سازندگان مسكن تهران:

ساخت مسكن صرفا توسط مجری ذی صلاح، از اول اسفند الزامی شد

ساخت مسكن صرفا توسط مجری ذی صلاح، از اول اسفند الزامی شد

به گزارش هم پیما رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران از الزامی شدن ساخت و سازهای بالای ۱۵۰۰ متر در تهران از آغاز اسفند، صرفاً از جانب مجری ذی صلاح، اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، شهاب سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران در حاشیه مراسم معرفی نحوه صدور شناسانه فنی ملکی ساختمان برای سازندگان و فعالان ساخت و ساز در جمع خبرنگاران درباره امضای تفاهم نامه صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و الزامی شدن استفاده از مجری ذی صلاح در کلیه ساخت و سازهای تهران از آغاز اسفند عنوان کرد: مجری ذی صلاح بر مبنای قانون افرادی هستند که اگر دارای مدارک دانشگاهی هستند، باید پروانه مهندسی از نظام مهندسی ساختمان یا وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده و اگر پایین تر از مدارج دانشگاهی دارند، باید از وزارت کار مجوز فعالیت در بخش ساختمان دریافت کرده باشند.
وی تاکید کرد: بر طبق این تفاهم نامه مقرر شده از ۱ اسفند در تمام ساخت و سازهای گروه ج و د تهران از افراد دارای صلاحیت استفاده گردد.
به گفته رئیس انجمن سازندگان مسکن تهران، نظام مهندسی، شورای شهر و شهرداری تهران ۳ ضلع این تفاهم نامه هستند.
سعادت نیا اظهار داشت: شناسنامه فنی ساختمان توسط سازندگان دارای صلاحیت مقرر است تهیه شده و توسط نظام مهندسی اجرایی شود. از سال ۹۲ که ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی اجرایی شد، تا ۹۶ کمتر از ۳۰۰ شناسنامه فنی و ملکی صادر شد اما از سال ۹۶ سامانه سازندگان تشکیل شد و از سال ۹۸ برای اکثریت شناسنامه های بالای ۲ هزار متر، شناسنامه فنی و ملکی صادر گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: مقرر است صدور شناسنامه فنی و ملکی و اجرا توسط مجری ذی صلاح از ۱ اسفند ماه سال جاری برای تمامی ساختمان های بالای ۱۵۰۰ متر، الزامی شود؛ معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم این مورد را تأیید و به نظام مهندسی ابلاغ کرده است.
سید علیرضا میرجعفری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هم در این جلسه ضمن اشاره به امضای تفاهم نامه سه جانبه شورای شهر و شهرداری تهران با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه، مقرر است از اول اسفند ماه کلیه ساخت و سازهای گروه ج و د هم مانند گروه های ساختمان الف و ب، صرفا از جانب مجری ذی صلاح راه اندازی شود.
وی درباره برخورد با سازندگان متخلف اظهار داشت: در حال برخورد با تخلفات ساختمانی هستیم و ۸۰ درصد ساخت و سازها را پوشش می دهیم؛ کمتر از ۲۰ درصد امکان دارد خطا در بازرسی داشته باشند تلاش می نماییم خطا را به صفر برسانیم، وقتی ساختمانی هایی در شهر تهران ایجاد می شود که مردم از ترس زلزله به خودرو های خود پناه می برند، به این مفهوم است که مردم از کیفیت ساخت و سازها راضی نیستند.
وی اضافه کرد: باید اجرای قانون صدور شناسنامه فنی ملی ساختمان و همینطور تفاهم نامه سه جانبه دستگاههای ذی ربط در خصوص ضرورت اجرای ساخت و ساز از جانب مجری ذی صلاح، در اولویت قرار گیرد و اهیمت داده شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: در یکی دو سال گذشته به این مورد اهمیت داده ایم و ساختمان های شهر را ایمن تر کرده ایم؛ بنابراین این اتفاق رخ داده و توانسته ایم ساختمان های ایمن تری بسازیم اما شهرداری هم باید تعامل خود با نظام مهندسی را افزایش داده و در مقابل تخلفاتی که بعضاً رخ می دهد برخورد کرده و توقف عملیات ساختمانی را عملیاتی کند.
میرجعفری اظهار داشت: بیشتر از ۹۵ درصد ساخت و سازها در دو سال گذشته با اجرای مقررات ملی ساختمان ها در تهران ایجاد می شود و مهندسان ناظر سازمان نظام مهندسی، به سازندگان سخت گیری های لازم را اعمال می کنند.
وی درباره علت افزایش آتش سوزی در ساختمان ها اظهار داشت: ناظران نظام مهندسی دلسوزانه مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز را اجرایی می کنند اما ارگان های دیگر هم باید با ما تعامل داشته باشند و مثلاً شهرداری در بحث مجری ذی صلاح تعامل خوبی با ما دارد امیدواریم در بحث آتش سوزی هم سازمان آتش نشانی تعامل خوبی با نظام مهندسی داشته و ابهامات موجود در این حوزه را رفع کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران اظهار داشت: در یکی دو سال گذشته در زمینه رفع عوامل ایجاد کننده آتش سوزی نما، مبحث ساخت پله های فرار، نصب حسگرهای آتش و… را به شدت پیگیری می کنیم؛ ولی ساختمان هایی که گرفتار حریق می شوند، ساختمان های قدیمی هستند که مقررات ملی ساختمان در زمینه آتش سوزی را رعایت نمی کنند.
وی اضافه کرد: از طرفی یکی از مشکلاتی که داریم، این است که ساختمان با رعایت مقررات ملی ساختمان راه اندازی می شود اما پس از مدتی مالک مبادرت به تغییر کاربری می کند؛ مهندس ناظر به وظیفه خود عمل کرده است اما بهره بردار ساختمان پس از مدتی مبادرت به تغییر کاربری می دهد ما در ساختمان کلینیک سینای اطهر دیدیم که مالک از بام ساختمان، راهروهای فرار، فضاهای ایمن و… استفاده و تغییر کاربری داده بود و فضاهای ایمن را در دست بهره برداری داشت.


منبع:

1399/11/16
23:32:07
0.0 / 5
1131
تگهای خبر: دستگاه , ساخت , كیفیت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما