افزایش سهم زنان بیمه شده در بازار كار رسمی

افزایش سهم زنان بیمه شده در بازار كار رسمی

هم پیما: طبق گزارش ها سهم زنان بیمه شده تامین اجتماعی در سالهای اخیر افزایش یافته و این امر از رشد سهم زنان در بازار کار رسمی حکایت دارد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، افزایش سهم زنان از پوشش حمایت های اجتماعی نظیر بیمه تامین اجتماعی نشانگر بهبود فضای کسب وکار برای جامعه زنان است.

علاوه بر افزایش نرخ مشارکت رسمی زنان در اقتصاد عوامل گوناگون دیگری هم هستند که موجب بالا رفتن سهم زنان از پوشش تامین اجتماعی شده و یکی از این عوامل بیمه هایی است که مختص زنان تعریف شده است.

کارشناسان معتقدند بیمه شدگان خاص یکی از علل افزایش درصد نسبی زنان در گستره جمعیتی تحت پوشش تامین اجتماعی به شمار می روند که درصد بالایی از آنها را زنان می سازند.

به زعم آنها، برخورداری از بیمه تامین اجتماعی برای زنان که لطمه پذیری بیشتری در مقابله با حوادث و بحران هایی همچون پیری و از کارافتادگی یا بیماری دارند، نوعی امنیت زیستی و شغلی بیشتر برای زنان و بهبود کیفیت آنها بشمار می رود.

آنطور که مشاور امور زنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته "سهم زنان در میان بیمه شده های ورودی جدید حدود ۳۵ درصد است که بیان کننده روند رو به رشد سهم بیمه شدگان زن در سالهای آتی است.

به گفته وحیده نگین، سهم زنان بیمه شده سازمان تامین اجتماعی بعنوان نماد بازار کار رسمی که ۸۲ درصد کل بیمه شده های کشور تحت پوشش این سازمان هستند، از ۱۸.۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰.۳ درصد تا اختتام شهریور ۱۳۹۹ افزایش یافته و نشان دهنده افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی است

وی با اعلان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سالهای اخیر همیشه صعودی بوده است می گوید: این نرخ از ۱۳.۴ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۵.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ ارتقاء یافته اما در نیمه اول سال ۱۳۹۹ به سبب شیوع ویروس کرونا این نرخ به ۱۴.۱ درصد کاهش یافته است.

ترجیح کارفرمایان برای تعدیل نیروی کار زن یکی از دلیلهای کاهش بیشتر اشتغال زنان نسبت به مردان بواسطه شوک کرونا بوده و کارفرمایان از این جهت که مردان مسئول تامین معیشت خانوار به شمار می روند، ترجیح می دهند در زمان رکود، تعدیل زنان را در اولویت قرار دهند.

از سوی دیگر، حضور بیشتر زنان در بخش های خدماتی و اثر پذیری این بخش از شیوع ویرس کرونا و از طرف دیگر حضور بیشتر زنان در بخش های غیر رسمی و اشتغال پاره وقت همچون دلیلهای لطمه اشتغال زنان در زمان همه گیری کرونا بشمار می رود.

امروزه بهره مندی بافندگان زن و زنان شاغل در فعالیتها و کسب و کارهای خانگی از بیمه های اجتماعی و مواردی از این دست، یکی از عوامل موثر در افزایش سهم زنان در بازار کار است. با این وجود هستند بانوانی که در قالب دستفروشی یا کار در کارگاه های زیرپله ای مشغول کارند ولی به سبب نداشتن کارفرما یا عدم بهره مندی از مزایای بیمه در زمره اقتصاد غیر رسمی قرار می گیرند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون قوانین کشور شرایط خوبی برای اشتغال زنان فراهم نموده است به نحوی که طبق قانون اساسی و قانون کار اعمال هرگونه تبعیض میان زن و مرد ممنوع بوده و کارفرمایان نباید در وضعیت یکسان کاری به لحاظ حقوق و مزایا میان زن و مرد تبعیض و تفاوتی قائل شوند؛قانون همین طور انجام کارهای سخت، خطرناک و زیان آور را برای زنان ممنوع کرده است.

بی تردید فراهم شدن شرایط مناسب کار برای زنان، هم به افزایش آمار اشتغال زنان در جامعه کمک می نماید و هم تعداد بیمه شدگان زن را بیشتر می کند.

منبع:

1399/11/16
13:02:59
0.0 / 5
985
تگهای خبر: اشتغال , بازار , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما