نسبت به پارسال

هزینه خرید خانه در پایتخت چقدر بالا رفت؟

هزینه خرید خانه در پایتخت چقدر بالا رفت؟

هم پیما: متقاضیان خرید خانه در تهران باید نسبت به پارینه حداقل 90 درصدی بیشتر هزینه کنند، روند قیمتی مسکن از دی ماه باردیگر افزایشی شده است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بررسی تازه ترین آمار مرکز آمار در ارتباط با وضعیت قیمت مسکن در دی ماه امسال نشان میدهد هزینه خرید در هر سه شاخص افزایش داشته است.

رشد ۱۶ درصدی قیمت در فاصله آذر تا دی

نرخ تورم ماهانه در دی ماه به ۸.۲ درصد رسیده این در حالیست که تورم ماهانه در آذرماه منفی ۸.۵ درصد اعلام شده بود و بر این اساس افزایش قیمت در یک ماه حدود ۱۶ درصد بوده است.

در حالی که تورم ماهانه طی چند ماه اخیر روندی کاهشی طی می کرد باردیگر از دی ماه افزایشی شده است؛ بطور ی که از ۱۲.۴ درصد در مرداد ماه تا منفی ۸.۵ درصد در آذرماه ریزش داشته است ولی از دی روند برعکس می شود.

مسکن ۹۰ درصد گران شد

اما تغییرات قیمت مسکن نسبت به دی ماه پارینه از این حکایت دارد که نرخ تورم نقطه ای به ۹۰.۴ درصد رسیده است، بنابر این متقاضیان برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران باید بیش از ۹۰ درصد نسبت به پارینه پر داخت کنند.

تورم نقطه ای در دی ماه نسبت به آذر ماه که ۸۳ درصد گزارش شده بود ۷.۴ درصد افزایش دارد، در این حالت هزینه خرید مسکن در فاصله بین آذر تا دی ۷.۴ درصد رشد دارد.

از سال ۱۳۹۶ تا کنون بالاترین حد تورم نقطه به نقطه حدود ۱۱۴ درصد در آبان ماه امسال بوده که به ۸۳ درصد در آذر کاهش می یابد ولی از دی ماه باردیگر روند صعودی پیدا کرده است.

رشد ۷۱ درصدی سالانه

اما وضعیت تورم سالانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان میدهد ۷۱.۸ درصد اعلام شده که سه درصد در مقایسه با نرخ ۶۸.۲ درصدی در آذرماه افزایش دارد.

تغییرات قیمت مسکن در دی ماه امسال در تهران

تغییرات قیمت مسکن از سال ۱۳۹۶منبع:

1399/11/15
18:14:07
0.0 / 5
1063
تگهای خبر: مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما