گزارش هم پیما؛

حذف ۲۱ هزار بی خانه از طرح ملی مسكن به خاطر برآوردهای اشتباه دولت

حذف ۲۱ هزار بی خانه از طرح ملی مسكن به خاطر برآوردهای اشتباه دولت

هم پیما: حدود 21 هزار متقاضی طرح ملی مسکن به سبب ناتوانی در تامین آورده 40 میلیون تومانی، از طرح اقدام ملی مسکن کنار گذاشته شدند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، اخیراً محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین آمار طرح اقدام ملی مسکن بعد از پالایش های صورت گرفته، از حائز شرایط شناخته شدن ۵۵ هزار و ۸۷۸ نفر از ۲۲۳ هزار و ۹۰۵ نفری که در مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند آگاهی داده است.
بر این اساس تا کنون ۳ مرحله از زمستان سال قبل تا زمستان امسال در ماراتن ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از طرف وزارت راه و شهرسازی، نام نویسی از افراد فاقد مسکن انجام شده است.
اما باتوجه به آنچه معاون وزیر راه گفته، طبق تازه ترین نتایج ثبت نام متقاضیان مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن، تا حالا ۲۰ هزار و ۸۳۱ متقاضی درخواستشان رد شده یا انصراف داده و از مشارکت در این طرح حذف شدند.
اگرچه برمبنای آنچه قبل از این محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمودزاده معاون مسکن وی اعلام نموده اند، مقرر است از فهرست ذخیره ۱۶۰ هزار نفری، متقاضیان جدید جایگزین شوند، اما می دولت می توانست شرایط ساده تری برای ثبت نام این دسته از افرادی که به سبب ناتوانی در تامین آورده ۴۰ میلیون تومانی، از طرح ملی مسکن کنار گذاشته شده اند، فراهم آورد.
مسئولان بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی بارها بر متکی نبودن طرح اقدام ملی به تسهیلات دولتی و همین طور عدم اختصاص آن به دهک های میان درآمدی تاکید داشته اند؛ ضمن اینکه رقم تعیین شده برای آورده اولیه (۴۰ میلیون تومان) را نیز کاملاً کارشناسی عنوان کرده اند؛ از طرف دیگر سقف زمانی تامین آورده اولیه نیز بارها تمدید شده است ولی بهتر بود در کنار تمدیدهای چند باره زمان نهایی واریز آورده اولیه، امکان پرداخت اقساطی این رقم را هم فراهم می کردند تا هیچ خانوار بی خانه ای از این طرح حذف نشود.
پیش از این نیز تعدادی از مشمولان طرح اقدام ملی مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر از بالا بودن رقم آورده های اولیه و همین طور نامشخص بودن مبلغ نهایی و تمام شده ساخت و ساز به خصوص به سبب افزایش ناگهانی قیمت مصالح ساختمانی خصوصاً سیمان و میلگرد در ماه های اخیر، گلایه کرده بودند.
جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، از عدم تمکین برخی پیمانکاران طرف قرارداد این بنیاد برای ساخت پروژه های اقدام ملی به دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه با متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان آگاهی داده و اعلام نموده بود برخی از پیمانکاران که در مناقصه های مربوط به پروژه های طرح اقدام ملی مسکن که ذیل بنیاد مسکن قرار دارند، برنده شده اند، خواهان تعدیل رقم پروژه ها به متری ۳.۳ میلیون تومان شده اند.
رقمی که با مخالفت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مواجه و آنرا تکذیب و اعلام نمود: همچنان دستورالعمل ساخت پروژه های طرح اقدام ملی مسکن با متری ۲.۷ میلیون تومان به قوت خود باقی است و دستگاه های تابعه این وزارت خانه اجازه تغییر آنرا ندارند.
از سوی دیگر محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، از مذاکره وزارت راه با بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن ملی از ۱۰۰ به ۱۵۰ میلیون تومان آگاهی داده است تا بتواند قسمتی از مابه التفاوت هزینه های به وجود آمده در اثر گرانی مصالح ساختمانی را پوشش دهد.
جزئیات صورت وضعیت هزینه ساخت و ساز مسکن ملی با متری حدود ۴ میلیون تومان از اینجا قابل دریافت است.


منبع:

1399/11/15
13:06:13
0.0 / 5
879
تگهای خبر: بانك , دستگاه , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما