مدیركل ترانزیت سازمان راهداری اعلام كرد

آخرین وضعیت مرزهای كشور و كامیون های منتظر

آخرین وضعیت مرزهای كشور و كامیون های منتظر

به گزارش هم پیما مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از کاهش کامیون های منتظر در پایانه های مرزی از 6300 دستگاه تا حدود 1700 دستگاه در روز آگاهی داد و اظهار داشت: متوسط انتظار این کامیون ها در نقاط مرزی مختلف از حدود یک ماه به چهار روز رسیده است.جواد هدایتی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون حدودا همه مرزهای ایران باز شده و تردد کامیون ها و مبادلات تجاری در آنها برقرار شده است، تنها مرزهای اینچه برون و باجگیران ترکمنستان باقی مانده است و دیگر مرزهای این کشور نیز باز هستند.

وی اضافه کرد: تعدادی از مرزهای کشور عملکردشان از نظر میزان تردد، نوع و تنوع تجارت و توقف هایی که آنجا داشتیم با مشکلاتی مواجه بودند. بدین سبب روی آنها متمرکز شدیم و جلسات مختلفی با استانها داشتیم.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: نهایتا با اجرای برخی برنامه های عملیاتی در مرزهای مهم کشور ظرفیت عبور و مرور در آنها را افزایش دادیم و محدوده مرزی ساماندهی مناسبی پیدا کرد نماییم. ۲۵ درصد از مرزهای کشور از همین جهت برای کشور از بقیه مرزها مهمتر هستند که حدود ۷۰ درصد از کل تردد و تجارت زمینی از آنها عبور می کند.

کاهش توقف کامیون ها در پایانه های مرزی

هدایتی با اشاره به اینکه قبل از این کامیون های بسیاری در پایانه های مرزی مختلف به دلیلهای گوناگون منتظر می ماندند، اشاره کرد: طی ماه های گذشته گاهی تا ۶۳۰۰ دستگاه کامیون در روز پشت مرزها معطل می شدند و متوقف بودند که قسمتی از آن به سبب رفتار کشور متقابل، کرونا و محدودیت هایی اختصاصی در هر کشور مانند ساعات کاری پایانه های مرزی آنها مربوط بود.

وی اظهار داشت: هم اکنون و با پذیرش مسئولیت مدیریت پایانه های مرزی ضمن هماهنگی بیشتر در میان دستگاه های متولی مستقر در مرز که هر یک از نظر اداری مستقلا به فعالیت می پردازند، توانستیم این میزان انتظار کامیون ها و کامیون داران را در نقاط مرزی مختلف کاهش دهیم و به حدود ۱۷۰۰ دستگاه برسانیم که البته این عدد نیز مورد قبول نیست و باید به روزی برسیم که هیچ کامیونی در مرزهای کشور معطل نماند.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعلان اینکه یکی دیگر از دلیلهای معطل شدن کامیون داران در مرزها مدارک و اسناد اداری و گذر زمان طولانی برای تکمیل آن هاست، اظهار نمود: متوسط توقف های موجود در مرزها را نمی توان به آسانی محاسبه کرد چونکه عملکرد مرزهای مختلف فصلی است. بعنوان مثال در مرز آستارا تا ژانویه به سبب محصولات کشاورزی در دوره یکماهه توقف های بسیاری به سبب تراکم بالای کامیون های حامل محصولات صادرانی ثبت می شد اما ممکن همین مرز در وضعیت کنونی در پیک قرار نداشته باشد. مثال دیگر اینکه در خرداد ماه در مرز دوغارون ۳۵۰۰ دستگاه کامیون حامل فرآوردهای نفتی و مواد خطرناک در روز داشتیم که خوشبتانه مشکل آنها حل شد. با این وجود متوسط انتظار در روزهای پیک تا یک ماه هم بالا رفته است اما هم اکنون اگر کامیون با مشکل اسنادی مواجه نباشد نهایتا تا حدود چهار روز می تواند از مرز عبور کند.

منبع:

1399/11/12
13:40:24
0.0 / 5
1138
تگهای خبر: دستگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما