ورود سالانه ۷۰۰ هزار نیروی جدید به بازار كار

ورود سالانه ۷۰۰ هزار نیروی جدید به بازار كار

هم پیما: برمبنای گزارشها، دو میلیون و 400 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که 40 درصد آنها را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، امروز در کشور با چالش اقتصادی و بیکاری جوانان تحصیلکرده روبه رو هستیم و بیسیاری از فارغ التحصیلان به سبب فقدان مهارت و عدم بهره مندی از آموزشهای مهارتی در دوران تحصیل یا ارتباط ضعیف دانشگاه و صنعت در یک رشته نامرتبط مشغول به کار شده و یا از معضل بیکاری رنج می برند.

زمانی که فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند شاید اطلاع کمی از مسایل مربوط به محیط کار داشته باشند در صورتیکه اگر به موضوع مهارت به شکل هدفمند بپردازیم و بازبینی در نظام آموزش و تحول در حوزه صنعت، مهارت و تقاضای بازار به وجود آید زمینه تربیت نیروهای خلاق و ماهر برای جامعه به وجود می آید.

به گفته کارشناسان، افرادی که از تحصیل فارغ می شوند باید مهارت های کار را بیاموزند و از این طریق به سمت توانمندی اقتصادی و اشتغال گام بردارند.

مطابق گزارش های مرکز آمار در پاییز امسال سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۲ درصد بوده است. این سهم در میان زنان نسبت به مردان و نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی افزایش یافته است.

علاء الدین ازوجی ـ مدیرکل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار می گوید: هم اکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد آنها را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند.

به گفته وی سالانه بین ۶۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار نفر نیروی جدید کار به بازار وارد می شوند.آنطور که ازوجی گفته سیاست گذاری اشتغال وزارت کار برمبنای تبصره ۱۸ بودجه، حفظ اشتغال، توسعه کسب وکار و برنامه های بهبود وزارت کار است و بر طبق این تبصره از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ سالانه ۴۵۰ هزار شغل به وجود آمده است.

از نگاه خیلی از کارشناسان پیوند کارهای آموزشی و پژوهشی با بخش صنعت برای تربیت و پرورش نیروهای ماهر و خلاق و آشنا با فرهنگ کار از دیرباز مورد توجه بوده است؛ ارتباط دانشگاهیان و صنایع به این علت از اهمیت بالایی برخوردارست که می تواند در نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی اثرگذار باشد و آنرا تا حد زیادی کم کند.

در حال حاضر دلیل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نه به سبب فقدان شغل، بلکه در بسیاری زمینه ها نبود مهارت لازم بوده است.

بیشتر تحصیل کردگان به سبب عدم گذراندن دوره های مهارتی و عملی، توان ورود به بازار کار را ندارند و این ضعف به عدم اتصال بنگاه های اقتصادی و مراکز دانشگاهی با یکدیگر بر می گردد در صورتیکه اگر دانشجویان در کنار تحصیلات دانشگاهی، از آموزشهای مهارتی بهره مند شوند، روحیه کارآفرینی در آنها ایجاد می شود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، کارشناسان براین باورند که دانشگاه و صنعت مکمل یکدیگر درحوزه اشتغال به شمار می روند و پیوند میان صنعت و دانشگاه سبب اشتغالزایی دانش آموختگان می شود. به طور قطع با تربیت دانشجویان ماهر و کارآفرین و جذب آنها در بنگاهها و صنایع معضل بیکاری و اشتغال در کشور زودتر برطرف خواهد شد.

منبع:

1399/11/11
21:40:29
0.0 / 5
880
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما