رشد محسوسی اتفاق نیفتاده

فتیله بازار مسكن هنوز پایین است

فتیله بازار مسكن هنوز پایین است

هم پیما: افزایش 1.8 درصدی ماهانه قیمت مسکن و در شرایطی که متغیر اثرگذاری در بازار دیده نمی گردد می تواند یک تغییر کوچک و طبیعی باشد؛ کارشناسان معتقدند تغییرات 1 تا 2 درصدی قیمت بیش از آنکه به مفهوم رشد یا کاهش باشد، رکود بازار را به تصویر می کشد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، معاملات مسکن در دی ماه ۳۸ درصد و قیمت ۱.۸ درصد نسبت به ماه قبل بالا رفت اما نشانه ای از تغییر محسوس در بازار مسکن دیده نشد. متوسط قیمت در تهران به متری ۲۷.۳ میلیون تومان رسید و ۳۵۱۵ فقره معامله نیز منعقد شد. رشد ماهانه ۳۸ درصدی معاملات نسبت به آذر که عنوان کسادترین ماه طی چهار سال اخیر را از آن خود کرده بود صورت گرفت و البته معاملات نسبت به دی ماه سال قبل ۶۷ درصد کم شد. ریزنوسان ۱.۸ درصدی ماهانه قیمت هم باتوجه به تعداد پایین معاملات نمی تواند رشد معناداری تلقی شود. بدین سبب هنوز آمار گویای آنست که بازار در رکود به سر می برد.
اواخر سال قبل بازار مسکن بعد از رکود مقطعی در میانه سال با رشد معاملات روبه رو شده بود. آذر سال ۱۳۹۸ تعداد ۹۵۰۰ فقره و دی ماه ۱۰ هزار و ۷۰۰ فقره معامله مسکن در تهران به امضا رسید. این مقدار باتوجه به میانگین ۱۰ تا ۱۵ هزار قرارداد خرید و فروش که بطور معمول در تهران انجام می شود حدودا در یک سطح قرار داشت. حال اگر ۱۰ هزار و ۷۰۰ فقره پارینه را در کنار ۳۵۰۰ فقره امسال بگذاریم متوجه می شویم که سایه رکود هنوز بر بازار سنگینی می کند.
احیانا در ماههای بهمن و اسفند باتوجه به خریدهای شب عید، معاملات مقداری افزایش می یابد و ممکنست قیمتها نیز کمی تغییر کند اما کسادی بازار این آلارم را می دهد که مالکان نمی توانند فتیله قیمت را خیلی بالا بکشند. تحلیل کارشناسان این است که بازار مسکن تا انتخابات ریاست جمهوری با مقداری ریزنوسان به روند کجدار و مریز خود ادامه دهد. این ریزنوسانات می تواند افزایشی یا حتی کاهشی باشد اما به سبب آنکه متغیر تاثیرگذاری در بازار دیده نمی گردد، احتمال آنکه تغیرات ماهیانه از ۲ تا ۳ واحد درصد بیشتر شود بعید بنظر می رسد.
با اهمیت ترین متغیر موثر بر بازار مسکن، تحولات بازار ارز است که آبان ماه به ثبات رسیده و روند کاهشی به خود گرفته است. عامل دیگر می تواند فشار تقاضا باشد که رکود معاملات نشان میدهد این آیتم نیز قابلیت ایجاد شوک در بازار مسکن را ندارد. همین حالا هم عمده معاملات بازار مسکن از طرف بخر و بفروشها و سرمایه گذاران انجام می شود. افزایش ۵.۲ درصدی قیمت مسکن منطقه یک در صورتیکه متوسط نرخ رشد در سطح تهران ۱.۸ درصد بود نشان دهنده تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن می باشد. تعداد معاملات در مناطق مصرفی نیز کماکان پایین است. در منطقه ۱۹ تهران فقط ۲۷ فقره معامله مسکن به امضا رسید. تعداد مبایعه نامه ها در مناطق ۱۶، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ نیز به ترتیب ۸۱، ۶۶، ۷۰ و ۵۷ فقره بود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در تشریح وضعیت کنونی بازار مسکن می گوید: باتوجه به رشد بیش از اندازه قیمت مسکن که از شرایط عمومی اقتصاد کشور نشأت می گیرد، معاملات در بخش خرید و فروش در رکود قرار دارد که به افزایش تعداد قراردادهای اجاره منجر گردیده است. این نمایه نشان میدهد که به سبب کاهش توان خرید، متقاضیان مصرفی به سمت بازار اجاره سوق پیدا کرده اند.
مصطفی قلی خسروی با اعلان اینکه قیمتهای پیشنهادی مسکن در دو ماه گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته اشاره کرد: به دنبال ایجاد ثبات در بازار ارز، قیمت مسکن در راه افت قرار گرفت که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند تا افرادی که خانه ندارند بتوانند مبادرت به خرید کنند. هم اکنون تقاضای بالقوه ای در بازار وجود دارد که از توان خرید برخوردار نیست. در این خصوص لازم است دولت با افزایش ساخت و ساز، تعادل را در بازار مسکن برقرار کند تا به تدریج متقاضیان مصرفی وارد بازار شوند.
وی با اعلان اینکه متقاضیان بالقوه خرید مسکن به سمت بازار اجاره رفته اند تصریح کرد: آمار سامانه کد رهگیری نشان میدهد در شهر تهران طی دی ماه ۱۳۹۹ معاملات ملک در بخش خرید و فروش ۶۸ درصد نسبت به همین زمان در سال قبل کاهش یافته، در صورتیکه در بخش اجاره شاهد رشد ۲۲ درصد بوده ایم.
عباس زینعلی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ نیز درباره وضعیت کنونی این بازار بیان می کند: بازار مسکن به سبب تاثیرپذیری از چند عامل وارد رکود شده است. تغییری در سیاستهای جهانی به وجود آمده و همه در انتظار شرایط بعد از این تغییر هستند. علت دیگر، نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری کشور خودمان است. اما مساله اصلی که در حقیقت با اهمیت ترین عامل شمرده می شود این است که سطح عمومی قیمتها طی سه سال قبل بالا رفته و درآمدها فقط کفاف مایحتاج ضروری را می دهد. بدین سبب خرید کالاهای غیرضروری و عمده مثل مسکن موکول شده به زمانی که قدرت بیشتری به وجود بیاید و شرایط باثبات تری شکل بگیرد.
وی درباب پیش بینی قیمتها پس از انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بعید می دانم که در دولت بعدی نیز اتفاق خاصی در بخش معاملات یا قیمت مسکن رخ دهد. ممکنست یک شوک کوتاه مدت ایجاد شود ولی در بلندمدت نمی توان کار خاصی انجام داد. انتخابات فقط می تواند بازار را مثبت کند ولی راه نمی اندازد. بسیاری از عوامل شامل سیاستهای تقویتی و مالیاتی باید اجرا شود تا بازار مسکن به رونق دلخواه برسد.
منبع:

1399/11/07
23:38:53
0.0 / 5
1075
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما