استقبال از یارانه دستمزد بیشتر شد

استقبال از یارانه دستمزد بیشتر شد

هم پیما: برمبنای آخرین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد، بیش از 22 هزار داوطلب در این طرح ثبت نام کرده و بیش از 4200 کارفرما از آن استقبال کرده اند که در مقایسه با اجرای طرح در ماههای گذشته رشد قابل توجهی داشته است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه ها و سیاست های موثر دولت در حوزه اشتغال است که بمنظور حفظ اشتغال در استانهای دارای آمار بالای بیکاری و پشتیبانی از نیروی کار شغلی اولی و کارفرمایان بنگاهها توسط وزارت کار به اجرا درآمده است.

در راستای اجرای این طرح، در صورت جذب نیروی کار شغل اولی در بنگاه های اقتصادی، ۳۰ درصد مبلغ دستمزد نیروی کار به صورت یارانه از جانب دولت به مدت یک سال به کارفرمایان پرداخت می شود.

مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، ۲۲ هزار و ۵۳۰ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۶۸ شغل اولی قرارداد کار بسته و جذب بنگاه شده اند. همین طور ۴۲۷۲ کارفرما از طرح استقبال و مبادرت به جذب نیروی شغل اولی کرده اند.

بر اساس این گزارش، بیشترین تعداد کارفرمای ثبت نام شده متعلق به استان کرمانشاه و پایین ترین میزان استقبال کارفرمایان، متعلق به استان خراسان شمالی بوده است. استان لرستان نیز بیشترین تعداد داوطلب ثبت نام شده و جوینده کار جذب شده را به خود مختص کرده است.

یارانه دستمزد وجهی است که وزارت کار به صورت ماهانه بابت قسمتی از دستمزد نیروی کار شغل اولی به کارفرما می پردازد و کارفرمایانی که از فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان یارانه بهره مند می شوند.

شرط استفاده از فارغ التحصیلان در طرح این است که جویندگان کار باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد. برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز شرط سنی تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.این طرح با هدف کاهش هزینه های بکارگماری نیروی کار جدید برای کارفرمایان و بمنظور پایداری تولید، حفظ اشتغال، افزایش فرصتهای شغلی و پشتیبانی از بنگاههای خصوصی و تعاونی خصوصاً بنگاههای لطمه دیده از کرونا در استانهای مشمول اجرا می شود.

در ماههای گذشته وزارت کار در امتداد پشتیبانی از بنگاههای لطمه دیده از کرونا و جلوگیری از ریزش نیروهای کار اصلاحیه دستورالعمل طرح یارانه دستمزد را ابلاغ نمود.

دستورالعمل طرح پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار از اشتغال و بنگاههای به شدت لطمه دیده از ویروس کرونا مورد بازنگری قرارگرفته و به سبب آن تمام استان های مشمول طرح باتوجه به شرایط کرونا و تداوم آن مشمول اجرای این طرح شناخته شدند.

به دنبال ابلاغ دستورالعمل جدید طرح، سقف بهره مندی هر کارگاه حداکثر تا ۵ برابر میانگین فهرست نیروهای بیمه شده نزد تامین اجتماعی اعلام شده و کارفرمایان می توانند تا پنج برابر میانگین فهرست بیمه خود طی ۱۲ ماه گذشته از یارانه دستمزد بهره مند شوند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند طرح یارانه دستمزد فرصتی مناسب برای کارآفرینان، کارفرمایان و کارجویان است که ضمن ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاههای تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید، زمینه انتقال دانش و تجربه و جذب دانش آموختگان دانشگاهی را فراهم می آورد.

متقاضیان و کارفرمایان برای ثبت نام در این طرح می توانند به سامانه https: //pyd.mcls.gov.ir وزارت کار مراجعه کنند.

منبع:

1399/11/06
20:03:28
0.0 / 5
893
تگهای خبر: اشتغال , تولید , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما